Reklama
 
200646-vobr-01_obalka_velka.gif

2006/46

Koupit vydání
200645-vobr-01_obalka_velka.gif Vydání 5.–12. 11. 2006 200647-vobr-01_obalka_velka.gif Vydání 19.–26. 11. 2006
Editorial
Editorial Marek Švehla Vážené dámy a pánové, Česká republika je země, kde je pořád před volbami, a když není náhodou před volbami, tak je před sjezdem nějaké politické strany. Zkrátka pořád se na něco čeká, teď zrovna na sjezd ODS.
Minulý týden
Minulý týden Ivan Lamper Ve snaze zvýšit bezpečnost a zabránit možným teroristickým útokům zakázaly letecké společnosti s okamžitou platností cestujícím brát si s sebou na palubu letadla lahve s jakýmikoli tekutinami. Média přinesla zprávu, že soud v Iráku odsoudil k smrti Saddáma. Česko se rozhodlo otevřít své velvyslanectví v Afghánistánu.
Dopisy
Dopisy Respekt Dopisy od našich čtenářů.
Scéna
Hudba Respekt Nejlepší hudba pro tento týden. Divadlo Respekt Ta nejlepší divadelní představení pro tento týden. Televize Respekt Ten nejlepší výběr televizních pořadů pro tento týden. Výstavy Respekt Dvě zajímavé výstavy pro tento týden. Knihy Respekt Ty nejlepší knihy pro tento týden. Kulturní tip Respekt Vychází katalog přibližující na 300 vystavovaných artefaktů výstavy Karel IV. – císař z Boží milosti. Mimochodem Jaroslav Formánek Na začátku byla černobílá fotografie mladé Rusky, na konci devítisetstránkový román, který ve Francii právě sbírá jednu prestižní cenu za druhou (Académie, Goncourt) a stal se literární událostí roku.
Kultura
Ortega už nešňupe Marxe Markéta Pilátová Po šestnácti letech stane Daniel Ortega opět v čele Nikaraguy. Zpráva o tomto výsledku voleb dnes vzruší málokoho.
Civilizace
Jakešovi prý o Národní třídě lhali Martin Uhlíř Teď už jede každý za sebe Teď už jede každý za sebe Nebýt souzen jako vrah Martin Uhlíř Píše se září 1989. Vedoucí tajemník ideologického oddělení ÚV KSČ Jan Fojtík se v Berlíně schází se svým sovětským protějškem Vadimem Medvěděvem. „Prosím tě, řekni mně, jak to s náma vlastně myslíte?“ zoufale se ho ptá v soukromém rozhovoru u sklenky vína.
Rozhovory
Důležitá zpráva o naší zemi Erik Tabery Petr Pithart se narodil roku 1941 v Kladně. Studoval Právnickou fakultu UK, kde až do r. 1971 pracoval jako asistent, od r. 1994 je tu docentem.
Téma
Zemřít ve své posteli Petr Třešňák Naše doba má už jen málo tabu, zato jedno pořádné. Umírání. Moderní medicína je z rodinného života vykázala za plenty nemocničních pokojů, kult mládí a krásy je vyhnal z veřejného prostoru.
Zahraničí
Chorvatská smůla Zbyněk Petráček Záhřeb má věru pech. Ze všech uchazečů o členství v EU je nejlépe připravený, to uznal i příslušný komisař Olli Rehn, ale zatím ostrouhá. Čínský skleník Zbyněk Petráček V úterý zveřejněná zpráva Mezinárodní agentury pro energii konstatuje, že v produkci tzv. skleníkových plynů Čína už za tři roky předežene USA a zaujme 1. místo světového žebříčku. Žáci pozor, nulová tolerance Maciej Ruczaj Učitele už nelze beztrestně napadnout, ale má i zúženou volbu: přestupky žáků musí hlásit policii. Ukládá to status veřejného činitele, který proti školnímu násilí navrhuje polská vláda. Chtěli Bavorsko, mají stihomam Tomasz Mackowiak Lídři vládní garnitury dovedli Polsko do stavu studené občanské války. Každý týden vyhlašují válku dalším a dalším nepřátelům: opozici, novinářům, ústavnímu soudu, národní bance, polské diplomacii, bývalým ministrům zahraničí a tak dále. Bruno Kreisky se dívá Robert Schuster Rakousko odvyká ze závislosti na velkých koalicích. Než pohodlnou dohodu socialistů a lidovců, to raději menšinový kabinet nebo i předčasné volby. Za všechno může Irák, hlupáku Michal Sedláček Američtí komentátoři vždy tvrdili, že za klíčovými politickými verdikty musíme hledat místní zájmy: „Veškerá politika je lokální.“ A při volbách do Kongresu to vždy platilo dvojnásob.
Ekonomika
Nezaměstnanost není selhání Ulrich Beck Konečně začíná debata o chudobě v Evropě na začátku 21. století. Zvláštní ale je, jak mají všichni diskutéři na očích nasazené stejné klapky.
Diskuse
Před 5 lety Respekt Stejně jako letos, i v roce 2001 připadlo na tento čas výročí 17. listopadu. Má se platit za vstup do katedrály? Jan Kasal, Karel Štícha Vysoké vstupné do chrámu sv. Víta vyvolalo kritiku laické veřejnosti. Přinášíme debatu, která ukazuje, že spor o placení za vstup do kostela běží i uvnitř katolické církve. Vadí vám kamery v ulicích? Do českých a moravských měst dorazil fenomén sledovacích systémů, který může dost podstatně změnit náš život.
Domov
Připomeňme si Tomáš Sachr Kulaté razítko s nápisem „schváleno“ dopadlo na složku „Temelín“ v poklidné atmosféře prvního listopadového pátku a jihočeští úředníci se mohli radovat z uzavření roky se vlekoucích dohadů. Dary, které vydělávají Tomáš Pavlíček Bylo to skoro jako při udělování Zlatého slavíka – spekulovat má smysl jenom o druhém místě. Nejštědřejším zdejším lidumilem se už potřetí v tříleté historii žebříčku Top firemní filantrop stala Nadace ČEZ. Brněnská loď mění kurz Silvie Lauder Ještě nedávno sepisoval o možných magistrátních nekalostech varovné články do novin, minulé úterý vítězně zasedl v městské radě poté, co ve volbách vytáhl svůj tým z nuly na devět procent hlasů a pět mandátů. S českou trochou do komína Tomáš Sachr V čase, kdy světem otřásla zpráva britské vlády o ekonomických důsledcích globálního oteplování a stále více států je odhodláno udělat v boji za snížení emisí víc než dosud, český stát plánuje pravý opak. Jeden den v životě Petr Behenský Ve všední dny se probouzím před sedmou, to když vstává moje žena, aby se vypravila do práce. Práce v jiném čase Jáchym Topol Duševní choroba dokáže člověka vykolejit tak, že se zabije či dožije za branami léčebny. Teď se v Čechách děje pokus, jak dostat co nejvíce „bláznů“ do života.
Komentáře
Chci domů, doktore Petr Třešňák Nikdo asi nepochybuje, že moderní medicína se svými antibiotiky, operacemi a transplantacemi lidstvu ve 20. století vytáhla trn z paty. Dobrá zpráva z Ameriky Erik Tabery Bush dostal za vyučenou, Rumsfeld je pryč, demokraté vítězí. Spojené státy ukázaly tvář, které Evropané rozumějí. Tak kudy dál, ODS? Erik Tabery Místo spokojených oslav po superúspěšném roce je atmosféra v ODS napjatější než kdykoli předtím. Ve hvězdách Zbyněk Petráček Pro jedny byl Jamesem Bondem východního bloku, pro jiné drtičem svobodných duší. Šibenice ohlašuje stažení Zbyněk Petráček Zaslouží si oběsit? Tato otázka rezonuje světem již týden. Jenže její důraz míří právě na onu šibenici, čekající na Saddáma Husajna.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte