Reklama
 
200644-vobr-01_obalka_velka.gif

2006/44

Koupit vydání
200643-vobr-01_obalka_velka.gif Vydání 22.–29. 10. 2006 200645-vobr-01_obalka_velka.gif Vydání 5.–12. 11. 2006
Editorial
Editorial Marek Švehla Vážené čtenářky, vážení čtenáři, v povolebním Respektu vám nabízíme jako téma čísla článek, v němž ukazujeme, jak se Senát oproti mnoha tvrzením a snahám o jeho zrušení osvědčil. V rubrice Rozhovor vám představujeme názory předního německého politologa na situaci v Česku v kontextu střední Evropy.
Přílohy
Člověk v tísni Respekt Pojištění Respekt
Minulý týden
Minulý týden Ivan Lamper Komunální volby ve městech vyhrála ODS. Pokračovaly protivládní nepokoje v sousedním Maďarsku. Kolem Nového Hrádku u Náchoda vyrostlo několik nových větrných elektráren. Deník Právo informoval své čtenáře, že v Ostravě se málem srazily dva osobní vlaky. Z vazby domů byla propuštěna manažerka České konsolidační agentury Radka Kafková, kterou detektivové nedávno zatkli pro podezření z rozsáhlé korupce.
Dopisy
Dopisy Respekt Dopisy od našich čtenářů.
Scéna
Hudba Ta nejlepší hudba pro tento týden. Televize Respekt Televizní tipy pro tento týden. Výstavy Respekt Výběr z výstav aktuálních pro tento týden. Knihy Respekt Ty nejlepší knihy pro tento týden. Kulturní tip Respekt Kulturní tip pro tento týden. Mimochodem Viktor Šlajchrt Strach posiluje pozornost i paměť. Dodnes si z dětství pamatuji některé stezky odvahy, jež jsem byl nucen absolvovat na různých letních táborech. Vedly obvykle ke hřbitovu, pokud byl nějaký v dosahu, a vychovatelé nám předtím dlouze vyprávěli o strašidlech.
Kultura
Zlatý hoch z Gruzie Alexandre Gajdamacký Propaganda Kremlu vykresluje Michaila Saakašviliho jako pouhou loutku v rukou západních nepřátel Ruska. Jeho přívrženci naopak tvrdí, že mladý a Západem respektovaný prezident je jedinou nadějí této země.
Civilizace
Podvody na síti Petr Mandík Objem internetové zločinnosti rok od roku narůstá. S několika masovými útoky se nedávno setkali i čeští uživatelé internetu a internetového bankovnictví. Odkud se všichni ti podvodníci berou a jak pracují? www.oyonale.com Fatima Cvrčková Co odkaz, to další obrázek. Jsou jich snad stovky a všechny mají společné jediné: končí-nekončí v polovině věty. Co byste ostatně chtěli, když se ten svět jmenuje Kniha začátků? Freedomhouse.org Karel Černý Je vůbec možné měřit něco tak subtilního, jako je demokracie? Žebříček z dílny Freedomhouse vychází ze Všeobecné deklarace lidských práv OSN. Kritici namítají, že je příliš „západocentrický“ a poplatný politice USA. Obraz ráje Hana Librová Psychologové a sociologové konstatují: Lidé mluví o tom, že mají rádi přírodu, a celkem není důvodu jim to nevěřit. Ale jejich vztah ke krajině je ambivalentní. Mají například výrazný odpor k bažinám.
Rozhovory
Střední Evropa zažívá kocovinu Anneke Hudalla Kai-Olaf Lang (1967) pracoval ve Spolkovém institutu mezinárodních a východních studií (BI-Ost). Od roku 2001 působí v Nadaci věda a politika (SWP), nejdůležitějším zahraničně-politickém think tanku německé spolkové vlády, kde se zabývá problematikou střední Evropy a EU.
Téma
Senát buď pochválen Erik Tabery, Silvie Lauder Zní to jako vtip, ale není: jestli se ve zdejším politickém systému něco povedlo, tak je to Senát. I letos – stejně jako v předchozích letech – totiž voliči použili svůj hlas pro horní komoru tak, jak si to původně autoři ústavy představovali.
Zahraničí
Vzpomínka na Kafr Kásim Jan Fingerland Nařízení izraelského ministerstva školství vyžaduje, aby žáci debatovali o padesát let starém masakru u vesnice Kafr Kásim. Tehdy zde rukou izraelských vojáků zahynulo skoro padesát nevinných lidí. Dárfúrští rebelové prohráli mír Zbyněk Petráček Květnové příměří už neplatí, Súdán vyhostil vyslance OSN a vůči sankcím je imunní. Co dál? Nezbývá než znovu jednat. Švédští spáči, probuďte se Ondřej Kundra Nový premiér má Švédy "probudit" a reformovat štědrý sociální stát. Nejen pro českou pravici je tedy zajímavé, jak tradičně socialistickou zemi mění a jak v ní dělá pravicovou politiku. Na sever nikdy nepojedu Martin Filip Chcete vidět řecko-turecké problémy v první linii? Navštivte Kypr. Rozdělený člen EU slouží jako zkumavka evropského přístupu k Ankaře. Chudý jako Němec Bára Procházková Nejde o ztroskotance vybírajícího kontejnery s odpadem, nýbrž o zástupce střední vrstvy na sestupu – o lidi za svým zenitem a v nejistotě.
Diskuse
Před 5 lety Respekt Právě dorazila k Marsu vesmírná sonda Odyssey 2001, český televizní mogul Vladimír Železný dostal licenci k celoplošnému vysílání na Slovensku a začala válka proti Tálibánu. Národní divadlo jako Mickey-Mausoleum? Vladimír Just, Josef Herman Odvolání ředitele Národního divadla Daniela Dvořáka ministrem kultury Martinem Štěpánkem vyvolalo i důležitou otázku, jak by vlastně mělo Národní divadlo vypadat.
Ekonomika
Pohádka o hamižných počtářích a slabém státu Kateřina Mahdalová Po dvacetikoruně nahradily mince i papírovou „padesátku“. A tuzemským drobným podnikatelům naskočila další vráska. Zdejší banky si totiž za vklad mincí účtují poplatky, zatímco za vklad papírových peněz nikoli. Nesmiřitelní už vládnou spolu Petr Fischer Velká koalice ODS a ČSSD vládne efektivně i bez formálního potvrzení prezidenta nebo sněmovny, prostě proto, že cesta nikam jinam nevede.
Domov
Válka o vzácnou horu Jáchym Topol Osamělá hora Tlustec v lesích na Českolipsku skrývá ve svém nitru nedozírný poklad jménem čedič. Kvalitní kámen, který lze snadno směnit za zlato. Je tu však potíž: vyzvednout ho znamená horu zničit. Tři Brňáci ve člunu reality Jan Kovalík Potkali se na vysoké a během nocí probdělých u blikající obrazovky počítače v rodném Brně snili, že jednou vymyslí hru, která bude mít úspěch po celém světě. Vyšlo to. BIS varuje a Gross se směje Jaroslav Spurný BIS vydala výroční zprávu o bezpečnostních rizicích pro ČR. Po čase se tak na scéně znovu objevila otázka, co vlastně ta naše tajná služba dělá. A jestli je úspěšná. A jestli to jde z té její zprávy vyčíst. Jeden den v životě Tibor Milec Budíčééék!!! To nepříjemné „zvedání“ proklínal asi každý, kdo prošel kolektivním způsobem života ať na internátě, na vojně, anebo vězením. Mě se týká to třetí. Jezdci formule ODS Jan Kovalík Proč se ambiciózní a zručný politik Pavel Bém rozhodl spojit svou stranu i tvář s takovým symbolem divokých korupčních časů „bankovního socialismu“, jako je Antonín Charouz?
Komentáře
Dobrá zpráva ze Senátu Erik Tabery Jak vlastně volby dopadly? Spokojení jsou občanští demokraté, socialisté, lidovci, a světe, div se, i komunisté, kteří nezískali ani jeden mandát. Snad jen zelení přiznávají nespokojenost. Čunkovo kouzlo Marek Švehla Úspěšný komunální politik, oblíbený lidovecký starosta ve Vsetíně. A od této soboty také nový senátor. Čím se o to pan Čunek zasloužil? Stěžejním bodem jeho agendy se stalo zúčtování s tzv. nepřizpůsobivými lidmi. Státní maturity, a proč? Ondřej Šteffl Má se odložit spuštění státních maturit? To je otázka, kterou budou brzy řešit poslanci. Odpovědět by měli ano, protože úřední plány pořádně neřeší žádný z problémů, jen vytvářejí nové. Bořitel státu Jiří P. Erik Tabery Paroubek prohlásil, že poslanec Michal Pohanka je vydírán, zastrašován a „tento postup je organizován některými bezpečnostními složkami, které pracují na základě zadání ODS“. Buduje se tedy v Česku nová diktatura, která stojí na politické policii? Ve hvězdách Zbyněk Petráček 2. listopadu uplyne 240 let ode dne, kdy se v Třebnicích u Sedlčan narodil Jan Josef Václav hrabě Radecký z Radče - voják tělem i duší.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte