Nenašli jste, co hledáte?
Napište na [email protected].
První Topolánkova vláda končí. Byla v něčem důležitá? Minimálně v tom, že vyrobila mustr, jak se může v Česku chovat kabinet v dlouhodobé demisi.
Nešlo o miliardy, ani o zločin, za nějž by měl někdo sedět. Šlo „jen“ o ukázku podezřelého hospodaření s veřejnými penězi a přetrvávajícího přesvědčení institucí, že čím méně toho veřejnost ví, tím lépe.
V jedné z debat svého právě skončeného pobytu na newyorské Columbia University si Václav Havel vyměňoval komplimenty s bývalým prezidentem USA Billem Clintonem.
Na počátku bylo slovo a to slovo bylo tvrdé: populární magazín otiskl svědectví mladého muže, který onemocněl rakovinou a odešel se léčit do známé pražské nemocnice Motol. Chovali se tam tak příšerně, napsal pacient, že jsem to nevydržel a musel odejít. Vypravili jsme se do Motola zjistit, co na tohle vysvědčení své práce od člověka stojícího v osmadvaceti letech nečekaně tváří v tvář smrti říkají tamní sestřičky a lékaři.
Dnes ráno se probouzím bez budíku. Místo do práce chvátám na pražskou poštovní celnici. Včera mi totiž po dvou týdnech čekání došla oznámenka balíku z ciziny.
Pražský primátor Pavel Bém se nechal před volbami fotografovat na kole a slíbil občanům spoustu nových cyklostezek. Rada Karlovarského kraje minulý týden schválila plán na vybudování sto padesáti kilometrů cyklostezek kolem řeky Ohře za více než půl miliardy korun. A bolet to zas tolik nebude: velká část peněz na tyto bohulibé projekty má přiletět z fondů Evropské unie. Nastávají lepší časy. Ale pro koho? Pro životní prostředí, cyklisty, nebo asfaltéry?
Tohle nebude moc originální text, ale co byste chtěli před Vánocemi? Minulé pondělí mi prodali ve značkovém obchodě každou botu od jiného čísla a v úterý řekli, že za to můžu já, protože si touhle dobou musím všechno lépe hlídat.
Koncert a zajímavé CD pro tento týden.
Filmy i dokumenty pro tento týden.
Udělejte si čas od shonu a zajděte na některou z výstav.
Zajímavé knihy na předvánočních pultech knihkupectví.
Příběh generála Vojtěcha Luži a jeho syna Radomíra je důležitou kapitolou dějin druhého odboje. Více v knize „V Hitlerově objetí – kapitoly z českého odboje“, která právě vychází.
S blížícím se koncem roku se časopisy a deníky v anketách tradičně dotazují na knihy roku, případně předkládají čtenářům svá vlastní doporučení, co si pořídit na vánoční svátky.
Co udělá člověk, před kterým leží jednoduchý, ale časově náročný úkol? Pokud je mazaný, pokusí se sehnat pomocníky: práci, kterou by dělal měsíc, zvládne tucet lidí za tři dny.
Vyšla kniha Nahý chleba od jednoho z nejslavnějších severoafrických autorů Muhammada Šukrího (1935–2003).
Do našich kin se v minulých dnech dostala hned čtveřice čínských filmů z poslední dekády. Může za to velký ohlas diváků i kinařů na putovní přehlídku čínských filmů, která před půlrokem brázdila republiku.
Ministerstvo kultury bude příští rok hospodařit s částkou skoro o čtvrtinu vyšší než letos. Jde o revoluci? Ani náhodou.
„Materiál je vždycky jenom prostředek, se kterým pracuji, ale který nic neurčuje,“ tvrdí jednasedmdesátiletý sochař v čerstvě vydané knize Projdi tou branou!.
Chcete se dozvědět, kolik na světě právě v tuto chvíli žije lidí? Na stránkách Worldometers naskakují příslušná čísla přímo před vašima očima.
Každý z nás občas při psaní určitých slov váhá, zvláště pak v době adventu. Jak je to s těmi Vánocemi/Vánoci – nebo snad vánoci? A co teprve když slavíme chanuku (Chanuku)? A jak se správně píše Nový rok / nový rok 2007?
Pohled na „výsledkovou listinu“ letošního nobelovského klání jen dosvědčuje, že se genetika stala klíčovou vědní disciplínou. Co se v posledních letech změnilo?
Letošní Vánoce neoslaví s ayahuascou zdaleka jen v Brazílii, ale třeba také lidé v Holandsku, Francii, Belgii, Itálii a dalších zemí Evropské unie.
„Olé, olé, Pinochet héroé…“ ozývalo se v Chile ze stovek úst lidí, kteří si jako Pinochetův vnuk, kapitán Augusto Pinochet Molina, myslí, že to byl „jeden z největších světových vůdců své doby“.
V Číně zahyne každou hodinu jeden horník. Rodina dostane náhradu ve výši 900 korun. To je odvrácená strana desetiprocentního růstu i příprav na skvělé představení olympiády.
„Myslím, že je ještě předčasné říkat pravdu.“ Tak podivně loni odpověděl bývalý generální prokurátor z minulého režimu Ján Pješčak v záležitosti staré třicet let. Otázka totiž zněla, jak se dívá na případ dávné vraždy slovenské studentky Ľudmily Cervanové.
Velkolepé plány na demokratizaci regionu leží v troskách. A tím, kdo ze současné situace těží, je Írán.
V souvislosti s právě schváleným rozpočtem mínus sto miliard to stojí za připomínku. Byť je s tím kromě inspirace spojen i trochu kyselý vzkaz, že pokud se dějiny opakují, pak opravdu vždy jen tak, že po tragédii následuje fraška.
Kritické hodnocení kontroverzního předsedy KDU-ČSL vyvolalo řadu reakcí. Polemiky se účastní i nejmladší místopředseda KDU-ČSL David Macek, který v novém šéfovi vidí šanci pro tuto zemi.
Jeden z průkopníků bankovních tunelů Antonín Moravec byl po třinácti letech konečně odsouzen. Bývalý generální sekretář ministra zahraničí Jana Kavana Karel Srba dostal zase o pár dnů později za plánování vraždy dvanáct let vězení.
Jak dát dohromady vládní partu, když se o to nikdo nedere? Otázka do pranice ve střední Evropě. Inspiraci teď nabídlo pacifické souostroví Fidži – na inzerát.
Žaloba na Temelín je šikovný nápad a nikdo by z něj neměl být nervózní – pokud je kolem reaktoru všechno v pořádku.
Odborníci, politici i novináři se v posledních dnech ptali stále dokola: Proč nám ho nechtějí dát? Češi diskutovali o sídle jedné z nejprestižnějších evropských agentur, globálního navigačního satelitního systému Galileo, a zdálo se, že neochotě Unie poslat agenturu do Prahy nerozumí.
Camill Hoffmann je téměř zapomenutá postava našich dějin, ale o to více zajímavá.
Čeští politici dnes už jen máchají kolem sebe jakoby naslepo a bez většího rozmyslu. A dříve či později se u nich téměř vždy vynoří stejný rys – jakési zhroucení, doprovázené podrážděným a nevrlým chováním.