200652-vobr-01_obalka_velka.gif

2006/52

Koupit vydání
200651-vobr-01_obalka_velka.gif Vydání 17.–24. 12. 2006 20071-vobr-01_obalka_velka.gif Vydání 1.–8. 1. 2007
Editorial
Editorial Erik Tabery Vážené čtenářky, vážení čtenáři, vítáme vás u čtení posledního čísla tohoto roku. Jsme rádi, že jsme ho strávili ve vaší společnosti. Při výběru článků, které bych vám chtěl doporučit, jsem si musel pomoci losem, protože to bylo velmi těžké rozhodování.
Zahraničí
Idomeneo s ocrhanou Zbyněk Petráček Kazaši září Zbyněk Petráček Na první pohled to může vypadat jako mimosoudní vyrovnání Borata alias Sachy Barona Cohena s Kazachstánem, ale realita je prostší. Světová média začínají o Kazachstánu psát v seriózním duchu Johnny odchází, kandidáti mlčí Václav Nekvapil V Paříži se rozjíždí volební kampaň a Sarkozy inkasuje úder: legenda francouzského rocku Hallyday se stěhuje do Švýcarska. Chávez ve jménu Bolívara Markéta Pilátová S lodí, jež přiváží Vánoce Jaroslav Formánek Do Evropy hračky, elektroniku a lahůdky, zpět do Číny evropský odpad. Tak vypadá globalizovaný obchod v éře Emmy Maersk 3. Za Abbáse, za Haníju Filip Moravec Mrtví civilisté včetně dětí, každodenní přestřelky, útoky na vůdce politických frakcí. Od volebního vítězství Hamásu v lednu 2006 se však na izraelské represe lze vymlouvat stále hůř.
Dopisy
Dopisy Respekt Z dopisů od našich čtenářů.
Scéna
Mimochodem Jaroslav Formánek Psal se poslední den roku 1978 a táhli jsme zapadlým údolím v Bílých Karpatech oslavit Silvestra na rodinnou chalupu jednoho kamaráda. Bylo nám mezi osmnácti a dvaadvaceti, nosili jsme dlouhé vlasy, ošoupané džíny, cestou popíjeli pivo a rum a s trpkou spokojeností jsme se nazývali ztracená generace. Knihy Respekt Ty nejlepší knihy pro tento týden. Výstavy Respekt Ty nejlepší výstavy pro tento týden. Divadlo Respekt To nejlepší z divadel pro tento týden. Televize Respekt Televizní tip pro tento týden Kulturní tip Respekt Kulturní tip pro tento týden. Lennon versus USA Jaroslav Pašmik Minulý týden byla po pětadvaceti letech zveřejněna tajná část spisu, kterou na Johna Lennona vedla počátkem sedmdesátých let FBI. Očekávalo se velké odhalení, protože FBI dosud tvrdila, že zveřejněním spisu by hrozila Spojeným státům ze zahraničí diplomatická, ekonomická a vojenská odveta.
Minulý týden
Minulý týden Ivan Lamper Pendolino z Vídně přivezlo do Brna světlo z Betléma. Začala kalendářní zima. Kvůli teplému počasí a naprosté nepřítomnosti sněhu byl odvolán závod Světového poháru v běhu na lyžích plánovaný na konec prosince kolem Nového Města na Moravě. Vzhledem k nevalným sněhovým vyhlídkám vyhlásili obchodníci předčasné slevy na vybavení k zimním sportům.
Kultura
Šestka z Benghází Jan Fingerland Libyjské úřady viní pět bulharských zdravotnic z úmyslného šíření viru HIV mezi dětmi. Vypadá to na veliký obchod státu s lidskými životy, jaký nemá ve 21. století obdoby. Jako bychom se vrátili o stovky let zpátky, do doby, kdy severoafričtí piráti zajímali křesťanské námořníky a pak je prodávali zpět jejich panovníkům.
Civilizace
Iluze rudého Měsíce Tomáš Přibyl „Nechci usínat pod rudým Měsícem,“ hřímal počátkem 60. let Lyndon B. Johnson. Uplynulo několik desítek let a jeho výrok je náhle znovu aktuální. Protivníkem USA v boji o Měsíc by se mohl stát nikoli již Sovětský svaz, ale Čína. Pohled z vesmíru David Grossmann V dubnu 2005 se na mapové vyhledávací službě společnosti Google poprvé objevily satelitní snímky vybraných míst na zeměkouli. Vznikl tehdy blog bratrů Alexe a Jamese Turnbulových, web designerů ze skotského Edinburghu. Ti byli tak fascinováni brouzdáním po satelitních mapách, že se rozhodli na svých stránkách zveřejňovat zajímavá místa, na která při svých virtuálních toulkách narazili. debka.com Zbyněk Petráček Začínáme tam, kde média končí. Tak zní logo stránky, která by měla novináře odpuzovat, leč skýtá mnoho pozoruhodných informací. Rozuzlení sporu o klima Václav Cílek Ještě před dvaceti lety bychom nevěřili tomu, že jeden z hlavních vědeckých sporů počátku třetího tisíciletí se bude týkat něčeho zdánlivě tak akademického, jako je průměrná teplota povrchu planety za posledních tisíc let.
Rozhovory
Na palubě Patmosu Jiří Horský Dalibor Veselý je profesorem na univerzitě v Cambridgi a členem světového společenství vědců Religion, Science, Environment. Publikuje knihy a články týkající se problémů tvořivosti, humanistických aspektů architektury, výtvarného umění, poetiky a hermeneutiky architektury.
Téma
Ďáblova železnice dobyla nebesa Jaroslav Pašmik Zpráva o dokončení nejvýše položené železnice na světě ze severní Číny do tibetské Lhasy se nedávno rozletěla po celém světě.
Diskuse
Spor o Kupce Benátského Petr Třešňák, Tereza Brdečková Tereza Brdečková ve své recenzi představuje Kupce benátského jako antisemitský pamflet, který se občas nějaký poblouzněný milovník Williama Shakespeara pokusí rehabilitovat. Realita je ale podle Petra Třešňáka jiná. Před 10 lety Respekt Byl to tenkrát vánoční týden jako každý jiný, snad jen rezignace ministra spravedlnosti Jana Kalvody (o němž vyšlo najevo, že neoprávněně používal titul doktora práv) trochu rozčeřila sváteční pohodu. A svátečním tématům se, jak jinak, věnoval i poslední Respekt roku 1996.
Ekonomika
Pracuji načerno a nenudím se Alexandre Gajdamacký Na ulici a hlavně na stavbách si jich už musel všimnout každý Čech. Obvykle plaší, na ježka ostříhaní, v horším oblečení než místní. Dělníci z východu se stali běžnou součástí české cesty ke kapitalismu. Češi o nich mnoho nevědí a v našem bezprostředním okolí tak existuje paralelní svět, jehož skutečnou tvář si neumíme představit. Ke změně k lepšímu by přitom stačilo poměrně málo. A vydělali by všichni.
Domov
Čekání na sníh Vladimír Ševela Je pár dní před Vánoci a vylidněnými ulicemi Špindlerova Mlýna bloumají bezradní turisté. A snaží se zjistit, co se dá v nejznámějším českém ráji zimních sportů dělat, když není sníh. Jeden den v životě Jarka Stuchlíková Je 24. prosince a já se probouzím až po osmé. Jsem v domě své dcery a jejího anglického muže, v městečku St. Albans kousek od Londýna. Ze sousedních pokojů, obývaných mými třemi vnoučaty, se ozývá ryk, který mě rychle přivádí z říše snů do reality. Česká show: Názor a trest Jan Kovalík Šéf sociálních demokratů Jiří Paroubek začal uskutečňovat svůj předvolební slib, že skoncuje s „balkánskými poměry“ ve zdejší svobodě slova. A podal trestní oznámení na novináře Daniela Kaisera za dva jeho kritické komentáře. Vůdce Lidového domu by rád, aby Kaiser za publikování svého názoru skončil ve vězení. Velká hra kolem Roztočila Kateřina Mahdalová Dostal čtyřiadvacet let za vraždu. Odsoudili ho v nepřítomnosti a bez důkazů, na základě anonymního udání. Žádali cizí státy o jeho vydání, ale Německo i Rakousko vzkázalo: Ne, proces s tím mužem nebyl spravedlivý. Teď se údajný vrah vrátil dobrovolně do vlasti a skončil ve vazbě. Krásná k smrti Jáchym Topol Lucie má pořád hlad. Už osm let má nepřetržitě hlad a ústředním tématem je pro ni jídlo. Hezká, drobná blondýnka vypadá tak na šestnáct, je jí dvacet tři. Dnes sice snědla jogurt s rohlíkem, docela ráda by se však najedla pořádně. Ale nemůže.
Komentáře
České štěstí podle Bruselu Jiří Sobota Když Vánoce, tak dobré zprávy. Češi jsou v pohodě – 82 % je jich spokojených v osobním životě. Jenom si takový průměrný Čech nesmí vzpomenout na politiku. Volné ruce pro Kubiceho Jaroslav Spurný Plukovník Jan Kubice a jeho dva podřízení dostali k Vánocům pěkný dárek. Státní zastupitelství dva dny před Štědrým dnem oznámilo, že je nebude stíhat za trestné činy, které jim měly vynést tresty v minimální výši osmi let vězení. Nová zpráva z Hradu Marek Švehla Co si budeme povídat: pro názorově nezávislý politický časopis není úplně ideální, pokud se jeho vydavatel objeví na seznamu ministrů navržené vlády. Jak vlastně potom o takové vládě psát? V Polabí jako v Alpách Tomáš Sachr, Jan Kroča Nikdy v minulosti se v tak krátkém čase neotevíralo tolik nových silnic jako letos na podzim. Motoristé tak mají důvod k velké radosti. Samozřejmě ne všem se parcelování krajiny a hluk kolem dálnic líbí, proto řada novinářů už tradičně s oslavou nových kilometrů spílá všem, kteří stavbě těch dalších brání. Ve hvězdách Zbyněk Petráček Kdybychom chtěli v Guinnessově knize rekordů zaplnit rubriku bizarností, nekrolog Saparmurata Nijazova můžeme natahovat donekonečna. U člověka proslulého tím, že zakázal kina, operu, balet, cirkus a veřejné knihovny, se to nabízí jaksi samo. Nejmocnější spolek světa Erik Tabery Čtenáři knih vytvořili tak hustou síť, že před ní téměř není úniku. Vybudovali komunity které si rozumí. Někteří se setkávají po celém světě. Někdy stačí vědomí, že tam venku jsou prostě lidé se stejným vkusem.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte