Majetkové žaloby vyhnanců Poláky naštvaly, Němci by to měli vzít vážně.

Možná to bylo jen přeřeknutí, možná ne. Když se v Polském rozhlase zeptali před Vánocemi ministryně zahraničí Anny Fotygové, jestli rychlá a rázná reakce na podání majetkových žalob německých vyhnanců proti Polsku znamená „přehodnocení“ mezistátní smlouvy se Spolkovou republikou Německo, odpověděla zcela nedvojznačně: „Samozřejmě že ano.“ Nedvojznačně to pochopili nejen němečtí novináři, ale také německé ministerstvo zahraničí. Deník Die Welt vyšel s titulkem: „Německo-polská doba ledová“, který pak za svůj vzaly jak německé, tak polské sdělovací prostředky.

Své si přidal i premiér Jaroslaw Kaczyński, který prohlásil, že se jedná o spojení německých a židovských požadavků. To, co předsedu polské vlády pobouřilo, byla skutečnost, že Společnost pro pruské nároky, která hromadnou žalobu 22 vyhnanců na Polsko podala, na tiskové konferenci představila pouze jednoho poškozeného. A to německého Žida Hanse-Joachima Goldschmidta, jehož rodina vlastnila před válkou továrnu v dřívější metropoli německého Slezska, v dnešní polské Vratislavi. Goldschmidtova rodina prošla nacistickými koncentračními tábory, část nepřežila a zbytek rodiny byl po válce odsunut z Polska do Německa.

Dvaadvacet majetkových žalob žádajících movitou restituci zabaveného majetku bylo podáno již 20. listopadu u Evropského soudu pro lidská práva ve Štrasburku. A Společnost…

20071-vobr-01_obalka_velka.gif
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 42 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

20071-vobr-01_obalka_velka.gif
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 42 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte