Reklama
 
200643-vobr-01_obalka_velka.gif

2006/43

Koupit vydání
200642-vobr-01_obalka_velka.gif Vydání 14.–21. 10. 2006 200644-vobr-01_obalka_velka.gif Vydání 29. 10. – 5. 11. 2006
Editorial
Editorial Marek Švehla Vážené čtenářky, vážení čtenáři, rád bych vás upozornil, že od začátku září funguje na našich webových stránkách nový systém blogů. Na adrese blog.respekt.cz si můžete nejen číst blogy, ale také si vlastní blog založit.
Přílohy
Týden a věda Respekt Informační technologie Respekt
Minulý týden
Minulý týden Ivan Lamper Pod heslem „Nikdy nebylo líp“ začal v hlavním městě Vysočiny Mezinárodní festival dokumentárních filmů Jihlava 2006. Evropská unie vyhlásila česnekovou válku Číně. Meteorologové upozornili občany, že babí léto pomalu končí a nastupuje drsná část podzimu. Bývalý prezident republiky Václav Havel odletěl na zimu do USA.
Dopisy
Dopisy Respekt Dopisy od našich čtenářů.
Scéna
Mimochodem Jaroslav Formánek Christophe je novinář z týdeníku Le Point. Sedíme spolu v jedné pařížské kavárně. Za velkými okny rušný bulvár a hebce medové světlo zapadajícího podzimního slunce. Knihy Respekt Ty nejlepší knihy pro tento týden. Televize Respekt Televizní tipy pro tento týden. Výstavy Respekt Ty nejlepší výstavy pro tento týden. Kulturní tip Respekt Kulturní tip pro tento týden.
Kultura
Superdiplomat Pan Ki-mun Petr Bláha V lednu se řízení OSN ujme nynější jihokorejský ministr zahraničí Pan Ki-mun. Na základě harmonie hodlá „budovat mosty a překonávat rozdělení“. Za jednu z priorit považuje řešení severokorejského problému.
Civilizace
Rub a líc genetického výběru Peter Singer Neexistuje jasná hranice mezi rozhodnutím proti dítěti (nesmí se narodit kvůli nadprůměrnému riziku nemoci) a pro dítě (narodí se, protože má dobré geny). Připravte se k transportu Zbyněk Petráček Minulost, která nechce minout. Dvacet let stará slova německého historika Ernsta Nolteho výstižně charakterizují i černé okamžiky tureckých dějin; masakr Arménů v osmanské říši, první z velkých zvěrstev 20. století. Nová vlna zájmu o tehdejší události se ve světě zvedla poté, co letošní Nobelovu cenu za literaturu získal turecký spisovatel Orhan Pamuk. Můj oblíbený web Karel Černý V Etiopii jako by se v koncentrované podobě projevovaly všechny významné problémy, kterými „trpí“ celý africký kontinent. Země patří k vůbec nejchudším státům naší planety a je ohrožována periodicky se opakujícími hladomory.
Rozhovory
Nevracíme se před listopad Marek Švehla Rozhovor s Bedřichem Moldanem.
Téma
Za hrdinou do rudé Číny Jaroslav Pašmik Čínskému rolníkovi panu Fu hrozí smrt. Sen komunistické vlády o největší vodní elektrárně na světě ho připravil o dům i živobytí. Protestoval proti tomu a teď leží v jedné nemocnici ve střední Číně se zlomenou páteří. Vypravili jsme se tam za ním.
Zahraničí
Kolik platí migranti Zbyněk Petráček Jak se uživit migrací? Takovou otázku si podle obecně sdílených představ kladou hlavně převaděči. Čísla zveřejněná v OSN na bázi údajů Světové banky za rok 2004 ale nabízejí mnohem racionálnější závěry i určitá překvapení. Ztraceni na Eufratu Jiří Sobota Kde se stala chyba? A jak z ní ven? Pro další účast v Iráku je třeba vytyčit méně ambiciózní cíle. Právě o nich se teď rozhoduje v USA i Velké Británii. Oklamaný Kristus Lula Markéta Pilátová Přišlo to jako blesk z čistého nebe, ač se zprvu zdálo, že všechno běží jako na drátku. Rozjetá prezidentská kampaň, náskok před soupeřem podle průzkumů desítky procent – favorit Inácio Lula da Silva měl klidné spaní. Republikáni před koncem revoluce Daniel Anýž Condoleezza Riceová vyrazila do Asie hledat spojence proti jadernému Pchjongjangu. Na domácí scéně USA se ale hraje jiná partie. Komu korejská krize pomůže více?
Diskuse
Před 15 lety Respekt „Tenhle barák je nereformovatelný,“ touto citací šéfa zpravodajství Československé televize Petra Krula začínal před patnácti lety zajímavý článek o tehdejší ČST. Mají sankce OSN smysl? Michal Broža, Antonín Berdych Test severokorejské jaderné bomby rozechvěl zřejmě každý kout světa, kam se ta zpráva donesla. S velkým napětím pak pozorovatelé čekali, jak zareagují mocnosti, a zejména OSN. Podle některých naprosto selhala. A o tom je i následující debata.
Ekonomika
Aero proklatě nízko nad zemí Tomáš Sachr Český výrobce letadel se bude prodávat, zájem ale vzbuzuje něco jiného než samotné výrobky. Reformátoři v Tbilisi to rádi horké Miroslav Beblavý Gruzínský příběh posledních desetiletí nemá v rámci postkomunistického světa obdoby. Jedna z nejpříjemnějších republik Sovětského svazu dodávala tradičně zbytku státu elitní lidi a elitní vína.
Domov
Vítejte na modré planetě Silvie Lauder Česko zažilo po mnoha stránkách výjimečné volby: největší účast, drtivý úspěch jedné strany a jednobarevné vlády ve velkých městech. Kubicemu dál hrozí smrt Jaroslav Spurný Už deset dnů žije celé Česko v dobrodružném televizním seriálu. Tajnými nahrávkami TV Nova zahájený skandál kolem bývalého premiérského tajemníka Zdeňka Doležela vyvolává kromě vášnivých politických hádek i docela obyčejný lidský strach. Zákon krotí stadiony Jan Kovalík Říká si Klaun a rvačky už pověsil hřebík – má ženu, děti a třicítku na krku. Ale Slavii je věrný dál a v partě tvrdých fotbalových fanoušků zvaných ultras se cítí stále jako doma. Koneckonců strávil s nimi patnáct let života. Jeden den v životě Jan Tillinger Jsou dvě ráno, do pravidelného zvuku vrtule zavěšené v stropu jen sem tam zazní vyrušený pták, cikády už dávno utichly, po těle mi stékají krůpěje potu, dám si sprchu, v noci snad už poslední. Čí jsou volby? Naše! Silvie Lauder, Anneke Hudalla Nebylo to tak, že Silja nechtěla. Naopak – skutečně se těšila. „To víš, že půjdu o víkendu volit,“ hlásila minulé pondělí. Už několik let žije německá novinářka v České republice. Mluví plynně česky, platí tady daně a pojištění, její dvouletá dcera chodí do pražské školky.
Komentáře
Romský problém českých médií Petr Třešňák Představte si, že ráno otevřete noviny a přivítá vás titulek Žid okradl souseda. Udělalo se vám mdlo ze vzpomínky na goebbelsovské Německo? Nový záchvat nacionalismu Martin M. Šimečka Politická reprezentace maďarské menšiny zůstala osamocena, protože slovenští politici, koaliční i opoziční, začali s nacionalistou Jánem Slotou soupeřit o to, kdo je lepší slovenský vlastenec. Friedmanova irácká hádanka Jiří Sobota Situace v Iráku se zdá stále horší a řešení je v nedohlednu. Přišel čas, kdy je třeba odepsat plány na demokracii a přistoupit na vládu silné ruky? Ve hvězdách Zbyněk Petráček Před 115 lety se narodil prototyp diktátora, jaké v dnešní Latinské Americe už nenajdeme &ndash; ryze prowashingtonský antikomunista brutálního ražení. <em>Rafael Leónidas Trujillo</em> stále připomíná, jak vypadal kontinent ještě před málo desítkami let. Modrá záře nad Českem Erik Tabery, Jaroslav Spurný, Marek Švehla Topolánkova strana vyhrála o víkendu vše, co vyhrát mohla, a je jednoznačně vůdčí silou české politiky. Nabízí se tedy dvě otázky: kdy bude evidentně nejpopulárnější politická strana také vládnout a jak tahle &bdquo;modrá šance&ldquo; Česko promění.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte