0:00
0:00
Astrounat Brázda
Odvaha nejen číst

Ekonomika10. 12. 20064 minuty

Bylo by to krásné, ale…

Ke zručnostem současného politika patří i schopnost marketingové prezentace vlastních záměrů. Nazvat vlastní program sloganem Sedm statečných reforem pro budoucnost, jako to udělala Občanská demokratická strana, je právě jedním z pokusů, jak zapůsobit.

Fotografie: Tedy pánové, my se tady předvádíme a támhle ti dva mezitím krásně vylupují banku. - Autor: Profimedia.cz, http://www.profimedia.cz • Autor: Respekt
Fotografie: Tedy pánové, my se tady předvádíme a támhle ti dva mezitím krásně vylupují banku. - Autor: Profimedia.cz, http://www.profimedia.cz
Fotografie: Tedy pánové, my se tady předvádíme a támhle ti dva mezitím krásně vylupují banku. - Autor: Profimedia.cz, http://www.profimedia.cz • Autor: Respekt

Ke zručnostem současného politika patří i schopnost marketingové prezentace vlastních záměrů. Politika se musí umět mediálně prodat, jinak nezabírá a i ty sebelepší ideje nakonec upadnou do zapomnění. Program strany, to dnes není žádný podrobný elaborát, ale efektní billboard. Spíš než esej či brožurka vtipná reklama s falešnými soby.

Nazvat vlastní program sloganem Sedm statečných reforem pro budoucnost, jako to udělala Občanská demokratická strana, je právě jedním z pokusů, jak zapůsobit. Odkaz na kultovní western je zřejmý a jasný, i když pravda, chválit se předem za odvahu je přinejmenším nevkusné… Ale co, každý jsme přece nějaký.

↓ INZERCE
Inzerce Budvar
Inzerce Budvar

Omezíme dávky

Podrobnější četba sedmi reformních okruhů, které dala ODS dohromady, námitky (ne)vkusu poněkud zmírňuje. Soupis potřebných reformních kroků prakticky vyčerpává vše, o čem se v České republice v posledních letech mluvilo, ať už to bylo snižování počtu úředníků a výdajů státu (o dva procentní body), snižování dávek a daní, včetně rušení daní z dividend a kapitálových výnosů, reforma důchodů, zdravotnictví nebo ulehčení soukromého podnikání.

To vše návrh vládního programu ODS obsahuje, v mnoha položkách dokonce s konkrétními termíny plnění, což je nejen velmi důležité, ale i průlomové. Ještě žádný budoucí vládní tým nebyl ve svých proklamovaných slibech tak konkrétní.

Kroků, které ODS navrhuje, je hodně. Pokud by se…

Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.

Online přístup ke všem článkům a archivu

Články i v audioverzi a mobilní aplikaci
Možnost odemknout články pro blízké
od 150 Kč/měsíc