2007-24-mobr-13A.gif
2007–24-mobr-13A.gif • Autor: Respekt

2007-24-vobr-13A.jpg
Fotografie: Ještě jako nejchudší z bohatých: takhle začala jejich pouť. (Děti jdou ze školy na irském venkově, 1991) – Autor: Profimedia.cz/Corbis, www.profimedia.cz • Autor: Respekt

Češi prožívají tučné doby a nevědí, jak dál. Dohadují se o vládní posty, z týdne na týden přepisují programová prohlášení. Vědí, že mají vážný problém, ale nikdo ho neřeší. Proudy jsou zatím příznivé, času jako by bylo dost.

Irové prožívají tučné doby a přesně vědí, co chtějí. Země prosperuje, protože se na tom Irové dohodli a tvrdě na tom pracují. Dlouho to neměli lehké. Teď však dělají něco, co se Češi musí teprve naučit.

Uprostřed křiklavě zelených trávníků na okraji sedmdesátitisícového města Limerick na západním pobřeží Irska stojí skupina nízkých, hranatých a placatých budov Národního technologického parku. Park zřizuje vládní agentura pro rozvoj podnikání Shannon Development. Agentura vznikla na konci 50. let minulého století, aby se pokusila zastavit úpadek místního mezinárodního letiště Shannon, a postupně se díky podpoře, kterou poskytuje místním firmám, proměnila v hnací motor ekonomického rozvoje celé oblasti se zhruba půl milionem obyvatel.

V rozlehlé místnosti v prvním patře parku hledí do obrazovek laptopů několik mladých mužů. Zamlklí dvacátníci a třicátníci z dřívějšího přístavního města (přístav se před lety odstěhoval) rozjíždějí byznys 21. století: jejich začínající firma Powervation se pokouší zpeněžit vynález umožňující digitální řízení toků elektrické energie v procesorech velkých počítačových serverů.

Výsledkem snažení – jak to aspoň…

20071-vobr-01_obalka_velka.gif
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 42 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

20071-vobr-01_obalka_velka.gif
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 42 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Jiří Sobota

redaktor, zahraničí

sobota2
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 1869

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte