Komentář•12. 11. 2006•5 minut
Dobrá zpráva z Ameriky
Bush dostal za vyučenou, Rumsfeld je pryč, demokraté vítězí. Spojené státy ukázaly tvář, které Evropané rozumějí.
Bush dostal za vyučenou, Rumsfeld je pryč, demokraté vítězí. Spojené státy ukázaly tvář, které Evropané rozumějí. Byť ještě nevědí, co budou výsledky kongresových voleb přesně znamenat.
Jack Bourke, státní úředník ze sedmdesátitisícového Limericku na západním pobřeží Irska, si kvůli americkým volbám natáhl budík na tři ráno, aby mohl všechno sledovat v přímém přenosu na CNN. Ráno mi celý rozzářený oznamoval vítězství demokratů na opačné straně Atlantiku: „Dostanou i Senát, uvidíš.“
Majitelka hotelu v tomtéž městě o den později nechtěla u snídaně mluvit o ničem jiném než o Rumsfeldovi, kterého podle ní nikdo litovat nebude. Také diskutovala o válce v Iráku, již, jak ona to vidí, „všichni v Irsku nenávidí“, a Spojených státech vůbec. „Je to hrůza, jejich vojáci – a dobrá polovina z nich má irská jména – létají do Iráku přes místní letiště. Jsou strašně mladí a říkají, že se nejvíc bojí, aby nepřišli o nohu.“
V Irsku mají Ameriku rádi, ale nemají rádi George W. Bushe. Ve zbytku Evropy je to obvykle dost podobné. Tahle americká vláda „soucitných konzervativců“ si s Evropou nerozumí. Vítězství Demokratické strany ve volbách do Kongresu je vnímáno jako její porážka a pohled do evropských novin ukazuje, že Evropané mají radost. V Irsku ji tedy měli určitě.
Rumsfeld odchází
Otázkou je, co změna rozložení sil v Americe pro Evropu přesně znamená. Na symbolické rovině…
Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.
Online přístup ke všem článkům a archivu