Komentář•14. 10. 2006•8 minut
Bránit Západ je stále těžší
Turecký spisovatel Orhan Pamuk, čerstvý laureát Nobelovy ceny za literaturu, byl v roce 2005 obviněn a souzen kvůli rozhovoru, který poskytl zahraničním novinám. V následujícím eseji se Pamuk zamýšlí nad širšími souvislostmi svého případu.
Turecký spisovatel Orhan Pamuk, čerstvý laureát Nobelovy ceny za literaturu, byl v roce 2005 obviněn a souzen kvůli rozhovoru, který poskytl zahraničním novinám. Proces vzbudil ostrou mezinárodní kritiku, objevily se pochybnosti, zda Turecko patří do Evropy. Soud Pamuka nakonec osvobodil. V následujícím eseji se Pamuk zamýšlí nad širšími souvislostmi svého případu a nad konfliktem, který je společný mnoha zemím třetího světa – konfliktem mezi touhou kopírovat západní životní styl na jedné straně a odporem k Západu na straně druhé.
Tento pátek v Istanbulu – ve čtvrti, kde jsem strávil celý svůj život, v budově soudu přímo naproti tříposchoďovému domu, kde má babička žila o samotě čtyřicet let – stanu před soudem. Prý jsem „veřejně očerňoval tureckou identitu“. Žalobce pro mě bude žádat tři roky vězení. Tentýž soud přitom nedávno za stejný zločin a podle článku 301 téhož zákona odsoudil novináře arménského původu Hranta Dinka. Snad by mi to mělo dělat starosti, ale nedělá. Stejně jako můj právník věřím, že se žaloba nemá o co opřít, a nemyslím si, že skončím ve vězení.
Cítím se proto skoro trapně, že je můj proces přehnaně dramatizován. Moc dobře vím, že většina mých istanbulských přátel, u nichž jsem hledal radu, podstoupila mnohem horší vyšetřování a ztratila mnoho let kvůli soudům a věznění – jen pro knihu, jen pro něco, co napsali. Žiji v…
Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.
Online přístup ke všem článkům a archivu