Reklama
 
200647-vobr-01_obalka_velka.gif

2006/47

Koupit vydání
200646-vobr-01_obalka_velka.gif Vydání 12.–19. 11. 2006 200648-vobr-01_obalka_velka.gif Vydání 26. 11. – 3. 12. 2006
Editorial
Editorial Marek Švehla Nový majitel Telecomu vstoupil do Česka s velkolepou reklamní kampaní, zkušenosti řady zákazníků ale zrovna velkolepé nejsou. Přinášíme vám o tom článek na straně 5.
Minulý týden
Minulý týden Ivan Lamper Uplynulo 17 let od konce komunismu a návratu svobody. Na olomouckém náměstí se objevil vánoční strom. Spadané listí na kolejích zpozdilo vlaky na trati mezi Pískem a Táborem. Letošní patnáctý listopad se stal nejteplejším patnáctým listopadem za posledních 80 let. <b>Ráda se sem vracím. Byla jsem zde šťastná</b>, řekla třebíčskému tisku hraběnka Anna Maria Waldstein (80), která v místním archivu hledala stopy po předcích. Evropský parlament schválil směrnici o liberalizaci služeb.
Dopisy
Dopisy Respekt Z dopisů našich čtenářů.
Scéna
Hudba Respekt To nejlepší z hudby pro tento týden. Televize Respekt Televizní tip pro tento týden. Výstavy Respekt Ty nejlepší výstavy pro tento týden. Knihy Respekt Ty nejlepší knihy pro tento týden. Kulturní tip Respekt <b>Jaromír Funke: Louny, Torst, 72 stran</b> Tahle knížka měla vyjít už před čtyřiatřiceti lety. Mimochodem Jaroslav Formánek Cesta ulicí Belleville od stanice metra Jourdain zjevně stoupá. Ve městě natahujícím se jako placka do všech stran věc výjimečná. Až po ostrý roh před ulicí Olivier Metra je lemovaná obchůdky, bazary, kavárnami.
Kultura
S Abbásem od Arafata Filip Moravec Hlavně jeho zásluhou se před týdnem projasnila táhlá krize Palestinců. Samosprávě už nemá vládnout sám volební vítěz, islamistický Hamás, ale kabinet národní jednoty.
Diskuse
Před 15 lety Respekt &bdquo;Z perspektivy Američana prožívá dnes východní Evropa zároveň hospodářský kolaps 30. let, úzkost, jaká předcházela občanské válce, i krizi politických struktur, která zasáhla USA po Vietnamu a po aféře Watergate.&ldquo; Urychlil konec Delvity i občanský bojkot? Petr Třešňák, Jan Kroča Z českého trhu mizí prodejní řetězec Delvita, což vyvolalo také otázku, nakolik se na nuceném odchodu podepsalo i jeho arogantní chování v Rudné u Prahy.
Zahraničí
Somálsko má rohy Zbyněk Petráček Přes 700 islamistických militantů ze Somálska proniklo v létě do Libanonu a bojovalo v řadách Hizballáhu. Na oplátku Sýrie a Írán &ndash; patroni Hizballáhu &ndash; poskytly Somálcům výcvik a též zbraně pro jejich domácí konflikt. Ex DDR lux Zbyněk Petráček Braniborský premiér Matthias Platzeck zahajoval minulé úterý ve Frankfurtu nad Odrou stavbu nového provozu hamburské firmy Conergy zaměřené na výrobu solární technologie. Matička Vlast volá Alexandre Gajdamacký Se ztrátou pozice supervelmoci se Moskva nesmířila. Nyní se ukazuje, že se nehodlá smířit ani s poklesem své populační váhy. Právě proto prezident Vladimir Putin vyhlásil program &bdquo;velkého návratu&ldquo; etnických Rusů. I Gruzie má svou zbraň Luboš Palata Co schází Rusku k plnému statusu velmoci? Členství ve WTO. Na čem vázne i po dohodě Putina s Bushem? Na Gruzii. Tbilisi může svým vetem vzdorovat ruskému tlaku. Amerika podle demokratů Jiří Sobota Na washingtonský Kapitol míří po vítězství demokratů ze 7. listopadu zvláštní a rozháraná skupina nováčků. Ovládnutí obou komor Kongresu neznamená nástup čerstvé generace s jasnou vizí a odhodláním změnit Ameriku.
Ekonomika
Génius ekonomické svobody zemřel Miroslav Zajíček Tento nositel Nobelovy ceny za ekonomii z roku 1976 zemřel ve čtvrtek 16. listopadu na infarkt, který utrpěl ve svém domově v Kalifornii v požehnaném věku 94 let. Mrázek by se divil Jaroslav Spurný Po letech, kdy nám vlády či jejich podřízení v České konsolidační agentuře vysvětlovali, že vymáhat dluhy je složité, požádala vláda Mirka Topolánka o uvalení exekuce na společnost Setuza a soud exekuci vzápětí nařídil. Otázka zní, proč tak jednoduchou a razantní operaci nedokázal prosadit nikdo dřív.
Civilizace
www.ncbi.nlm.nih.gov Jan Pačes Zavítejte na stránky Národního centra pro biotechnologické informace (NCBI) v USA. malyctenar.bloguje.cz Ladislav Nagy Malý čtenář je literární blog a v podstatě jeden z mála internetových zdrojů, který se &bdquo;neprofesionálně&ldquo; (tj. ne za honorář), ale o to seriózněji věnuje kritice překladu. Patnáct procent jistoty Martin Uhlíř Trochu to připomíná Čapkovu Bílou nemoc: nebezpečná choroba a proti ní jediný lék, který ovšem není k mání pro všechny.
Domov
Jeden den v životě Tereza Nosálková Prásk, bum, třísk! Je po šesté a na infekčním v pražské nemocnici Na Bulovce mě budí práskání dveří a třískání konvice s čajem. Nastupuje rychlá rota sester, které, jak všichni víme, &bdquo;toho maj moc a nemaj to v tom českým zdravotnictví lehký&ldquo;. Koupím biopotraviny. Zn.: nešetřím Pavla Hobstová Hana Langová (40) podniká v ekologickém zemědělství na statku v Peníkově nedaleko Slavonic. Kozy které chová mají kotce vystlané slámou, farmářka je neuvazuje ani k dojení, raději všechny obejde s nádobou. Mohla by kozí biomléko prodávat mlékárně, ale není zájem. Bioprodukty se v běžném podniku smí zpracovávat jen za zvláštního režimu, přísně odděleně od ostatního zboží. Aby bylo &bdquo;košer&ldquo;, mlékárna by musela zastavit výrobu, vymýt nádoby a potrubí, a pak teprve nalít kozí mléko a znovu spustit linku. I když tedy peníkovská farmářka vyrábí skvělé sýry, vede je jako &bdquo;domácí spotřebu&ldquo; a do obchodní sítě je nedodává. Připomeňme si Evropská komise letos v létě oznámila, že marného domlouvání operátorům, aby snížili &bdquo;neospravedlnitelně vysoké&ldquo; ceny roamingu, už bylo dost. Dnes &ndash; po čtvrt roce &ndash; má stále většina cestovatelů mobily na dně batohu. S Telefónikou v pasti Jan Kovalík &bdquo;Získejte nový pohled na komunikaci,&ldquo; hlásá slogan firmy Telefónica O2. Kdo však tento nový pohled někdy zakusil, netouží po zopakování. Když se totiž objeví závada a vy se pokusíte dovolat o pomoc, čeká vás telefonní robot nebo v lepším případě operátor, který slíbí zavolat zpět a už o něm nikdy neuslyšíte. Mluv, německý hrdino, zajímáš mě Anneke Hudalla Česká vláda slíbila zdokumentovat osudy sudetoněmeckých antifašistů. Zatímco se ale pořád na něco čeká, pro poslední dosud žijící z nich si přichází smrt. Žádáme volby! Ale kdy? Silvie Lauder ODS má za sebou hodně zvláštní kongres &ndash; přehledný a předvídatelný ve své volbě jediného kandidáta na předsedu, a zároveň roztříštěný a občas nesrozumitelný v debatách o dalším směřování strany.
Rozhovory
Saddám dneska neznamená nic Zbyněk Petráček Sergej Daniločkin působí jako výkonný ředitel Rádia Svobodný Irák, čímž naplňuje představy o globalizovaném světě.
Téma
Násilí bez šatů Florian Klenk Němečtí muži jezdí do českého pohraničí a kupují si tu sex, aniž by se na cokoli ptali. Německá ministryně spravedlnosti teď usiluje o převratnou věc: o to, aby policie mohla zákazníky znevolněných prostitutek posílat za mříže.
Komentáře
Velké zúčtování Jaroslav Spurný Zatčení Starky symbolicky dovršilo konec vlivné skupiny někdejších veksláků, později společnými obchody pevně propojených podnikatelů, z nichž ani bohatství, ani kontakty na nejvyšší politiky nedokázaly smýt gangsterský odér. Husák žil, žije a &hellip; Luboš Palata Před patnácti lety zemřel kolaborant číslo jedna. Nechal po sobě výstrahu, která jen tak nezmizí. Potřebný šašek Borat Tereza Brdečková Ve čtvrtek dorazí do českých kin Borat, napůl fikce a napůl reality show o primitivovi z postsovětské země, který po cestě napříč kontinentem studuje americké mravy. Je to víc než film a víc než legrace, je to vlastně výzva divákům, co unesou. Ve hvězdách Zbyněk Petráček Odmítají nejenom maso, ale i jakékoli živočišné produkty &ndash; výrobky z medu, vajec, mléka, kožešin, vlny, kostí, kůže, peří, perel, perleti, korálů i mořských hub. Zakladatel Veganské společnosti, která má jen v Americe 600 tisíc příznivců, zemřel 16. listopadu právě před rokem. ODS na mostě k Paroubkovi Erik Tabery Vydat se do vlády se sociálními demokraty, nebo usilovat o co nejrychlejší předčasné volby a riskovat, že mezitím Jiří Paroubek sestaví svou vlastní vládu s podporou přeběhlíka? To byly hlavní otázky pro členy ODS, kteří o víkendu rokovali v pražském Veletržním paláci.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte