Reklama
 
200649-vobr-01_obalka_velka.gif

2006/49

Koupit vydání
200648-vobr-01_obalka_velka.gif Vydání 26. 11. – 3. 12. 2006 200650-vobr-01_obalka_velka.gif Vydání 10.–17. 12. 2006
Editorial
Editorial Martin M. Šimečka Vážené dámy a pánové, před dvěma měsíci jsem prožil cosi, co se v životě stává jen zřídka. Po vypjatém týdnu jsem odvážel papírové krabice s pozůstatky svých sedmi let strávených ve funkci šéfredaktora slovenského deníku SME, když mi zazvonil telefon a byl to Jarda Spurný. Požádal mě jménem redakce, abych se stal šéfredaktorem Respektu.
Kultura
Další tvář Mečiara Marián Leško Slovenští politici úporně zavírají oči před tím, co o Mečiarovi stále platí: nic se nenaučil a nic nezapomněl.
Dopisy
Dopisy Respekt Dopisy od našich čtenářů.
Scéna
Mimochodem Zbyněk Petráček Postavit symbol, pomník zhmotněné myšlenky, který by byl nejenom výkřikem techniky, ale i součástí koloběhu nadlidských, nadzemských sil. O takovém symbolu snili a sní všichni samozvaní spasitelé světa. Hudba Respekt To nejzajímavější z hudby pro tento týden. Televize Respekt To nejzajímavější z televizního programu pro tento týden. Výstavy Respekt Fotografie, sochy, obrazy na zajímavých výstavách pro tento týden. Knihy Respekt Zajímavé knihy pro tento týden. Kulturní tip Respekt Před padesáti lety, na Boží hod roku 1956, zemřel při osamělé procházce zasněženou krajinou švýcarský spisovatel, jehož dílo obdivovali Franz Kafka, Robert Musil i Christian Morgenstern. V Galerii Klementinum probíhá výstava na jeho poctu.
Minulý týden
Minulý týden Erik Tabery Začal advent. Česká vláda otevře pracovní trh pro nové členské země EU Rumunsko a Bulharsko. Předsedou Senátu byl po doplňovacích volbách znovu zvolen Přemysl Sobotka z ODS. <strong>My Češi věříme, že pivo je součástí jídla</strong>, prohlásil ministr financí Vlastimil Tlustý poté, co bylo Česko jedinou zemí v Evropské unii, která vetovala zvýšení spotřební daně z piva, jež by ale bylo tak nízké, že by se v tuzemsku cena nezvedla ani o haléř.
Zahraničí
Rozpačité NATO Jiří Sobota Summit NATO v Rize dopadl trochu překvapivě. Očekávaná hromová manifestace jednoty, kterou měla Aliance vyslat směrem k Afghánistánu, vyzněla spíše jako rozpačité zakňourání. Důstojnost a čest Litviněnkových vrahů Martin Uhlíř Stopy radioaktivního polonia vedou z britských letadel do nitra ruských tajných služeb. Přesto zatím nelze říci, kdo akci přikázal, a nejasný zůstává i její motiv. Džamáíl ohlašuje neklid Jan Fingerland, Zbyněk Petráček V Libanonu odstupují ministři, padají silná slova a dokonce umírají přední politici. Země nese všechny známky společnosti, která vstupuje do nebezpečné fáze. Bez Castra i perestrojky Nikola Hořejš Skutečnost, že od srpna už nestojí v čele země osmdesátiletý diktátor Fidel Castro Ruz, nijak neovlivnila život řadových Kubánců.
Téma
Kovboj a pseudohumanisti Jáchym Topol Chystá se do čela strany, jejímž krédem snad ještě je tolerance, pokora a soucit s poníženými. Tímto doporučením se ale určitě starosta Vsetína neřídil při akci, která mu vynesla obrovskou popularitu: rozhodl se razantně řešit &bdquo;romskou problematiku&ldquo; ve svém městě.
Rozhovory
Nejkrásnější to bylo na začátku Petr Třešňák Otakar Motejl se narodil v roce 1932 v Praze. Vystudoval práva na Karlově univerzitě a do listopadu 1989 pracoval většinou jako advokát.
Domov
Dům duchů v Jihlavě Jan Kovalík Podobný zázrak se stal v Jihlavě už minulý rok &ndash; do jednoho z městských bytů se před koncem roku nastěhovalo přes 750 lidí. Hádanka pokračuje Kateřina Mahdalová Nehoda šestnácti Severokorejek znovu probudila zájem médií o osudy lidí ze země s nejhorším režimem na světě. Až bude Bém premiérem Jaroslav Spurný, Tomáš Pavlíček Ještě před čtyřmi lety bezmála anonymní starosta Prahy 6 a horolezec Pavel Bém vystoupal až těsně pod vrchol &ndash; kromě toho, že mu do klína spadla teď už neomezená moc v hlavním městě, probojoval se i do role &bdquo;korunního prince&ldquo; nejsilnější strany ODS. Pomalu se mluví o tom, že chráněnec Václava Klause by mohl dřív nebo později zaklepat na dveře Strakovy akademie. V zákulisí přitom začíná být pověstná jeho schopnost uzavírat nečekané dohody, ale zároveň na veřejnosti neříkat nic zásadního, aby nesnížil svou popularitu. Že už to tu bylo? Ano, podobnost s mužem, který to myslel upřímně, není čistě náhodná. I když&hellip; Jeden den v životě Alexandra Soukupová Ani cesta do města mě nepřinutí vstát před desátou. Možná kdyby člověk musel na autobus nebo tak, ale vzhledem ke zdejší absenci hromadné dopravy zůstává jedinou možností, jak se odtud někam dostat, automobil Nikoho to prostě nenapadlo Anneke Hudalla Sedmnáct let po pádu železné opony je tady totiž přeshraniční stranická spolupráce stále ještě v plenkách.
Diskuse
Před 10 lety Respekt &bdquo;Normální člověk chápe, kdy žertuji,&ldquo; řekl v celostránkovém rozhovoru čtenářům Respektu před deseti lety Miloš Zeman. Máme nechat Saddáma naživu? Jan Šnaidauf, Ľubomír Majerčík Bývalý irácký diktátor Saddám Husajn si vyslechl rozsudek smrti, který však musí ještě potvrdit odvolací soud. Saddámovy zločiny jsou nezpochybnitelné, na jeho případnou popravu však existují rozdílné názory.
Ekonomika
Aby to šlo bez agentů Tomáš Sachr Evropská unie zbořila další část hranic, které bránily volné obchodní soutěži. Je to ale dost? Klausovy klony útočí Petr Fischer Konec listopadu roku 2000 byl narozdíl od toho letošního politicky mimořádně dramatický, je to s podivem, protože v centru zájmu tehdy i dnes bylo důležité téma jmenování členů bankovní rady.
Civilizace
Jak rozhodnout o raketové základně Michal Skořepa Co má společného likvidace amerického vyhořelého jaderného paliva, zahájení těžby uhlí v nedotčené části Bornea a výstavba protiraketové základny v Česku? Jde o velké a složité projekty s dalekosáhlými finančními, politickými a sociálními důsledky. Američtí vědci míří do Stockholmu Pavel Jungwirth Do Stockholmu, kde se budou 10. prosince udělovat Nobelovy ceny za vědu, pojedou letos pouze američtí badatelé. Kůň coby znak pokroku Václav Cílek Zemědělská půda je v České republice ve špatném stavu. Utěšit nás může snad jen to, že podobné problémy má skoro celá Evropa.
Komentáře
Sjednoceni za pivem Erik Tabery Vlastimil Tlustý jako jediný ministr financí ze zemí Evropské unie hlasoval proti zvýšení spotřební daně z piva. Tahouni a černí pasažéři Jiří Sobota Globální změna klimatu způsobuje deprese. Všem. Milost pro prezidenta Erik Tabery, Jaroslav Spurný Během posledních čtrnácti let jsme mohli sledovat neuvěřitelný příběh, v němž létaly desítky, ba i stovky miliard korun a nepochopitelná rozhodnutí. Ve hvězdách Zbyněk Petráček Ještě že byl Saddám Husajn odsouzen k smrti už před měsícem. Můžeme si tak alespoň z odstupu a bez velkých emocí připomenout výročí prvního zákazu absolutního trestu. Benedikt muslimský Zbyněk Petráček Měla to být nejnebezpečnější, nejchoulostivější a nejkritizovanější papežská cesta moderní éry. Tak předvídala návštěvu Benedikta XVI. v Turecku britská BBC. Nakonec to byl úspěch.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte