Nenašli jste, co hledáte?
Napište na [email protected].
Na přelomu září a října se v asijském Singapuru objevil prezident Česka Václav Klaus a tamní politická a diplomatická honorace se sešla na jeho přednášce.
Případ zatčeného Zdeňka Doležela, tajemníka posledních sociálnědemokratických premiérů, říká jasně: ČSSD je zralá na klystýr a na dlouhou rekonvalescenci.
Měla to být zpráva, která ohromí svět. Ve skutečnosti vládne spíše znejistění. Severní Korea se začlenila do jaderného klubu.
Úspěšně si hrát na něco, co nejsem. Využít k tomu společenské klima a jeho atributy. Právě ty mi dodají věrohodnost, vážnost, autoritu, ba i hmotné statky.
Turecký spisovatel Orhan Pamuk, čerstvý laureát Nobelovy ceny za literaturu, byl v roce 2005 obviněn a souzen kvůli rozhovoru, který poskytl zahraničním novinám. V následujícím eseji se Pamuk zamýšlí nad širšími souvislostmi svého případu.
Státy střední Evropy jsou nestabilní a z pohledu zahraničních investorů rizikové. Proč tedy ekonomický růst nestimuluje voliče volit vládní strany?
O fundamentální stabilitě země se člověk hodně poučí podle toho, jak reaguje na krizi. Podívejme se na příklady Mexika a Ukrajiny.
Ani na devátém česko-německém diskusním fóru v Liberci se o sporné minulosti nemluvilo. Má se tedy vůbec konat to desáté?
Hlavní město stojí na prahu velké změny, osmileté spojení ODS a ČSSD na magistrátu se zřejmě chýlí ke konci.
Nevím, co může být zajímavého na jednom všedním dni regionálního novináře, ale v mém případě se nedá moc hovořit o všednosti.
Do českých a moravských měst dorazil fenomén kamerových systémů, který může dost podstatně změnit náš život. Městská policie v Mikulově totiž vystavují na internetu záběry hříšníků, které objektiv zachytí. Tato hra na velkého bratra v režii města má sice své kritiky, Mikulovští se už ale rozhlíží, kam jinam by se ještě měla sledovací zařízení namontovat.
Horní komoře hrozí ztráta těžce dobývaného vlivu a přesun do definitivní bezvýznamnosti. Opouštějí ji některé silné nezávislé osobnosti, které mu vtiskly tvář.
Občas se stane, že má člověk po krk klasických dovolených a zatouží po něčem víc, než je klimatizovaný pokoj s minibarem.
Každý už jistě někdy slyšel o podivných soudních sporech v USA, zemi, kde zákazník může vysoudit odškodné od výrobce mikrovlnky, protože v návodu nebylo uvedeno, že trouba není určena k sušení psů.
Americký novinář Daniel Golden zjistil, že na prestižních vysokých školách v USA zůstává až 60 % míst vyhrazeno pro studenty s nějakou další „výhodou“. Máme se toho obávat i u nás?
Před třemi lety se Severokorejci snažili přesvědčit USA, že mají jadernou zbraň. A minulý týden cosi odpálili v podzemním tunelu, s největší pravděpodobností plutoniovou bombu.
„Přísahám, že jsem ten prošlý pas někde ztratila,“ prohlásila jsem na Obecním úřadě. Paní se chápavě usmála, vydala mi nový doklad a dala mi podepsat prohlášení.
Ta nejlepší hudba pro tento týden.
Televizní tipy pro tento týden.
Ty nejlepší výstavy pro tento týden.
Ty nejlepší knihy pro tento týden.
Kulturní tip pro tento týden.
Některá umělecká díla během posledních šesti let vyvolala v polských galeriích kontroverzní zásahy cenzury.
Začněme tam, kde jsme minule končili: na rozdíl od ignorování Ježka a Šostakoviče se k 70. kulatinám Václava Havla veřejnoprávní televize postavila přece jen vstřícněji.
Kubánská literatura má v českém prostředí své pevné místo. Nyní se může český čtenář seznámit i s jednou z nejsilnějších kubánských výpovědí o mizerii lidské existence, knihou Boarding Home Guillerma Rosalese.
Festival německy mluvených filmů Der Film, jehož první ročník proběhl před čtrnácti dny v pražských artových kinech, vznikl právě včas.
28. října převezme v Praze ocenění zaštítěné Kafkovým jménem nejpopulárnější japonský spisovatel současnosti Haruki Murakami.
Galerii hl. města Prahy se daří soustavně, vyváženě a kvalitně prezentovat jak naše současné umění, tak tvorbu autorů minulého století, ke kterým má kunsthistorie stále velký dluh.
V době, kdy prezident Bush odsouhlasil výstavbu 1100 km plotu na americko-mexické hranici, již bylo nenápadně rozhodnuto – drátěná bariéra oddělí i Saúdskou Arábii od Iráku.
Jasné slovo k tomu, že přes spokojenost voličů i ekonomický růst se na Slovensku děje něco nedobrého, muselo přijít z Bruselu.
Energetická politika. V době, kdy každý sleduje ceníky u palivových čerpadel, to je horké téma. V pátek se na „energetickém“ mítinku sejdou lídři států EU.
Stockholm hostil konferenci o severním Kavkazu za účasti politologů, novinářů i právníků. Vyšetřovatel Vach Ibragimov referuje: „Většina místních lidí se bojí čečenských jednotek více než ruských vládních vojsk.“
Tragická smrt novinářky Anny Politkovské otřásá základy Putinovy říše, ač se na první pohled zdá, že většina ze 145 milionů Rusů má jiné problémy. Očekávalo se, že z jejího pohřbu bude mnohatisícový mítink, ale rozloučit se nakonec přišly jen asi dva tisíce skalních příznivců.
Před deseti lety měli sociální demokraté úplně jiné starosti než dnes. Zatímco v roce 2006 ČSSD téměř vylučuje jiné názory, než má předseda Jiří Paroubek, v roce 1996 zažívala strana nejsilnější protest proti vedení strany Milošem Zemanem.
Návrhy, aby zemi nějaký čas spravovala úřednická vláda, vyvolávají debatu, jestli by něco takového vůbec zemi prospělo. Anneke Hudalla a Jiří Pehe na toto téma debatují právě zde.