Reklama
 
200642-vobr-01_obalka_velka.gif

2006/42

Koupit vydání
200641-vobr-01_obalka_velka.gif Vydání 8.–15. 10. 2006 200643-vobr-01_obalka_velka.gif Vydání 22.–29. 10. 2006
Editorial
Editorial Marek Švehla Vážené čtenářky, vážení čtenáři, v novém čísle Respektu se věnujeme víkendovým volbám. V rubrice Téma si klademe otázku, jak se v Česku dělá sedmnáct let po převratu úspěšná komunální politika.
Komentáře
Evropané kroutí hlavou, Asijci se culí Marek Švehla Na přelomu září a října se v asijském Singapuru objevil prezident Česka Václav Klaus a tamní politická a diplomatická honorace se sešla na jeho přednášce. S Doleželem končí legrace, díl druhý Erik Tabery Případ zatčeného Zdeňka Doležela, tajemníka posledních sociálnědemokratických premiérů, říká jasně: ČSSD je zralá na klystýr a na dlouhou rekonvalescenci. Kim, Bomba a co dál Zbyněk Petráček, David Mervart Měla to být zpráva, která ohromí svět. Ve skutečnosti vládne spíše znejistění. Severní Korea se začlenila do jaderného klubu. Ve hvězdách Zbyněk Petráček Úspěšně si hrát na něco, co nejsem. Využít k tomu společenské klima a jeho atributy. Právě ty mi dodají věrohodnost, vážnost, autoritu, ba i hmotné statky. Bránit Západ je stále těžší Orhan Pamuk Turecký spisovatel Orhan Pamuk, čerstvý laureát Nobelovy ceny za literaturu, byl v roce 2005 obviněn a souzen kvůli rozhovoru, který poskytl zahraničním novinám. V následujícím eseji se Pamuk zamýšlí nad širšími souvislostmi svého případu.
Rozhovory
Naše společnost je k matkám tvrdá Eva Labusová Je to vážné téma dneška: Nakolik zaměstnanost rodičů bere v úvahu potřeby nejmenších dětí? Raný psychický vývoj dítěte a rodinná péče patří k hlavním profesním zájmům docentky Lenky Šulové.
Ekonomika
Ekonomicky hot, politicky čehý Aleš Michl Státy střední Evropy jsou nestabilní a z pohledu zahraničních investorů rizikové. Proč tedy ekonomický růst nestimuluje voliče volit vládní strany? Poučení z Mexika a Ukrajiny Ian Bremmer O fundamentální stabilitě země se člověk hodně poučí podle toho, jak reaguje na krizi. Podívejme se na příklady Mexika a Ukrajiny.
Dopisy
Dopisy Respekt Z dopisů našich čtenářů.
Domov
Vzděláním proti válkám a odsunům Anneke Hudalla Ani na devátém česko-německém diskusním fóru v Liberci se o sporné minulosti nemluvilo. Má se tedy vůbec konat to desáté? Praha opět pravicová Kateřina Mahdalová Hlavní město stojí na prahu velké změny, osmileté spojení ODS a ČSSD na magistrátu se zřejmě chýlí ke konci. Jeden den v životě Martin Sklenář Nevím, co může být zajímavého na jednom všedním dni regionálního novináře, ale v mém případě se nedá moc hovořit o všednosti. Vaše městečko se dívá Tomáš Sachr Do českých a moravských měst dorazil fenomén kamerových systémů, který může dost podstatně změnit náš život. Městská policie v Mikulově totiž vystavují na internetu záběry hříšníků, které objektiv zachytí. Tato hra na velkého bratra v režii města má sice své kritiky, Mikulovští se už ale rozhlíží, kam jinam by se ještě měla sledovací zařízení namontovat. Konec starých senátních časů Tomáš Pavlíček Horní komoře hrozí ztráta těžce dobývaného vlivu a přesun do definitivní bezvýznamnosti. Opouštějí ji některé silné nezávislé osobnosti, které mu vtiskly tvář.
Civilizace
Něco turistům Michaela Mužíková Občas se stane, že má člověk po krk klasických dovolených a zatouží po něčem víc, než je klimatizovaný pokoj s minibarem. www.stellaawards.com Aleš Balcar Každý už jistě někdy slyšel o podivných soudních sporech v USA, zemi, kde zákazník může vysoudit odškodné od výrobce mikrovlnky, protože v návodu nebylo uvedeno, že trouba není určena k sušení psů. Když nadání nestačí Pavel Jungwirth Americký novinář Daniel Golden zjistil, že na prestižních vysokých školách v USA zůstává až 60 % míst vyhrazeno pro studenty s nějakou další „výhodou“. Máme se toho obávat i u nás? Vítejte v klubu Martin Uhlíř Před třemi lety se Severokorejci snažili přesvědčit USA, že mají jadernou zbraň. A minulý týden cosi odpálili v podzemním tunelu, s největší pravděpodobností plutoniovou bombu.
Téma
Jak najít ideálního starostu Petr Třešňák, Jiří Sobota Blíží se komunální volby a s nimi otázka: jak se pozná dobrý starosta? Pokusili jsme se najít starosty, kteří vám mohou být inspirací, jak vlastně taková úspěšná komunální politika po česku vypadá.
Minulý týden
Minulý týden Erik Tabery Bývalá pravá ruka premiérů Stanislava Grosse a Jiřího Paroubka Zdeněk Doležel byl zatčen policií kvůli podezření z rozkrádání evropských dotací, vydírání a chystání vraždy policisty Kubiceho, spolu s ním byli zatčeni další dva lidé. Petr Čech a Tomáš Rosický jsou nominováni na cenu nejlepší fotbalista světa.
Scéna
Mimochodem Tereza Brdečková „Přísahám, že jsem ten prošlý pas někde ztratila,“ prohlásila jsem na Obecním úřadě. Paní se chápavě usmála, vydala mi nový doklad a dala mi podepsat prohlášení. Hudba Respekt Ta nejlepší hudba pro tento týden. Televize Respekt Televizní tipy pro tento týden. Výstavy Respekt Ty nejlepší výstavy pro tento týden. Knihy Respekt Ty nejlepší knihy pro tento týden. Kulturní tip Respekt Kulturní tip pro tento týden.
Kultura
Wowi míří vzhůru Jan Rozkošný Hvězda berlínského starosty Wowereita stoupá a po berlínské radnici přichází na řadu vrcholná spolková politika. V čem tkví tajemství jeho úspěchu?
Zahraničí
Svět kolem Zbyněk Petráček V době, kdy prezident Bush odsouhlasil výstavbu 1100 km plotu na americko-mexické hranici, již bylo nenápadně rozhodnuto – drátěná bariéra oddělí i Saúdskou Arábii od Iráku. Fico do karantény, zaznělo z Bruselu Luboš Palata Jasné slovo k tomu, že přes spokojenost voličů i ekonomický růst se na Slovensku děje něco nedobrého, muselo přijít z Bruselu. Sauna ve stínu medvěda Matěj Zachoval Energetická politika. V době, kdy každý sleduje ceníky u palivových čerpadel, to je horké téma. V pátek se na „energetickém“ mítinku sejdou lídři států EU. Poslední publikovaný článek Anny Politkovské Respekt Stockholm hostil konferenci o severním Kavkazu za účasti politologů, novinářů i právníků. Vyšetřovatel Vach Ibragimov referuje: „Většina místních lidí se bojí čečenských jednotek více než ruských vládních vojsk.“ Putinovi k narozeninám Alexandre Gajdamacký Tragická smrt novinářky Anny Politkovské otřásá základy Putinovy říše, ač se na první pohled zdá, že většina ze 145 milionů Rusů má jiné problémy. Očekávalo se, že z jejího pohřbu bude mnohatisícový mítink, ale rozloučit se nakonec přišly jen asi dva tisíce skalních příznivců.
Diskuse
Před 10 lety Respekt Před deseti lety měli sociální demokraté úplně jiné starosti než dnes. Zatímco v roce 2006 ČSSD téměř vylučuje jiné názory, než má předseda Jiří Paroubek, v roce 1996 zažívala strana nejsilnější protest proti vedení strany Milošem Zemanem. Máme mít úřednickou vládu? Jiří Pehe, Anneke Hudalla Návrhy, aby zemi nějaký čas spravovala úřednická vláda, vyvolávají debatu, jestli by něco takového vůbec zemi prospělo. Anneke Hudalla a Jiří Pehe na toto téma debatují právě zde.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte