Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Zahraničí

Irákizovat a pak vycouvat

Čekání na zázračný lék, který ale nedorazil. Tak mnozí ve Washingtonu vnímali uplynulý týden. Politická elita s napětím očekávala publikaci závěrečné zprávy kongresové komise, jež hledala řešení pro situaci v Iráku.

Fotografie: My máme kredit, Bush má moc – a teď to dát dohromady. (V popředí James Baker a Lee Hamilton) - Autor: Profimedia.cz, http://www.profimedia.cz • Autor: Respekt
Fotografie: My máme kredit, Bush má moc – a teď to dát dohromady. (V popředí James Baker a Lee Hamilton) - Autor: Profimedia.cz, http://www.profimedia.cz • Autor: Respekt

Čekání na zázračný lék, který ale nedorazil. Tak mnozí ve Washingtonu vnímali uplynulý týden. Politická elita s napětím očekávala publikaci závěrečné zprávy kongresové komise, jež hledala řešení pro situaci v Iráku. Být denně konfrontován se sebevražednými útoky, desítkami mrtvých Iráčanů, a zejména s rostoucím počtem amerických obětí, který se nezadržitelně blíží třetí tisícovce, již Američanům brnká na nervy. Ve středu se zájemci dočkali.

Irák bestsellerem

Těžko si představit komisi s větším kreditem než tým demokratických i republikánských expertů v čele s bývalým ministrem zahraničí Jamesem Bakerem ® a bývalým šéfem zahraničního výboru sněmovny Lee Hamiltonem (D). Patří do něj ministr zahraničí Bushe seniora Lawrence Eagleburger ®, Clintonův ministr obrany William Perry (D), Reaganův ministr spravedlnosti Edwin Meese ®, Clintonův personální šéf Leon Pannetta (D) i bývalá členka Nejvyššího soudu Sandra Day O’Connorová. Snad jen Henrymu Kissingerovi se ve Washingtonu naslouchá s podobnou pozorností.

Bakerův tým se nechal inspirovat mediálním úspěchem komise k útokům z 11. září, jejíž závěrečná zpráva se stala před dvěma lety bestsellerem. Nakladatelství Random House proto připravilo v knižním vydání též iráckou zprávu. Den po zveřejnění na webu Amerického ústavu pro mír byla stažena hned 400tisíckrát! Podpora pro vojenské nasazení v Iráku setrvale klesá a hlad…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům.

Odemkněte si všech 44 článků vydání zakoupením předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Vyberte si délku předplatného


II. Vyberte si něco navícZadejte své údaje a zvolte způsob platby

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. >>

Předplatné se uzavírá na dobu neurčitou.

V případě, že potřebujete daňový doklad, chcete objednat předplatné do zahraničí nebo byste například chtěli předplatné posílat na jinou adresu jako dárek, přejděte na e-shop Economie.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].

200650-vobr-01_obalka_velka.gif • Autor: Respekt

Předplaťte si Respekt

Získáte přístup ke všem 44 článkům z tohoto vydání a také do všech vydání od r. 1990.