Z českého trhu mizí prodejní řetězec Delvita, což vyvolalo také otázku, nakolik se na nuceném odchodu podepsalo i jeho arogantní chování v Rudné u Prahy.

Konec prodejen Delvity v České republice je v posledních dnech tématem mnoha komentářů. Nikdo ale dosud nezmínil významný faktor, který určitě přispěl k jejímu neúspěchu. A tím je bojkot nakupování v Delvitě, který probíhá celých jedenáct let, co tento řetězec na českém trhu působí. Nejen já osobně, ale i řada lidí v celé republice se Delvitě úzkostlivě vyhýbá od doby, kdy při výstavbě svého centrálního skladu v Rudné u Prahy vybagrovala a zcela zničila vzácné archeologické naleziště z období před naším letopočtem.

Jednalo se zřejmě o největší polistopadovou likvidaci kulturního dědictví v Česku. Archeologové tehdy v roce 1995 marně protestovali. Na rozsáhlé, ale nedostatečně prozkoumané naleziště vjela těžká technika. Kostry, nádoby, šperky i nesmírně vzácné pozůstatky staveb byly zcela zničeny a vyvezeny na skládku.

Trestní stíhání manažerů Delvity nakonec vyšuměla do ztracena, v odborné veřejnosti ale nebyl tento barbarský čin dodnes zapomenut. Osobně neznám žádného historika, archeologa nebo zájemce o keltskou kulturu, který by si kdy v Delvitě koupil byť jen suchý rohlík.

V současné situaci, kdy hospodaření Delvity u nás končí tak neslavně, cítím hlubokou satisfakci a jsem rád, že i já a moji přátelé jsme k němu trochu napomohli svým bojkotem.

Potvrzuje se, že bezohledné jednání…

200647-vobr-01_obalka_velka.gif
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 41 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

200647-vobr-01_obalka_velka.gif
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 41 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Petr Třešňák

redaktor

tresnak
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Od roku 1995 jich napsal/a 1548

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte