0:00
0:00
Astrounat Brázda
Odvaha nejen číst

Komentáře26. 11. 20063 minuty

Varšavský princip

Ruští diplomati s prezidentem Putinem v čele se v pátek chystali do Finska za prací – měli tam zahájit těžká jednání o budoucí rámcové smlouvě o spolupráci s Evropskou unií.

Poláci si naběhli a v Moskvě vládne bujaré veselí. Ruští diplomati s prezidentem Putinem v čele se v pátek chystali do Finska za prací – měli tam zahájit těžká jednání o budoucí rámcové smlouvě o spolupráci s Evropskou unií. Rusové se mohli obávat soustředěného tlaku pětadvacítky v oblasti energetiky, lidských práv nebo vztahů s Gruzií či Ukrajinou. Místo toho měli spoustu času na nakupování vánočních dárků. Polsko bratří Kazcyńských se rozhodlo vyvzdorovat si podporu pro své národní zájmy a jednání zablokovalo. Sobě tím nepomohlo a ostatní země EU podrazilo. Potlesk zní z Kremlu, tedy z místa, na kterém chtěla Varšava vyboxovat ústupky.

Tady je zápletka: Rusko již celé měsíce odmítá nakupovat z Polska maso. Obchodní embargo zahájilo po skandálu s padělanými polskými veterinárními osvědčeními. Moskva nepodezírá Varšavu z neschopnosti správně porazit krávu a v naporcovaném stavu ji strčit do ledničky, ale z úřednického šlendriánu a liknavosti zavést pořádek do obchodu s masem z třetích zemí. Poláci v tom vidí politicky motivovanou potměšilost souseda, s nímž mají historicky špatné zkušenosti, a dovolávají se solidarity Evropské unie. Brusel má naopak zjevně pocit, že to v tomto případě Varšava s ruskou fobií trochu přehání, nechce si komplikovat život, a až dosud se jí zastával hodně vlažně. Poláci tedy vyrukovali se zbraní těžkého kalibru.

V Unii se téměř o všem rozhoduje jednomyslně a v otázkách mezinárodní politiky to platí dvojnásob. Brusel potřebuje k zahájení rozhovorů s Moskvou mandát a Varšava ho podmínila možností kdykoli v budoucnu rozhovory jednostranně ukončit – tedy pokud Moskva své embargo nezruší. Brusel nabídl, jak je v Unii zvykem, kompromis – zásadní politická jednání podmiňovat konkrétním ekonomickým požadavkem nelze, ale předseda komise Barroso bude oficiálně při jednáních s Putinem požadovat ukončení embarga, jež považuje za neadekvátní. Varšava neustoupila ani o píď. Jednání zkolabovala. Evropská unie jako celek s Ruskem jednat nemůže.

Výborně. Poláci tvrdí, že jde o princip, všichni vědí, že jde o peníze (Polsko zatím přišlo odhadem o 300 milionů eur). Výsledek neochoty přistoupit na dohodu je jednoznačný: EU vypadá před Ruskem jako trouba a její vyjednávací pozice je otřesena. Moskva má skvělou záminku, proč místo s Bruselem příště rovnou vyjednávat s Berlínem nebo Paříží, čemuž ostatně vždy dávala přednost. A Varšava? Embargo trvá. Brusel i členské země jsou naštvaní a jejich ochota dohodnout se s Varšavou někdy příště je na bodu mrazu. Ruští diplomaté si výlet do Finska příjemně užili.

↓ INZERCE
Inzerce Budvar
Inzerce Budvar

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].