Zní to sice cynicky, ale je dobře, že automobil vysoké komisařky OSN pro lidská práva se v úterý nachomýtl k zásahu palestinské rakety typu Kásám. Alespoň vykoukly z mediálního stínu. Když chybně zaměřená izraelská houfnice poslala granát nikoli na odpaliště kásámů, ale mezi palestinské civilisty v Bejt Chanúnu v pásmu Gazy a 19 jich zabila, otřáslo to světem. Naproti tomu čerstvá bilance Juvala Dichtera, šéfa kontrarozvědky Šabak, se nedostala ani do běžného zpravodajství. Přitom sděluje, že kásámy zabily už sedm Izraelců, jednoho zahraničního pracovníka a dva palestinské civilisty. Už to zkrátka nejsou jen díry ve střechách jako loni. A především nejde o chybný záměr, ale samotný účel. Vraťme se však ke komisařce OSN, Kanaďance Louise Arbourové.

V pondělí při své inspekční cestě navštívila Bejt Chanún a tam kritizovala Izrael za „netolerovatelné porušování“ lidských práv Palestinců. V úterý zajela do města Sderot na izraelské straně nedaleké hranice. To je v první linii ostřelování a o týden dříve zvažovalo evakuaci žáků škol. Právě při příjezdu komisařky dopadl kásám na místní továrnu, zapálil ji a zabil jednoho pracovníka. „Byla v autě, pár set metrů od výbuchu,“ řekl mluvčí úřadu OSN na adresu Arbourové, která pak z kásámů udělala „velmi, velmi naléhavý“ bod v konverzaci s prezidentem Mahmúdem Abbásem. V tomto smyslu má EU ještě co dohánět. Od loňského srpna, kdy se Izrael z pásma Gazy stáhl, střeží palestinsko-egyptskou hranici arabské úřady za monitoringu EU. Úředníci nezaznamenali nic divného, ale Diskinova zpráva uvádí celou řadu případů – 33 tun výbušnin, 20 tisíc samopalů, 38 kásámů, 12 protiletadlových a 500 protitankových střel…

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte