0:00
0:00
Astrounat Brázda
Odvaha nejen číst

Domov26. 12. 20066 minut

Česká show: Názor a trest

Šéf sociálních demokratů Jiří Paroubek začal uskutečňovat svůj předvolební slib, že skoncuje s „balkánskými poměry“ ve zdejší svobodě slova. A podal trestní oznámení na novináře Daniela Kaisera za dva jeho kritické komentáře. Vůdce Lidového domu by rád, aby Kaiser za publikování svého názoru skončil ve vězení.

Fotografie: Sám proti rezidentuře. (Kaiser) • Autor: Respekt
Fotografie: Sám proti rezidentuře. (Kaiser) • Autor: Respekt

V hlavních rolích expremiér Jiří Paroubek a svoboda slova.

Nad vítěznou palmou příkladné svobody tisku, kterou Česku nedávno přidělila pařížská centrála Reportérů bez hranic, se stahují mráčky. Zatímco v letošním žebříčku jsme se umístili o dvacet míst výše než pod Bushem úpící Spojené státy, pro příští rok je třeba počítat s jistým propadem. Šéf sociálních demokratů Jiří Paroubek totiž začal uskutečňovat svůj předvolební slib, že skoncuje s „balkánskými poměry“ ve zdejší svobodě slova. A podal trestní oznámení na novináře Daniela Kaisera za dva jeho kritické komentáře. Vůdce Lidového domu by rád, aby Kaiser za publikování svého názoru skončil ve vězení. A do redakcí místních deníků vyrazila kriminálka.

Reklama

Nepomlouvejte, jo?!

Někdejší člen týmu BBC Daniel Kaiser si hněv předsedy Paroubka vysloužil svým zamýšlením se nad všeobecně známým faktem: jak je možné, že Inspekce ministra vnitra tak zarputile pronásleduje policisty vyšetřující zločiny nějak spojené s osobnostmi ČSSD? A Kaiser proto v rámci komentáře překřtil tuto policejní jednotku na „rezidenturu ČSSD“. Za to na něj podal šéf sociální demokracie trestní oznámení – a policejní mašinerie se dala do pohybu. Ne jako v případě, když strážci zákona nedávno coby nedůležitý odložili přípis ředitele nemocnice, že mu někdo ve špitále zřejmě vraždí lidi. Tentokrát policejní „procesualista…

Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.

Online přístup ke všem článkům a archivu

Články i v audioverzi a mobilní aplikaci
Možnost odemknout články pro blízké
od 150 Kč/měsíc