Od červnových voleb jsme se nezmohli na pořádnou vládu a funkční Poslaneckou sněmovnu. Příčin tohoto stavu už bylo uvedeno mnoho a většinou se řešení vidí ve změně ústavy. Mnohem více by nám ale prospěla změna myšlení.

Pochodem vchod

Kdosi vymyslel a mnozí přitakali, že by se napříště mohlo předejít povolebnímu patu sto na sto a následnému zmrtvení vlády, kdyby se trochu pozměnila ústava, aby sněmovna měla lichý počet poslanců, 199 nebo 201. Není vyloučeno, že k tomu dojde. „Dohodli jsme se na lichém počtu mandátů,“ řekl Jiří Paroubek v srpnu po jednání s Topolánkem. Není pádnějšího svědectví o tom, jak hluboko jsme prorostlí partajnictvím.

Sám návrh na lichý počet křesel sněmovny je přiznáním, že ve sněmovně poslanci nezastupují občany, že jsou pouze disciplinovanými zastupiteli či agenty politických stran. Automaticky předpokládáme, že každý poslanec bude vždy a o všem tupě hlasovat se svou stranou. Kolik mandátů strana získala, tolik hlasů řídí.

Nejen že tomu tak většinou je a že se to očekává jako samozřejmost. Už jsme si podle toho také upravili slovník. „Přeběhlík“, „zrádce“, „dezertér“, „zaprodanec“, to jsou termíny pro poslance, kteří by se odchýlili od příkazů své partaje a hlasovali si po svém. Těchto termínů běžně používá náš prezident, používají jich partajní předáci, používají jich média.

Václav Klaus vyzýval svou stranu, aby byla „důvěryhodným monolitem…

200648-vobr-01_obalka_velka.gif
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 46 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

200648-vobr-01_obalka_velka.gif
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 46 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte