Reklama
 
200651-vobr-01_obalka_velka.gif

2006/51

Koupit vydání
200650-vobr-01_obalka_velka.gif Vydání 10.–17. 12. 2006 200652-vobr-01_obalka_velka.gif Vydání 26. 12. 2006 – 2. 1. 2007
Editorial
Editorial Martin M. Šimečka Vážené dámy a pánové, z nových cyklostezek se těší nejen turisté, ale také silničářské firmy, které rády plýtvají asfaltem za peníze Evropské unie. Příběh o cyklostezce na Šumavě, která připomíná spíše tankodrom, přinášíme na <a href="http://respekt.cz/c1-36288070-stezka-kralu-sumavy">straně 4</a>.
Domov
Ta radost být po osmi letech zase u moci Jaroslav Spurný, Silvie Lauder První Topolánkova vláda končí. Byla v něčem důležitá? Minimálně v tom, že vyrobila mustr, jak se může v Česku chovat kabinet v dlouhodobé demisi. Přísně tajné:bylo to fér Silvie Lauder Nešlo o miliardy, ani o zločin, za nějž by měl někdo sedět. Šlo &bdquo;jen&ldquo; o ukázku podezřelého hospodaření s veřejnými penězi a přetrvávajícího přesvědčení institucí, že čím méně toho veřejnost ví, tím lépe. Havel na Kolumbii Veronika Tuckerová V jedné z debat svého právě skončeného pobytu na newyorské Columbia University si Václav Havel vyměňoval komplimenty s bývalým prezidentem USA Billem Clintonem. Léčivý příběh o síle úsměvu Kateřina Mahdalová Na počátku bylo slovo a to slovo bylo tvrdé: populární magazín otiskl svědectví mladého muže, který onemocněl rakovinou a odešel se léčit do známé pražské nemocnice Motol. Chovali se tam tak příšerně, napsal pacient, že jsem to nevydržel a musel odejít. Vypravili jsme se do Motola zjistit, co na tohle vysvědčení své práce od člověka stojícího v osmadvaceti letech nečekaně tváří v tvář smrti říkají tamní sestřičky a lékaři. Jeden den v životě Joe Kowalski Dnes ráno se probouzím bez budíku. Místo do práce chvátám na pražskou poštovní celnici. Včera mi totiž po dvou týdnech čekání došla oznámenka balíku z ciziny. Stezka králů Šumavy Vladimír Ševela Pražský primátor Pavel Bém se nechal před volbami fotografovat na kole a slíbil občanům spoustu nových cyklostezek. Rada Karlovarského kraje minulý týden schválila plán na vybudování sto padesáti kilometrů cyklostezek kolem řeky Ohře za více než půl miliardy korun. A bolet to zas tolik nebude: velká část peněz na tyto bohulibé projekty má přiletět z fondů Evropské unie. Nastávají lepší časy. Ale pro koho? Pro životní prostředí, cyklisty, nebo asfaltéry?
Minulý týden
Minulý týden Ivan Lamper Poslanci schválili rozpočet s rekordním schodkem 91 a půl miliardy korun; ministr financí Vlastimil Tlustý na protest proti výši dluhu rozpočet svým vlastním hlasem nepodpořil. Studenti z celé země soutěžili v Třebíči v balení dárků. Ostravské letiště Mošnov se přejmenovalo na Letiště Leoše Janáčka. Na Slunci se objevila skvrna třikrát větší než Země. Pokračovalo teplé počasí; v Lokti vykvetly růže a na Vysočině višňová alej.
Dopisy
Dopisy Respekt Dopisy od našich čtenářů.
Scéna
Mimochodem Tereza Brdečková Tohle nebude moc originální text, ale co byste chtěli před Vánocemi? Minulé pondělí mi prodali ve značkovém obchodě každou botu od jiného čísla a v úterý řekli, že za to můžu já, protože si touhle dobou musím všechno lépe hlídat. Hudba Respekt Koncert a zajímavé CD pro tento týden. Televize Respekt Filmy i dokumenty pro tento týden. Výstavy Respekt Udělejte si čas od shonu a zajděte na některou z výstav. Knihy Respekt Zajímavé knihy na předvánočních pultech knihkupectví. Kulturní tip Respekt Příběh generála Vojtěcha Luži a jeho syna Radomíra je důležitou kapitolou dějin druhého odboje. Více v knize &bdquo;V Hitlerově objetí &ndash; kapitoly z českého odboje&ldquo;, která právě vychází.
Kultura
Generál zrcadlem světa Zbyněk Petráček Ikona zla a prosperity. Augusta Pinocheta tak nazval Respekt ve svém titulku před osmi lety a na výstižnosti této zkratky není co měnit ani po generálově smrti. Pro jedny zloduch, pro jiné spasitel &ndash; zaživa i na onom světě.
Civilizace
www.worldometers.info Dita Wickins-Dražilová Chcete se dozvědět, kolik na světě právě v tuto chvíli žije lidí? Na stránkách Worldometers naskakují příslušná čísla přímo před vašima očima. www.ujc.cas.cz Kateřina Kadlecová Každý z nás občas při psaní určitých slov váhá, zvláště pak v době adventu. Jak je to s těmi Vánocemi/Vánoci &ndash; nebo snad vánoci? A co teprve když slavíme chanuku (Chanuku)? A jak se správně píše Nový rok / nový rok 2007? Genetika, rok pátý Jaroslav Petr Pohled na &bdquo;výsledkovou listinu&ldquo; letošního nobelovského klání jen dosvědčuje, že se genetika stala klíčovou vědní disciplínou. Co se v posledních letech změnilo? Droga, která léčí Petr Třešňák Letošní Vánoce neoslaví s ayahuascou zdaleka jen v Brazílii, ale třeba také lidé v Holandsku, Francii, Belgii, Itálii a dalších zemí Evropské unie.
Rozhovory
Namlouvala jsem si, že jsme Češi Anneke Hudalla Anna Knechtel se narodila roku 1959 v hesenském Wiesbadenu. Její rodiče pocházeli ze severních Čech a byli po válce vyhnáni.
Téma
Recepty proti korupci Jaroslav Spurný O korupci, boji proti ní a jeho neúspěchu se popsaly v Česku za posledních pět let hory papíru. Různých koncepcí, jak bránit úplatkům, máme desítky, ale situace se nemění.
Zahraničí
V dědečkových brýlích Markéta Pilátová &bdquo;Olé, olé, Pinochet héroé&hellip;&ldquo; ozývalo se v Chile ze stovek úst lidí, kteří si jako Pinochetův vnuk, kapitán Augusto Pinochet Molina, myslí, že to byl &bdquo;jeden z největších světových vůdců své doby&ldquo;. Horečka uhelné noci Robert Mikoláš V Číně zahyne každou hodinu jeden horník. Rodina dostane náhradu ve výši 900 korun. To je odvrácená strana desetiprocentního růstu i příprav na skvělé představení olympiády. Koho straší vražda Cervanové Luba Lesná &bdquo;Myslím, že je ještě předčasné říkat pravdu.&ldquo; Tak podivně loni odpověděl bývalý generální prokurátor z minulého režimu Ján Pješčak v záležitosti staré třicet let. Otázka totiž zněla, jak se dívá na případ dávné vraždy slovenské studentky Ľudmily Cervanové. Co řeknou íránští znalci Cyril Bumbálek Velkolepé plány na demokratizaci regionu leží v troskách. A tím, kdo ze současné situace těží, je Írán.
Diskuse
Před 10 lety Respekt V souvislosti s právě schváleným rozpočtem mínus sto miliard to stojí za připomínku. Byť je s tím kromě inspirace spojen i trochu kyselý vzkaz, že pokud se dějiny opakují, pak opravdu vždy jen tak, že po tragédii následuje fraška. Čunek nabízí lidem naději Erik Tabery, David Macek Kritické hodnocení kontroverzního předsedy KDU-ČSL vyvolalo řadu reakcí. Polemiky se účastní i nejmladší místopředseda KDU-ČSL David Macek, který v novém šéfovi vidí šanci pro tuto zemi.
Ekonomika
Euro za dvacet Luboš Palata Také díky dosavadnímu kurzu koruny žije střední Evropa v nereálném světě. Volíte mezi morem a cholerou Marek Švehla Jürgen Trittin je poslancem německého Bundestagu za Zelené, v letech 1998&ndash;2005 byl spolkovým ministrem životního prostředí.
Komentáře
Trest pro Srbu Jaroslav Spurný Jeden z průkopníků bankovních tunelů Antonín Moravec byl po třinácti letech konečně odsouzen. Bývalý generální sekretář ministra zahraničí Jana Kavana Karel Srba dostal zase o pár dnů později za plánování vraždy dvanáct let vězení. Ministři na inzerát Zbyněk Petráček Jak dát dohromady vládní partu, když se o to nikdo nedere? Otázka do pranice ve střední Evropě. Inspiraci teď nabídlo pacifické souostroví Fidži &ndash; na inzerát. Víš, jak nám je, Rakousko? Marek Švehla Žaloba na Temelín je šikovný nápad a nikdo by z něj neměl být nervózní &ndash; pokud je kolem reaktoru všechno v pořádku. V gravitačním poli EU Jiří Sobota Odborníci, politici i novináři se v posledních dnech ptali stále dokola: Proč nám ho nechtějí dát? Češi diskutovali o sídle jedné z nejprestižnějších evropských agentur, globálního navigačního satelitního systému Galileo, a zdálo se, že neochotě Unie poslat agenturu do Prahy nerozumí. Ve hvězdách Erik Tabery Camill Hoffmann je téměř zapomenutá postava našich dějin, ale o to více zajímavá. Poslední kolo s K. O. Erik Tabery Čeští politici dnes už jen máchají kolem sebe jakoby naslepo a bez většího rozmyslu. A dříve či později se u nich téměř vždy vynoří stejný rys &ndash; jakési zhroucení, doprovázené podrážděným a nevrlým chováním.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte