Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda

Komentáře

České štěstí podle Bruselu

Když Vánoce, tak dobré zprávy. Češi jsou v pohodě – 82 % je jich spokojených v osobním životě. Jenom si takový průměrný Čech nesmí vzpomenout na politiku.

Když Vánoce, tak dobré zprávy. Češi jsou v pohodě – 82 % je jich spokojených v osobním životě a 13 % dokonce velmi spokojených. Celá třetina nás Čechů navíc očekává, že se v nejbližších měsících jejich život ještě zlepší, a jenom 14 % se obává, že to s nimi naopak půjde od deseti k pěti.

Takže – dá-li se věřit bruselskému Eurobarometru, ze kterého tato čísla nedávno vypadla – máme důvod si myslet, že ty sváteční úsměvy okolo nás nejsou žádná křeč.

Jenom si takový průměrný Čech nesmí vzpomenout na politiku. Tady se podle bruselských průzkumníků lidových nálad české čelo zachmuří – vládě tady věří jenom čtvrtina lidí, parlamentu jedna pětina a skutečný malér je to v případě politických stran, kterým věří 14 % obyvatel české kotliny – záhadnou shodou okolností stejný počet, jaký se obává životní katastrofy. Nějak se zdá, že české štěstí s pány Paroubky a Topolánky vůbec nesouvisí, radujeme se ze života politikům navzdory. Jenže ne všem.

Největší radost z výzkumu má totiž samotný Brusel. Unii věří 62 % Čechů. Dvě třetiny to vidí tak, že se členství v EU vyplatí. A překvapení na závěr: lidé ze země, jejíž premiér o evropské ústavě prohlašuje, že je „neuvěřitelný shit“, by ji v referendu nejspíše schválili poměrem 5 ku 3!

Takže hezký zbytek svátků a zkuste politiky ignorovat. Alespoň na chvíli.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].

Text vyšel v Respektu 52/2006 pod titulkem České štěstí podle Bruselu