2006-1723-mobr-11B.gif
2006–1723-mobr-11B.gif • Autor: Respekt

2006-1723-vobr-11B.jpg
Fotografie: Dokud premiér neodstoupí. Ale moc lidí už na to nesází. – Autor: Globe Media/Reuters • Autor: Globe Media / Reuters

Maďarské vládní strany dopadly v obecních volbách jak sedláci u Chlumce. Ale Orbánova opozice je drží svým ultimativním přístupem stále na nohou.

Odstoupí Ferenc Gyurcsány, nebo ne? Ta otázka visí ve vzduchu už tři týdny – od 17. září, kdy vyšlo najevo premiérovo přiznání k předvolební lži, přes masové demonstrace až po komunální volby 1. října. Ty měly protivládní odpor podložit mandátem občanů. Referendum o Gyurcsányovi, jak hlasování nazval lídr opozičního Fideszu Viktor Orbán, vyznělo pro vládu špatně. Fakt, že premiér v úřadě setrvává, má ovšem jiné příčiny.

Až přestane hrozit vlk

1. říjen znamenal pro vládní koalici tvrdou facku. Při volbách v roce 2002 ovládli socialisté a liberálové 17 z 19 žup a 16 z 22 statutárních měst, právně postavených na úroveň župy. Teď je to zcela naopak. Až na jednu župu, kde jsou síly vyrovnané, získal všechny opoziční Fidesz – a k tomu 16 z 23 statutárních měst (jejich počet se mezitím o jedno zvýšil). Koalice zachránila s odřenýma ušima pouze svou tradiční baštu Budapešť. Jejím primátorem zůstane liberální politik Gábor Demszky, který město vede nepřetržitě od roku 1990.

Orbán reagoval na vítězství své strany ultimátem pro vládní koalici. Dal jí 72 hodin na to, aby Gyurcsánye vystřídala. Orbán žádá premiérův skalp celé tři týdny: Gyurcsány prý vyhrál jarní všeobecné volby podvodem, a proto je…

200641-vobr-01_obalka_velka.gif
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 42 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

200641-vobr-01_obalka_velka.gif
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 42 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte