Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Zahraničí

Irákizovat a pak vycouvat

Čekání na zázračný lék, který ale nedorazil. Tak mnozí ve Washingtonu vnímali uplynulý týden. Politická elita s napětím očekávala publikaci závěrečné zprávy kongresové komise, jež hledala řešení pro situaci v Iráku.

2006-2101-mobr-10A.gif
2006–2101-mobr-10A.gif • Autor: Respekt

2006-2101-vobr-10A.jpg
Fotografie: My máme kredit, Bush má moc – a teď to dát dohromady. (V popředí James Baker a Lee Hamilton) – Autor: Profimedia.cz, http://www.profimedia.cz • Autor: Respekt

Čekání na zázračný lék, který ale nedorazil. Tak mnozí ve Washingtonu vnímali uplynulý týden. Politická elita s napětím očekávala publikaci závěrečné zprávy kongresové komise, jež hledala řešení pro situaci v Iráku. Být denně konfrontován se sebevražednými útoky, desítkami mrtvých Iráčanů, a zejména s rostoucím počtem amerických obětí, který se nezadržitelně blíží třetí tisícovce, již Američanům brnká na nervy. Ve středu se zájemci dočkali.

Irák bestsellerem

Těžko si představit komisi s větším kreditem než tým demokratických i republikánských expertů v čele s bývalým ministrem zahraničí Jamesem Bakerem ® a bývalým šéfem zahraničního výboru sněmovny Lee Hamiltonem (D). Patří do něj ministr zahraničí Bushe seniora Lawrence Eagleburger ®, Clintonův ministr obrany William Perry (D), Reaganův ministr spravedlnosti Edwin Meese ®, Clintonův personální šéf Leon Pannetta (D) i bývalá členka Nejvyššího soudu Sandra Day O’Connorová. Snad jen Henrymu Kissingerovi se ve Washingtonu naslouchá s podobnou pozorností.

Bakerův tým se nechal inspirovat mediálním úspěchem komise k útokům z 11. září, jejíž závěrečná zpráva se stala před dvěma lety bestsellerem. Nakladatelství Random House proto připravilo v knižním vydání též iráckou zprávu. Den po zveřejnění na webu Amerického ústavu pro mír byla stažena hned 400tisíckrát! Podpora pro vojenské nasazení v Iráku setrvale klesá a hlad…

200650-vobr-01_obalka_velka.gif
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 44 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

200650-vobr-01_obalka_velka.gif
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 44 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte