Reklama
 
200645-vobr-01_obalka_velka.gif

2006/45

Koupit vydání
200644-vobr-01_obalka_velka.gif Vydání 29. 10. – 5. 11. 2006 200646-vobr-01_obalka_velka.gif Vydání 12.–19. 11. 2006
Editorial
Editorial Marek Švehla Vážené dámy a pánové, naši redakci posílili dva noví redaktoři &ndash; reportér Lidových novin Vladimír Ševela a Tomáš Sachr. Dále chci upozornit, že v dnešním čísle najdete rubriku <a href="http://respekt.cz/c1-36285310-smysl-statni-maturity">Diskuse</a> kvůli inzerci výjimečně až na straně 19. Z obsahu bych vás rád upozornil na rubriku <a href="http://respekt.cz/c1-36285260-slavne-zahnani-turku-l-p-2006">Téma</a> s analýzou vztahu Evropské unie a Turecka, jehož důležitost určitě naplno doceníme teprve v průběhu budoucích let.
Diskuse
Před 11 lety Drobní akcionáři, plačte &ndash; vzkázali právě před jedenácti lety českým občanům finančníci sdružení v tajemné skupině Motoinvest. Začala &bdquo;třetí vlna privatizace&ldquo;. Smysl státní maturity Ondřej Šteffl, Jan Hučín Komentář o smyslu státních maturit vyvolal velký zájem čtenářů. Pokračujeme tedy v polemice mezi autorem komentáře Ondřejem Štefflem, ředitelem společnosti Scio, jež vytváří testy obecných studijních předpokladů, a analytikem Janem Hučínem.
Minulý týden
Minulý týden Ivan Lamper Přes území Česka se přehnala vichřice. Napadl první sníh. Dělovými salvami, bouřlivými oslavami a vzrušenou veřejnou debatou si Češi připomněli 185. výročí narození jednoho ze svých zásadních velikánů &ndash; Karla Havlíčka Borovského. Uplynulo 15 let od startu kuponové privatizace. Média přinesla fotografie dokazující, že kubánský diktátor Fidel Castro zatím bohužel nezemřel. Letošní cenu Franze Kafky dostal Haruki Murakami.
Dopisy
Dopisy Výběr dopisů od našich čtenářů.
Scéna
Hudba Respekt Pozvánka na koncert pro tento týden. Televize Respekt Ty nejlepší televizní pořady pro tento týden. Výstavy Respekt To nejlepší z výtvarného umění pro tento týden. Knihy Respekt Ty nejlepší knihy pro tento týden. Kulturní tip Respekt Když se dá dohromady čínská operní zpěvačka s jazzovou partou, dá se očekávat ledacos. V případě Číňanky domestikované v Česku, Feng-jün Song, a kapely Puo skladatele a pianisty Michala Nejtka lze mluvit o docela vydařené spolupráci, která vyústila ve vydání společné desky. Mimochodem Tereza Brdečková Je to dětská vzpomínka: kráčím s rodiči Prahou na nedělní procházku a nad hlavou mi burácí tryskáč. Znepokojeně ho s vyvrácenou hlavou sleduji a ptám se: &bdquo;Teď zrovna je mír, nebo válka?&ldquo; &bdquo;Samozřejmě že mír,&ldquo; ujistí mě rodiče a nejspíš si to i myslí.
Kultura
Hillary pro Bílý dům Michal Sedláček V úterý senátorka Clintonová obhájí svůj mandát. O tom v USA nikdo nepochybuje. Tím větší zájem vzbudí její slova na následné tiskové konferenci. Právě na ní totiž může oficiálně oznámit, že se chce ucházet o úřad prezidenta.
Civilizace
Kolik bude stát oteplování Martin Uhlíř Zpráv o nebezpečích, která přináší globální změna klimatu, v posledních letech rychle přibývá. Ta poslední, zveřejněná počátkem minulého týdne, je však v něčem výjimečná; hovoří jazykem ekonomů, operuje s termíny jako hrubý domácí produkt, ekonomický růst a spotřeba.
Rozhovory
V Česku to bude dramatické Marek Švehla Jiří Rusnok (46) se narodil v Ostravě. Vystudoval Národohospodářskou fakultu VŠE. V osmdesátých letech začal pracovat jako referent ve Státní plánovací komisi, poté vedl oddělení sociální strategie na Federálním ministerstvu pro strategické plánování.
Téma
Slavné zahnání Turků, L. P. 2006 Jiří Sobota Evropa a Amerika ztrácejí obdivovatele a spojence. Turecko se odvrací od západní civilizace a nechává se svádět vzory na východě. V Evropě si možná leckdo oddychne &ndash; o jednoho chudého otrapu méně. Ve skutečnosti je to průšvih.
Zahraničí
Kabila ve finiši Zbyněk Petráček Konžské prezidentské volby, které měly udělat tečku za vůbec nejkrvavějším konfliktem po druhé světové válce (4 miliony obětí v letech 1998&ndash;2003), vstoupily do závěrečného kola. Čad terčem Súdánu Zbyněk Petráček Válka v Dárfúru začala otevřeně překračovat hranice a rýsuje se možnost, že do ní bude zatažen sousední Čad, možná i Středoafrická republika. To sladké slovo Kosovo Matyáš Zrno Představte si, že se v České republice přijímá nová ústava. A podpoří ji všichni &ndash; od ODS přes ČSSD, lidovce a zelené až po komunisty i neblahé paměti sládkovce. Tak něco podobného se stalo v Srbsku. Galové se učí u Anglosasů Jaroslav Formánek Bude Francii opět vládnout gaullistický prezident, nebo ho vystřídá socialista? Bude to stará známá tvář, či nově vycházející hvězda? A nehrozí znovu nástup politického extremismu jako v roce 2002? Odpovědi na tyto otázky budeme znát za půl roku.
Ekonomika
Hra o jablko v rozvojovém světě François Bourguignon Odcizená a nezaměstnaná mládež je problém všude na světě. Ale obzvlášť velký problém představuje v rozvojovém světě, kde roste demografická vlna srovnatelná s obrovským &bdquo;baby boomem&ldquo; z konce druhé světové války na Západě. Kapitál, Chaplin a zákoník práce Petr Fischer Je týden před volbami. V předsálí sněmovny začíná být rušno, právě skončilo hlasování o prezidentském vetu nového zákoníku práce a poslanci se hrnou dveřmi ven.
Domov
Miluju Štrasburk a Lenina Silvie Lauder Komunistický svaz mládeže (KSM) se dostal do potíží, když si pár občanů náhodou všimlo výzev k leninskému teroru v jeho programových tezích. Mostečané sobě Tomáš Pavlíček Z někdejšího gotického Mostu zbouraného v 70. letech kvůli uhlí zbyl jenom kostel, od kterého se nahoru do kopce táhnou řady panelových bloků. Má logiku, že právě z této sociální laboratoře jsme se dozvěděli, jak snadno se lze v současných Čechách zmocnit i velké sedmdesátitisícové obce. Připomeňme si Kateřina Mahdalová Strom porazit, oloupat nebo namořit, prostě zabránit kůrovci vyletět a napadnout stromy v okolí. To byl ještě nedávno hlavní plán správců šumavského národního parku. Divokost v srdci Jáchym Topol Mořský orel, v Čechách dávno vyhubený, tu má znovu hnízda, vyvádí mladé. Znovu mu ale hrozí smrt. Vzácní ptáci jsou vybíjeni otrávenými návnadami. Jeden den v životě Zdeněk Horák Dnešní den je po mnohatýdenním vypětí klidný. To vypětí bylo hlavně časové (a tím i finanční, protože nezbylo moc času dělat svou práci) a emoční &ndash; plno lidí jsem si možná trvale znepřátelil, ale zase nové poznal. Uhlí, nebo domov Jan Kovalík Horní Jiřetín opustili vyslanci Mostecké uhelné společnosti (MUS) a zanechali v srdcích usedlíků trvalou vzpomínku. Půl roku tady chodili od dveří ke dveřím a nabízeli místním odkoupení jejich domovů stojících na ložisku uhlí. Vyplatilo se to.
Komentáře
Mlčeti je zlato Erik Tabery Když na veřejné scéně pracuje politik nezatížený nějakým skandálem nebo &bdquo;kauzou&ldquo;, je to skvělé. Jana Hybášková, šéfka Evropských demokratů, disponovala důvěryhodností a autoritou, kterou jí předsedové zdejších partají mohli jen závidět. Emise nedáme Martin Uhlíř Boj s globálním oteplováním se prodraží tím více, čím déle jej budeme odkládat. Vyplývá to ze zprávy britského ekonoma Nicholase Sterna, zveřejněné minulý týden. Únos České televize do minulosti Erik Tabery Obhajovat smysl veřejnoprávních médií je každý den těžší a těžší. A to jen kvůli nim samotným. Polsko míří proti všem Luboš Palata Některé návštěvy musí být dobré už jen tím, že se vůbec uskuteční. To se dá říci i o cestě polského premiéra Jaroslawa Kaczyńského do Berlína. Ve hvězdách Zbyněk Petráček Pro jedny klukovina, pro jiné hanobení mrtvol. Vojáci evropské armády najdou v Afghánistánu lidské lebky. Běžná věc v zemi, která jich skrývá statisíce, a nikdo neví, zda jde o pozůstatek kriminálního činu, mudžáhida, táliba či snad sovětského vojáka z 80. let. Pohnutky stavitelů vlády Marek Švehla Možná nejotřepanější politický citát všech dob říká, že demokracie je špatný systém vlády, nic lepšího ale po ruce nemáme. To je modlitbička, kterou by si teď před usnutím měli odříkávat všichni, kteří už nekonečný seriál &bdquo;sestavování vlády v Čechách&ldquo; nemohou vystát.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte