Reklama
 
200641-vobr-01_obalka_velka.gif

2006/41

Koupit vydání
200640-vobr-01_obalka_velka.gif Vydání 29. 9. – 6. 10. 2006 200642-vobr-01_obalka_velka.gif Vydání 14.–21. 10. 2006
Editorial
Editorial Erik Tabery Vážené čtenářky, vážení čtenáři, jsou místa na světě, kde dělat dobrou novinařinu znamená riskovat život. V sobotu byla v Moskvě zavražděna mimořádně odvážná a schopná novinářka Anna Politkovská, což je tragická zpráva nejen pro všechny žurnalisty na světě.
Přílohy
Festival dokumentárních filmů Jihlava Respekt
Civilizace
wwww.hitman.us Petr Třešňák Případ Michala Ernata, který na internetu sháněl vraha své ženy a vyfasoval za to nedávno jedenáct let za mřížemi, svědčí o tom, že světovou síť lze využít opravdu k ledasčemu. Priony kolem nás Jaroslav Petr Nemoc šílených krav, známá též pod zkratkou BSE, ani její obdoba postihující člověka se už neobjevují na titulních stránkách novin. Neznamená to ale, že se kolem prionů, mikroskopických původců těchto chorob, nic neděje. Právě naopak. jurajlukac.blog.sme.sk Fatima Cvrčková Přemýšleli jste někdy o tom, kolik místa zabere dvacet milionů lýkožroutů? Právě tolik jich prý v Tatrách vysypali z jednoho feromonového lapače. Genetický kód vesmíru Martin Uhlíř Co mají společného holubí trus, havárie raketoplánu Challenger a nenápadný muž na pódiu pražského Kongresového centra? Odpověď je jednoduchá: souvisejí s Nobelovou cenou za fyziku.
Kultura
Gusenbauer jako Lazar Robert Schuster Prohlásí-li vlivný magazín Der Spiegel o nějakém politikovi, že „má karmu pozdního sovětského kádrováka“, nelze to považovat za prognózu úspěchu. Předseda rakouských sociálních demokratů (SPÖ) Alfred Gusenbauer, jemuž byla vzpomínaná charakteristika určena, ale dokázal první říjnovou neděli pravý opak.
Dopisy
Dopisy Respekt Z dopisů od našich čtenářů.
Scéna
Televize Televizní tipy pro tento týden. Hudba Ta nejlepší hudba pro tento týden. Výstavy Ty nejlepší výstavy pro tento týden. Knihy Ty nejlepší knihy pro tento týden. Mimochodem Viktor Šlajchrt Léto letos doznívalo dlouze a přenádherně, až se zdálo, že nikdy neskončí. Člověk se málem těšil na podzimní sychravo a plískanice. Existují prý ostrovy, kde je pořád pětadvacet stupňů, sluníčko a voda ke koupání. Řekl bych, že pro místní to musí být trochu otrava. Kulturní tip Respekt Kulturní tip pro tento týden.
Minulý týden
Minulý týden Ivan Lamper Václav Havel oslavil sedmdesáté narozeniny. Zemřel hrdina druhé světové války František Fajtl. Obyvatelé Mydlovar v jižních Čechách uspěli s protesty proti výstavbě obrovské spalovny odpadů. Vláda Mirka Topolánka nezískala v Poslanecké sněmovně důvěru a prezident Václav Klaus oznámil, že s pověřením nového premiéra počká až po senátních a komunálních volbách. V Ostravě-Vítkovicích otevřeli knihovnu s romskou literaturou.
Rozhovory
Nejsem už optimista jako dřív Tomáš Vlach <strong>Marek Štys</strong> (1970) od roku 1999 působí v humanitárních misích společnosti Člověk v tísni: v uprchlických táborech v Albánii, Kosovu, Afghánistánu (2002) a v Iráku, kde zakládal misi těsně po obsazení země koaličními jednotkami. Od podzimu 2004 působí znovu v Afghánistánu.
Téma
My nejsme soudruzi! Bohumil Doležal Toto je stručný příběh maďarské revoluce. Vypukla 23. října před padesáti lety, měla svou předehru a svůj krutý a smutný epilog. Třebaže měla tak krátký život, necelých čtrnáct dní, její význam vydá na roky.
Zahraničí
Korejské know-how: OSN a Bomba Radek Palata Dvě zprávy přicházejí z Korejského poloostrova. Favoritem nadcházející volby generálního tajemníka OSN je soulský ministr zahraničí Pan Ki-mun. Aby i totalitní Pchjongjang ukázal, že se s ním musí počítat, 3. října oznámil, že provede pokusný atomový výbuch. Gyurcsány poražen i posílen Petr Morvay Maďarské vládní strany dopadly v obecních volbách jak sedláci u Chlumce. Ale Orbánova opozice je drží svým ultimativním přístupem stále na nohou. Britští kouzelníci středu Jiří Sobota Otevřenost je pevnějším pojivem než stranické barvy. Namísto Gordona Browna se Blairovým dědicem klidně může stát &bdquo;konzervativní&ldquo; David Cameron. Moskva čistí tržiště Luboš Palata Rusko si našlo po Čečenech nového nepřítele, Gruzíny. Začal hon na lidi. V Gaze bez slitování Jan Fingerland Na palestinských územích se bojuje a počítají se mrtví. Nejde o odvetné akce Izraele za útoky na civilisty či vojáky, nýbrž o boje mezi Hamásem a Fatahem.
Diskuse
Máme kritizovat islám? Petra Procházková Stále více narážíme na střet euroamerické civilizace a islámu. Každé silnější slovo na adresu muslimů vyvolává velké vášně, proto je na místě otázka, jestli máme islám vůbec kritizovat. Před 10 lety Respekt V deset let starém Respektu na první pohled zaujme článek Martina Kontry Proti diktatuře Asiatů, který referuje o narůstající hysterické obavě z Vietnamců v Česku. A to dokonce i mezi vědci.
Ekonomika
Rozvojová pomoc Made in Czech Tomáš Sachr Podle oficiálních čísel posílá česká vláda do chudých zemí nejvíc peněz z nových členů EU, vše ale komplikuje zdejší organizační talent. Rozpočet jako politická zbraň Petr Fischer &bdquo;Rozpočet už nebude populistickým nástrojem politického chlácholení voličů, hospodaření státu bude průhledné a jasně kontrolovatelné, skončí rychlé tempo zadlužování,&ldquo; slibovala ODS. Stačil měsíc ve vládě a &ndash; vše je jinak.
Domov
Paradise odchází z Dubí Jáchym Topol Sláva evropského centra levné prostituce ale hasne. Pikantní je, že na tom nemá podíl změna legislativy, ráznost a odvaha politiků či snad náhlá kajícnost hříšníků. Ne, děje se to vlastně samovolně. Tady se moc umírá, zkusím to jinde Kateřina Mahdalová Jihočeští nemocniční doktoři, ředitelé a jejich náměstci se vzbouřili. Vadí jim zveřejnění kvality práce jednotlivých nemocnic. Povstalci si nepřáli &bdquo;pustit ven&ldquo; výsledky své práce. A nechtěli zveřejnit ani samotný fakt, že si to nepřejí. Zákonitě se nabízí otázka &ndash; jak ze zveřejněných údajů těží pacienti. Paroubek chce vládnout a ví proč Tomáš Pavlíček Vláda ODS po krátké parlamentní debatě nezískala důvěru a je zralá na odchod. Teď se ČSSD chystá ke zteči. V jaké je přitom kondici? Jeden den v životě Zdenka Kotalová Síla zvyku mě probouzí před šestou. Tiše ležím a doufám, že pětiletá Káča ještě chvíli vydrží. Za chvíli se vychumelí, tiše se obléká a odchází z pokoje. Přes tepláky si natáhla růžovou sukni a tak raději předstírám, že ještě spím. Naděje na Evropu bez hranic Jaroslav Spurný Staneme se součástí Schengenské dohody, tedy skutečné Evropy bez hranic, už za rok nebo až v roce 2009? To dnes nikdo neví a pátraní po důvodech je dost smutné.
Komentáře
Nechte soudům svobodu Jaroslav Spurný Předsedy soudů, od okresních až po Nejvyšší soud, není možné odvolat. Je to důsledek červencového nálezu Ústavního soudu. Soudní moc nesmí být totiž nijak omezována mocí výkonnou - tak je to správně. Jenže neodvolatelnost soudců je také nepřijatelná. Reformy ano, ale gemütlich Zbyněk Petráček Gemütlichkeit (útulnost, dobrosrdečnost), to je klíčový výraz k Rakousku. Co to znamená v politické praxi? Velká koalice, sociální partnerství, nám dobře známý model &bdquo;musíme si pomáhat&ldquo;. Proč je třeba změnit ústavu Anneke Hudalla Kdo nese vinu na současné krizi? Tradičně jedna z nejoblíbenějších otázek politického souboje. V Česku se tato otázka momentálně vztahuje především k neschopnosti politiků shodnout se na nové vládě. Podezřelých je přitom samozřejmě mnoho: mocichtivý Paroubek, arogantní Topolánek, oportunističtí lidovci &ndash; skutečně máme na výběr. Poměrně málo se ve veřejnosti ale mluví o jednom viníku, který ve značné míře také přispívá k tomu, že se sestavování vlády změnilo v nepotěšující nekonečný příběh. Tím viníkem je česká ústava. Při vytváření vlády má nezvykle velkou váhu český prezident. Kdy se dočkáme vlády Erik Tabery Každá vláda si na svém konci zaslouží zhodnocení, ale analyzovat práci kabinetu Mirka Topolánka je velmi těžké, protože jeho život byl kratší než vylíhnutí motýla z larvy. Ve hvězdách Zbyněk Petráček Nevíme přesně, kdo to byl. Jisté je, že za druhé světové války žena známá pod touto přezdívkou anglicky šířila z tokijského rádia japonskou propagandu.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte