20071-vobr-01_obalka_velka.gif

2007/1

Koupit vydání
200652-vobr-01_obalka_velka.gif Vydání 26. 12. 2006 – 2. 1. 2007 20072-vobr-01_obalka_velka.gif Vydání 7.–14. 1. 2007
Editorial
Editorial Martin M. Šimečka „Bůh tě zatrať,“ řekl podle NY Times Saddámu Husajnovi jeden ze strážců těsně před popravou. „Bůh tě zatrať,“ odpověděl mu Saddám. Diktátor je mrtev, ale prokletí trvá.
Minulý týden
Minulý rok Ivan Lamper Na Slunci se objevila skvrna třikrát větší než Země. Noviny přinesly zprávu, že v hlubinách oceánu byl nalezen tajemný korýš s chlupatými klepety a membránami místo očí, který dostal přezdívku „mořský yetti“. V prosinci rozkvetly višně. Vedení Světové banky oficiálně ukončilo veškerou rozvojovou pomoc České republice a převedlo ji z rubriky „rozvojová“ do rubriky „bohatá“ země. V pražské Sazka Areně se zjevila Madonna.
Dopisy
Dopisy Respekt Výběr z čtenářských dopisů.
Scéna
Mimochodem Zbyněk Petráček „Státní policie,“ řekl muž v civilu a prokázal se odznakem. „Můžete mi ukázat doklady?“ Trhlo ve mně, ač jsem byl mimo jazyk, čas i prostor vyvolávající temné asociace estébáků. Hudba Respekt Marián Varga na novém CD. Televize Respekt Výběr zajímavých pořadů pro tento týden. Výstavy Respekt Zajímavé výstavy pro tento týden. Knihy Respekt Zajímavé knihy pro tento týden. Kulturní tip Respekt Vyšly tři Pelcovy rozsáhlejší povídky pro otrlé. Tedy i pro vás.
Kultura
Dva králové z východu Zbyněk Petráček V Bukurešti i Sofii práskají ohňostroje a plápolají eurovlajky, ale hodně Evropanů ohrnuje nos. Rumuni a Bulhaři? Vždyť to jsou ti největší „umouněnci“ starého kontinentu. A přece vstoupili do Evropské unie.
Civilizace
Terezky stále na špici Kateřina Kadlecová Sledovat stránky Českého statistického úřadu (www.czso.cz) je návykové. Výhody stranické disciplíny Peter Singer V záplavě titulků o tom, že kontrolu nad americkým Kongresem získali v listopadových volbách demokraté, zůstal do značné míry nepovšimnut jeden důležitý volební výsledek. Objev za milion dolarů Martin Uhlíř V dobách našich pradědečků, kdy toho ještě nebylo tolik probádáno, existoval ve vědě mnohem větší prostor pro individualitu: velké objevy bývaly spojovány s konkrétními tvářemi jednotlivců – vzpomeňme na Mendělejeva, Marii Curie či Einsteina. Ale dnes?
Rozhovory
Říkám výzvám: proč ne? Markéta Pilátová Brazilka japonského původu Letícia Yoshinaga (32) vystudovala reklamu a fotografii na univerzitě v São Paulu.
Téma
Návod k cestě za štěstím Jiří Sobota Češi prožívají tučné doby a nevědí, jak dál. Dohadují se o vládní posty, z týdne na týden přepisují programová prohlášení. Vědí, že mají vážný problém, ale nikdo ho neřeší.
Zahraničí
Po Saddámovi Zbyněk Petráček Saddám Husajn už neoslaví 28. dubna sedmdesátiny ve své vězeňské cele. V sobotu 30. prosince ráno, v 6.07 bagdádského času, byl oběšen. Medvědi mění Washington Zbyněk Petráček Washington poprvé uznal souvislost globálních klimatických změn s ohrožením určitého biologického druhu. Vstanou noví tálibové Zbyněk Petráček Somálští islamisté vyhlásili svatou válku Etiopii a ta rovnou zaútočila. USA stojí za Addis Abebou, zatímco Evropa váhá. Před očima světa je zaděláno na nový Afghánistán. Osiřelí Turkmeni hledají symbol Tomáš Vlach Pokud by turkmenský diktátor Saparmurat Nijazov mohl po smrti sledovat dění ve své zemi, byl by asi mile překvapen. Afrodité v patu Evropy Martin Filip Testem EU pro rok 2007 je Kypr. Tím, že Brusel přijal jen jeho řeckou část, se vůči Turecku vyšachoval z pozice neutrála. A Ankara mu to připomíná. Peníze na dřevo, soudruzi Alexandre Gajdamacký Přišla zima, přišel „generál Mráz“ a s tímto spojencem má Kreml bohaté zkušenosti. I letos Evropa s napětím očekává rozuzlení energetické krize na východě.
Diskuse
Před 10 lety Respekt „Chci se obklopit lidmi, jejichž hlavním úkolem je říkat mi třeba od rána do večera nepříjemné věci,“ prozradil Respektu před deseti lety novopečený předseda Senátu Petr Pithart svůj recept na to, aby – jak zněla otázka – „nezblbnul z funkce“. O čem byl loňský a bude ten letošní rok? Karel Hvížďala, Pavel Jungwirth, Hana Librová, Erik Best, Jan Pretel, Miroslav Zámečník, Pavel Barša Na konci roku jsme oslovili několik našich přispěvatelů, aby napsali pár řádek k otázkám: Co považujete za nejdůležitější okamžik roku 2006 a v čem vidíte výzvu pro rok následující?
Ekonomika
Nová éra pro islámskou vědu H. T. Goranson Vyšší životní úroveň zajišťují investice do výzkumu a peněz je na Blízkém východě dost. Euro ve službách politiky Petr Fischer To výročí se nás týká jen nepřímo, za pozornost ale rozhodně stojí: před pěti lety začaly v peněženkách občanů dvanácti zemí Evropské unie šustit eurobankovky a zvonit euromince.
Domov
Mračna nad přirozenými porody Kateřina Mahdalová Za vstřícností, která v českém porodnictví nebyla dosud k vidění, dojížděly těhotné ženy z celé republiky. Vyplatilo se to. Řeč je o Česko-německé horské nemocnici Krkonoše ve Vrchlabí. Tichý skandál Tomáš Pavlíček Takhle zamést s místopředsedou a miláčkem členské základny, to se u zdejších komunistů po listopadu 1989 ještě nestalo. Co s načatou ústavou Současný pokus evropských elit oživit projekt kontinentální ústavy probouzí vášně. Stoupenci evropské federace mají radost, z řad bojovníků za národní suverenitu se ozývá pískot. Dejme mužům rovné šance Silvie Lauder Když britská socioložka a feministka Anette Lawsonová nastoupila loni koncem roku na ruzyňském letišti do vozu pražské taxislužby, zažila šok. Jeden rok v životě Anneke Hudalla Pokud přicházíte z Německa do České republiky, měli byste si přinést s sebou odpovědi na tři základní otázky. Budete je potřebovat znovu a znovu – a neměli byste při jejich používání ani trochu váhat, nebo dokonce pochybovat. Investoři prchají Tomáš Pavlíček Tak jsme přišli o investici 8,5 miliardy korun a bez práce bude 900 lidí, povzdychly si zdejší agentury nad informací, že finská firma Nokian Tyres vycouvala ze záměru postavit v podhůří Beskyd obří pneumatikárnu. Finům vůbec investování v Česku muselo zhořknout, protože krátce předtím jiný severský gigant, papírna Myllykoski, sbalil kufry s tím, že odchází do Německa. Bilance podobně hrozivá: údajná ztráta třinácti miliard a 250 pracovních míst.
Komentáře
Hlavu z písku, ústava ožívá Marek Švehla Koaliční dohoda druhé Topolánkovy vlády je na světě a tváří se sebevědomě. Tedy alespoň do té chvíle, než čtenář dojde na stranu osmnáct. Duchové války se vracejí Luboš Palata Majetkové žaloby vyhnanců Poláky naštvaly, Němci by to měli vzít vážně. Topolánkova volba Martin M. Šimečka Druhá vláda Mirka Topolánka má impozantní reformní program a je to zřejmě to nejlepší, co se kdy v Česku sepsalo jako cestovní mapa modernizace společnosti. Ve hvězdách Viktor Šlajchrt Básník Emil Juliš zemřel o Vánocích 2006 ve věku šestaosmdesáti let. Kissingere, na slovíčko Jiří Sobota, Zbyněk Petráček Odhoďme ideje a ideologie ve prospěch našich zájmů. Soustřeďme se na to, co jde získat či zachránit. Říká se tomu reálná politika.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte