Reklama
 
200650-vobr-01_obalka_velka.gif

2006/50

Koupit vydání
200649-vobr-01_obalka_velka.gif Vydání 3.–10. 12. 2006 200651-vobr-01_obalka_velka.gif Vydání 17.–24. 12. 2006
Editorial
Editorial Marek Švehla Vážené dámy a pánové, naše reportérka Anneke Hudalla se vydala na sever Rakouska, aby popsala problémový vztah Rakušanů k Čechům, který minulý víkend vrcholil další blokádou hranic. Věřím, že <a href="http://respekt.cz/c1-36287770-jsme-jini-nez-si-myslite">článek</a> bude pro vás o to zajímavější, že Anneke se na česko-rakouské vztahy dívá ze svého neutrálního německého pohledu.
Minulý týden
Minulý týden Ivan Lamper Policie zatkla mladého muže, který se přiznal, že jako sanitář havlíčkobrodské nemocnice zavraždil během několika málo měsíců osm pacientů vpichem léku proti srážení krve. <strong>Trestní oznámení nemocnice bylo napsáno velmi mlhavě, takže náš procesualista neshledal, že by v tomto případu bylo nutné dělat nějaké neodkladné kroky &ndash; a pak na tři týdny až do konce listopadu onemocněl</strong>, vysvětlil východočeský policejní šéf Petr Přibyl, proč jeho lidem trvalo dva měsíce od upozornění špitálu, než podezřelého zdravotníka vzali do vazby.
Dopisy
Dopisy Respekt Dopisy od našich čtenářů.
Scéna
Mimochodem Jaroslav Formánek Jestliže jsem to dobře pochopil, Witold Gombrowicz v jednom ze svých deníkových záznamů rozvíjí myšlenku, že umění je stále víc komplikovanější, obtížnější a neuchopitelnější, poněvadž forma sdělovaného, nechce-li se donekonečna opakovat, se zákonitě vyčerpává. Hudba Respekt Dva zajímavé koncerty pro tento týden. Televize Respekt Dokumenty i hrané filmy na ČT 2. Výstavy Respekt Zajímavé výstavy pro tento týden. Knihy Respekt Ty nejzajímavější knihy pro tento týden. Kulturní tip Respekt V rámci volného cyklu tematicky pojatých výstav prezentuje Galerie hl. města Prahy v Domě U Zlatého prstenu dílo Josefa Šímy.
Kultura
Kagame jedním okem Václav Prášil Život Paula Kagameho je prostoupen moderními dějinami Rwandy i jejich leitmotivem &ndash; etnickým nesvárem většinových Hutuů a menšinových Tutsiů.
Civilizace
Galileo míří do kosmu Tomáš Přibyl Zjistit při pohybu ve městě nebo v lese, kde se právě nacházím, najít nejkratší trasu k cíli &ndash; to vše dnes není problém. Nic podobného by ale nebylo možné bez sítě navigačních družic. postsecret.blogspot.com David Grossmann Před dvěma lety mohli cestující ve washingtonském metru potkat Američana Franka Warrena, který jim rozdával prázdné pohlednice a vybízel je, aby na nich výtvarně zpracovali svá skrytá tajemství. O drogách Jan Kovalík Nedávno zveřejněná zpráva EU potvrdila pozitivní trend posledních let: méně mladých lidí sjíždí po fatální klouzačce tvrdých drog. Jak nám zobák nenarost Petr Třešňák, Helena Březinová Kazašský reportér Borat se vám možná už přejedl, ale něco tu po jeho divokých kouscích zůstává: poznání, jak moc dnešní společností hýbe fenomén zvaný politická korektnost.
Rozhovory
Montovny nás nezachrání Jiří Sobota Ing. Jaroslav Míl, MBA (48 let) je od dubna 2004 prezidentem Svazu průmyslu a dopravy ČR.
Téma
Jsme jiní, než si myslíte Anneke Hudalla Po slibném začátku se vztahy mezi Rakušany a Čechy dostaly do slepé uličky. Mnoho Čechů si myslí, že hlavním důvodem jsou staré předsudky nebo bolesti minulosti.
Zahraničí
Indiáni hrají Zbyněk Petráček Slyšíme-li Hard Rock Café, vybaví se nám celosvětový řetěz kaváren, restaurací, zábavních podniků a heren s atributy typu Hendrixovy kytary či Lennonových textů. Od příštího roku bude tento lukrativní podnik patřit floridskému kmeni Seminolů. Jistota třicetinásobku Zbyněk Petráček Hugo Chávez opět vyhrál prezidentské volby. Hlavou Venezuely je už od roku 1999, a nestane-li se nic mimořádného, bude jí až do roku 2013. To jsme my, chlapi ze Sebeobrany Tomasz Mackowiak Polské hnutí populisty Leppera se utápí v sexuálním skandálu. Ale byť je taková Sodoma a Gomora pro premiéra Kaczyńského už příliš, nahrává mu do karet. Stále větší EU Jiří Sobota, Martin Uhlíř Finské předsednictví vyvrcholí ve čtvrtek a v pátek na summitu v Bruselu. Mexičané nám rozumějí Markéta Pilátová Pět měsíců po těsném úspěchu ve volbách se Felipe Calderón ujal úřadu prezidenta. Jako vítěz však jedná i poražený kandidát Obrador. Irákizovat a pak vycouvat Michal Sedláček Čekání na zázračný lék, který ale nedorazil. Tak mnozí ve Washingtonu vnímali uplynulý týden. Politická elita s napětím očekávala publikaci závěrečné zprávy kongresové komise, jež hledala řešení pro situaci v Iráku.
Diskuse
Před 5 lety Respekt Poslední mezinárodní průzkum Gallupova ústavu na téma korupce zdejší vlastence nepotěší: podle výsledků je úplatkářství v Česku rozšířeno nejvíc ze všech zemí Evropské unie. Práva pacientů v nemocnici Tereza Nosálková, Daniela Rusová Text Terezy Nosálkové o nepříjemném chování sestřiček ve Fakultní nemocnici Na Bulovce však vyvolal reakci jedné z tamních zaměstnankyň.
Ekonomika
Kdo je bez zdrojů, ať hodí kamenem Karuna Ramán Světová ekonomika trpí přílišným strachem z nedostatku ropy, rozvoj rychlého internetu může pomoci tuto fobii vyřešit. Bylo by to krásné, ale&hellip; Petr Fischer Ke zručnostem současného politika patří i schopnost marketingové prezentace vlastních záměrů. Nazvat vlastní program sloganem Sedm statečných reforem pro budoucnost, jako to udělala Občanská demokratická strana, je právě jedním z pokusů, jak zapůsobit.
Domov
Do USA bez víza Jan Kovalík Možnost bezvízového styku s USA se na stránky novin vrací v různých intervalech již několik let. Většinou se toto líbivé téma objevuje před volbami, když někdo z politiků začne o bezvízový styk &bdquo;bojovat&ldquo;. A to je ta krásná země Tomáš Sachr Prvního prosince radnice v Litvínově uspořádala referendum, zda bránit, či nebránit město před rozšiřujícím se kráterem hnědouhelného dolu. Ruce pryč od Ruska, mizerové Jan Kovalík Česká policie rozehnala demonstraci Gruzínců v Praze a soud to rebelům spočítal. Bez piva a bez milosti Silvie Lauder Proč vlastně Nomura tolik bojuje za své lidi, když zároveň tvrdí, že nic špatného neprovedli? Jeden den v životě Jan Kouřil I v šestaosmdesáti letech má pátek svůj rytmus v čase i v náplni. Budíček v šest. Po pravé ruce na dosah vypínač, kterým mě pozdraví ČRo 2 a přeje mi Dobré jitro. Nabízí hudební kulisu, do které pasuje rozcvička. Konec krotitele mocných hadů Jaroslav Spurný Vrchní žalobce Jaroslav Dolejší končí za stejně tajemných okolností, za jakých šest let vedl odbor zabývající se nejzávažnějšími zločiny.
Komentáře
Koho na tričko Marek Švehla Už zřejmě napořád to zůstane jako nepřekonatelná historická kamufláž: známý Che Guevara coby symbol svobody a míru západní mládeže. Clona nemilosti Erik Tabery Fakt, že se Václav Klaus rozhodl neudělit milost manažerům z Nomury, je dobrá zpráva. Ukázalo se, že ohled na veřejné mínění má někdy i dobrý vliv. Křesťanští demokraté si vybrali své nebe Erik Tabery Že lidová strana čeká na někoho rozhodného, čišelo z každého detailu. Členové byli bezradní i při organizaci sjezdu, který začal s velkým zpožděním, byl špatně organizován a ozvučen. V kuloárech se rovněž stále opakovalo: vždyť nás vlastně nikdo nechce &ndash; jedněm se nelíbí, že jsme konzervativní, druhým, že jsme křesťané, jiným, že moralizujeme. Ze všech koutů vykukovala rozjitřenost a pocit ztracenosti v tom rychlém světě, kde se nedaří najít místo. Ze zkušeností víme, že právě v takových chvílích se daří populistům. Z pekla Petr Třešňák Vraždy v nemocnicích nás zasáhly na mnohem citlivějším místě, a byť to tak nevypadá, dávají také větší šanci k poučení do budoucna. Ve hvězdách Zbyněk Petráček 13. prosince 1981 vyhlásil Wojciech Jaruzelski v Polsku výjimečný stav. Merkelová udává tón Luboš Palata Berlín bere své v lednu začínající předsednictví velice vážně a hodlá Evropskou unií skutečně pohnout kupředu.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte