2006-1725-mobr-12B.gif
2006–1725-mobr-12B.gif • Autor: Respekt

2006-1725-vobr-12B.jpg
Fotografie: Pan Ki-mun chce řídit Zemi. – Autor: Profimedia.cz, http://www.profimedia.cz • Autor: Respekt

Dvě zprávy přicházejí z Korejského poloostrova, dobrá a špatná. Začněme netradičně tou dobrou. Favoritem nadcházející volby generálního tajemníka OSN je soulský ministr zahraničí Pan Ki-mun. Poprvé v historii by se stal „ředitelem zeměkoule“ zástupce rozdělené země, navíc rozdělené demarkační čárou pod vlajkou OSN. To ukazuje, že dnešní svět už korejskou situaci opravdu nevnímá ve stylu „jeden za osmnáct, druhý za dvacet bez dvou“, nýbrž plně akceptuje pouze jednoho. Ale aby i totalitní Pchjongjang ukázal, že se s ním musí počítat do hry, sáhl po tom nejtěžším kalibru. Když už v červenci odpálil celou sadu svého raketového arzenálu, nyní se posunul ke skutečné vstupence do jaderného klubu – 3. října oznámil, že provede pokusný atomový výbuch.

Soul bere severokorejskou hrozbu velmi vážně. Podle odhadu jihokorejských expertů pro Radio France International může k výbuchu dojít do 20., možná už 10. října. Pokud se uskuteční, přijme Soul opatření, jež spolu s kroky dalších zemí, garantujících normalizaci vztahů na Korejském poloostrově, mohou severokorejský režim připravit o vše, čeho dosud v jednání s demokratickým světem dosáhl. Především jde o investice do hospodářství Severu a humanitární pomoc, bez níž mohou miliony tamních občanů opět hladovět. Pomohou však v této situaci sankce? Už když Severní Korea 5. 7. odpálila bez varování rakety nad Japonské moře, měla po…

200641-vobr-01_obalka_velka.gif
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 42 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

200641-vobr-01_obalka_velka.gif
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 42 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte