Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Zahraničí

Žáci pozor, nulová tolerance

Učitele už nelze beztrestně napadnout, ale má i zúženou volbu: přestupky žáků musí hlásit policii. Ukládá to status veřejného činitele, který proti školnímu násilí navrhuje polská vláda.

2006-1932-mobr-11B.gif
2006–1932-mobr-11B.gif • Autor: Respekt

2006-1932-vobr-11B.jpg
Fotografie: Ministr se nám nelíbí, ale s násilím se pohnout musí. (Demonstrace proti Romanu Giertychovi, Varšava, 24. červen) – Autor: Profimedia.cz/AFP, www.profimedia.cz • Autor: Respekt

Učitele už nelze beztrestně napadnout, ale má i zúženou volbu: přestupky žáků musí hlásit policii. Ukládá to status veřejného činitele, který proti školnímu násilí navrhuje polská vláda.

Skupinka gdaňských gymnazistů při vyučování sexuálně napadla spolužačku: svlékla ji před třídou a vše natáčela na kameru mobilního telefonu. Děvče ponížení nevydrželo a doma spáchalo sebevraždu. To byl první ze série zveřejněných patologických jevů, které vedly ministra Romana Giertycha k vyhlášení programu „nulové tolerance“ pro „násilí a anarchii“. Slogan známý z New Yorku 90. let a jeho boje s pouliční kriminalitou se tak usídlil v polském školství.

Giertych, lídr Ligy polských rodin, se od začátku svého ministerského působení potýkal s odporem médií a protesty studentů i učitelů. Mimo jiné proto, že hodlal zavést „výchovu k vlastenectví“ a „zpřísnit disciplínu“. Po posledních událostech ale protesty znějí mnohem slaběji. „Pro ty z nás, kteří známe polské školy, nebyla tragédie v Gdaňsku překvapením,“ napsal list Rzeczpospolita. O všudypřítomném násilí mezi studenty i ve vztahu k učitelům se příliš dlouho mlčelo, a teprve medializovaný gdaňský případ vyvolal celostátní debatu.

Ředitelé podle svého

Podle ministerstva je na vině zejména přehnaný „liberalismus“. Giertychův náměstek Mirosław…

200646-vobr-01_obalka_velka.gif
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 43 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

200646-vobr-01_obalka_velka.gif
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 43 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte