200648-vobr-01_obalka_velka.gif

2006/48

Koupit vydání
200647-vobr-01_obalka_velka.gif Vydání 19.–26. 11. 2006 200649-vobr-01_obalka_velka.gif Vydání 3.–10. 12. 2006
Editorial
Editorial Marek Švehla Vážené dámy a pánové, od začátku prosince dochází ke změně ve vedení redakce Respektu. Do pozice šéfredaktora nastupuje Martin M. Šimečka, já přecházím na místo jeho zástupce. Jako druhý zástupce zůstává Erik Tabery. Jaroslav Spurný se naopak rozhodl po sedmi letech z vedení redakce odstoupit a zůstává v redakci jako náš hlavní investigativní novinář.
Přílohy
Příloha blog.respekt.cz Respekt
Minulý týden
Minulý týden Ivan Lamper Biografy ovládl James Bond. Vědci z Karlovy univerzity vynalezli samodezinfekční obvazy z nanovláken. Evropská komise se rozhodla zakázat na svém území obchody se zbožím vyrobeným z kůže psů a koček. Na dálnici D 1 začalo osazování mýtných bran. Zlevnil benzin. Mezinárodní televizní cenu Emmy za „stavbu základů a rozvoj nezávislého televizního vysílání ve východní Evropě“ dostal zakladatel televize Nova Ronald Lauder. Předsedou ODS byl na stranickém sjezdu v Praze opět zvolen Mirek Topolánek a po vítězství prohlásil, že se chce domluvit se svým dosavadním protivníkem Jiřím Paroubkem (ČSSD) na koaliční vládě občanských demokratů, sociální demokracie, lidovců a zelených.
Dopisy
Dopisy Respekt Dopisy od našich čtenářů.
Scéna
Mimochodem Tereza Brdečková Objednala jsem si skleničku vína a barman řekl: „Sedmdesát pět korun.“ Bylo to ale ve Stockholmu a v přepočtu tedy dvě stě padesát korun českých. Hudba Respekt To nejzajímavější z hudby pro tento týden. Televize Respekt To nejzajímavější z televizního programu pro tento týden. Výstavy Respekt Ty nejzajímavější výstavy pro tento týden. Knihy Respekt Ty nejlepší knihy pro tento týden. Kulturní tip Respekt BB/art vydává nový román Zadie Smithové, který nese název O kráse.
Kultura
Génius Ference Puskáse Péter Esterházy Ferenc Puskás - pro Maďary to byl garant paralelního světa, ve kterém vládne spravedlnost, ve kterém se ofsajd odpíská, ve kterém za faul v šestnáctce přijde pokutový kop a míč skončí v síti.
Civilizace
Cesta mezi elitu Pavel Jungwirth Ve vědě platí „publish or perish“, čili publikuj, nebo zmiz. Už Johann Wolfgang von Goethe ve svém Eseji o experimentování napsal, že vědec by neměl výsledky své práce skrývat před zveřejněním. Můj oblíbený web Emil Paleček V posledních desetiletích ovlivňuje věda stále více naše životy. Státy i organizace investují velké částky do výzkumu v naději, že se jim tyto peníze vrátí v lepších technologiích, vyšší vzdělanosti, kvalitnější zdravotní péči a podobně. www.imdb.com Cyril Höschl Chcete vědět, ve kterém historickém filmu uvidíte v záběru středověké scenerie na obloze letadlo či na noze udatného rytíře kecky? Stačí kliknout a dozvíte se i to, co se nestalo. Muž, který dráždil Kreml Tomáš Vlach Dokud bývalý ruský kontrarozvědčík Alexander Litviněnko žil, znal ho jen málokdo. Proslavily je až události minulých dnů, které vyvrcholily jeho smrtí po otravě radioaktivním izotopem polonia 210.
Rozhovory
Každý si říká jen to svoje Martin Uhlíř Klimatolog RNDr. Jan Pretel, CSc. (1943) vystudoval meteorologii a klimatologii na Matematicko-fyzikální fakultě UK. Od roku 1995 je vedoucím oddělení změny klimatu v Českém hydrometeorologickém ústavu.
Téma
Co když vyhynou lidovci Tomáš Pavlíček Nejstarší druh ze zdejších politických tvorů – homo christianicus – se ocitl na pokraji vyhynutí, jeho strana se topí ve zmatcích a sporech.
Zahraničí
Kásámy a OSN Zbyněk Petráček Zní to sice cynicky, ale je dobře, že automobil vysoké komisařky OSN pro lidská práva se v úterý nachomýtl k zásahu palestinské rakety typu Kásám. Čestné maoistické Zbyněk Petráček Nepálská vláda podepsala mírovou dohodu s maoistickými rebely. Vsadili byste výplatu na definitivní konec letité občanské války? Proč zakazovat, co nehrozí Hana Kulišanová Holandská vláda chce, aby z veřejných prostor zmizely burky, a do politiky se vrací polarizace. Voliči posílili krajní pravici i socialisty. Neutíkat z Hindúkuše Zbyněk Petráček V Afghánistánu byla před třemi lety cizí vojska vítána davy po téměř čtvrtstoletí permanentní občanské války. Dnes se v Kábulu debatuje o zřízení „zelené zóny“, která by – po vzoru Bagdádu – chránila cizince. Kongo Kabilovi, příště už Konžanům Tomáš Lindner Kinshasa má prezidenta a Afrika zažila nejdůležitější volby od roku 1994, kdy byl pohřben apartheid. Před někdejší skvrnou kontinentu se otevírá šance. Slovenský Bond chybuje Monika Žemlová Ještě nedávno se mohlo Slovensko chlubit úspěchem v systémovém boji proti mafii a korupci.
Ekonomika
Pýcha Evropy jde na přistání Marek Hudema Měl to být příklad evropské spolupráce, který vytře Američanům zrak. Koncern Airbus, a především jeho obří letoun Airbus A 380 ukazovaly slovy německého kancléře Schrödera, že „stará Evropa“ má stále ještě co nabídnout. Ovoce zelenina v éře globalizace Vladimír Ševela Nejde jenom o čerstvou mrkev, i když o ni taky. Nejde dokonce ani jen o to, že v jednom výnosném byznysu tady asijská konkurence hladce válcuje domorodé Čechy.
Diskuse
Před 10 lety Respekt Před pouhými deseti lety jsme měli na titulní straně Josefa Luxe, protože jsme v hlavním článku a rozhovoru probírali mimořádný úspěch KDU-ČSL v senátních volbách. I dnes se této straně věnujeme, protože zažívá mimořádný neúspěch. Co pacient potřebuje vědět Pavel Vepřek, Pavel Pafko Hodnocená kvality zdejších nemocnic:Pomůže lidem v rozhodování, či je jen zmate? Drobnými krůčky k vyšším emisím Respekt Ministerstvo životního prostředí přichází s návrhem zvednout v Bruselu povolenou hranici emisí skleníkových plynů pro Česko o 4 miliony tun oproti loňsku; jinak prý nejde udržet zdejší hospodářský růst.
Domov
Proč Lucie raději skočila z okna? Jan Kovalík Špatný start a ještě horší cíl. Nad koncem jednoho zpackaného osudu se vznášejí otazníky. Bém to zařídí Jaroslav Spurný, Tomáš Pavlíček Nepřáli si jej voliči, členové vlastní strany a ani zastupitelé. Přesto se Milan Jančík (ODS) stal starostou Prahy 5. Předběhli jsme Ameriku, merci Kateřina Mahdalová Podle Reportérů bez hranic má Česko pátý nejsvobodnější tisk na světě. To zahřeje u srdce a potěší všechny milovníky žebříčků. Ale jak takové měření svobody vlastně vypadá? Udržovací, nebo reformní? Silvie Lauder Sociální demokracie a ODS spolu ve vládě? Co bychom z toho měli? Jeden den v životě Silvie Tombová Podzim hromadí listí ve tmě, mraky se ženou příliš rychle, vstávám v půl šestý na kávu. „Mami, mami“ z vedlejšího pokoje. Už musím jít. Jsem laický mentor. Medvědi porazili Hyundai Petr Třešňák Když jednatel korejské automobilky Hyundai Eok-Jo Kim minulý týden v Ostravě představoval čerstvě podepsanou Deklaraci porozumění, působilo to chvíli jako dobrý vtip. Ještě před rokem se kvůli stavbě továrny v Nošovicích u Frýdku-Místku vyhrožovalo vyvlastněním i smrtí a vysoce postavení politici neváhali vzpurné majitele pozemků tvrdě vydírat. A teď, když je půda v kapse, najednou firma, ministerstvo průmyslu i Moravskoslezský kraj slibují šetrnou dopravu kolem fabriky, vytvoření biokoridoru pro vlky a medvědy, desítky milionů pro ekologické projekty v okolí, a dokonce zastavení přípravy dalších průmyslových zón v kraji.
Komentáře
Varšavský princip Jiří Sobota Ruští diplomati s prezidentem Putinem v čele se v pátek chystali do Finska za prací – měli tam zahájit těžká jednání o budoucí rámcové smlouvě o spolupráci s Evropskou unií. Vavrek v temnotě české Mississippi Marek Švehla Pavel Trenze je brněnský strážník, kterému poslední červnový den parta výrostků zbila syna. Když se to pan Trenze dozvěděl, slíbil si, že násilníky najde. A bičem je seřadíme Od červnových voleb jsme se nezmohli na pořádnou vládu a funkční Poslaneckou sněmovnu. Příčin tohoto stavu už bylo uvedeno mnoho a většinou se řešení vidí ve změně ústavy. Ve hvězdách Zbyněk Petráček 7. září 1978 odpoledne – spisovatel, novinář a disident Georgi Markov netuší, že právě začaly poslední tři dny jeho života. Zvítězit v důležitých bitvách Jaroslav Spurný, Jiří Sobota Nejúspěšnější vojenská aliance na světě může na své vrcholné schůzce připomínat plovoucí ledovou kru.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte