0:00
0:00
Astrounat Brázda
Odvaha nejen číst
Zahraničí1. 1. 20075 minut

Afrodité v patu Evropy

Testem EU pro rok 2007 je Kypr. Tím, že Brusel přijal jen jeho řeckou část, se vůči Turecku vyšachoval z pozice neutrála. A Ankara mu to připomíná.

Martin Filip
Astronaut

Testem EU pro rok 2007 je Kypr. Tím, že Brusel přijal jen jeho řeckou část, se vůči Turecku vyšachoval z pozice neutrála. A Ankara mu to připomíná.

Kyperský pohled na přístupová vyjednávání Evropské unie s Tureckem se od středoevropského liší. Liší se natolik, nakolik je jiné žít v centru Evropy či na Afroditině ostrově v těsném sousedství Malé Asie: zatímco my se v novinách dočteme, že EU zmrazila rozhovory s Tureckem v osmi kapitolách, média v řecké části Kypru píší rozhořčené komentáře o tom, že Unie hodlá pokračovat v jednáních s Tureckem o dalších 27 kapitolách.

Právě Kypr je nejvýraznější třecí plochou mezi Ankarou a Bruselem. Kyperská republika, Turecko, ilegální Turecká republika severního Kypru (trvající už 33 let od obsazení tureckou armádou) a EU se drží ve vzájemném patu.

Prosincový summit v Bruselu sice pokáral Ankaru za nesplnění podmínek celní unie – že nepouští jihokyperské lodě do svých přístavů a letadla na svá letiště, ale zamrznutí osmi vyjednávacích kapitol je pro jihokyperské veřejné mínění chabým výsledkem.

Řekové podle práva

↓ INZERCE

„Rozhodnutí ministrů zahraničí EU se velmi vzdaluje cílům, které si naše vláda předsevzala,“ shrnuje komentátor listu Cyprus Mail. Připomíná, že kyperský ministr zahraničí Giorgos Lillikas to deklaroval jasně: neotevře-li Ankara přístavy a letiště, Kypr přístupové rozhovory s Tureckem zablokuje.

Turecko na summitu nakonec jeden přístav a jedno…

Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.

Online přístup ke všem článkům a archivu

Články i v audioverzi a mobilní aplikaci
Možnost odemknout články pro blízké
od 150 Kč/měsíc