Reklama
 
200640-vobr-01_obalka_velka.gif

2006/40

Koupit vydání
200639-vobr-01_obalka_velka.gif Vydání 24. 9. – 1. 10. 2006 200641-vobr-01_obalka_velka.gif Vydání 8.–15. 10. 2006
Editorial
Editorial Marek Švehla Vážené čtenářky, vážení čtenáři, minulý týden se dohodli zástupci vydavatele, investora a redakce, že novým šéfredaktorem Respektu s plnými kompetencemi bude Martin Šimečka. Přesné datum jmenování zatím není jasné, stane se tak ale hned po vyřešení nutných formalit.
Minulý týden
Minulý týden Ivan Lamper Na vysokoškolské koleje se vrátili studenti. Uplynulo 65 let od slunného podzimního dne v kyjevském Babim Jaru. Evropská unie oznámila, že se prvního ledna příštího roku rozšíří o Rumunsko a Bulharsko. Začal ramadán. Bývalý prezident Václav Havel dostal v německém Pasově cenu za porozumění mezi národy.
Dopisy
Dopisy Respekt Dopisy od našich čtenářů.
Scéna
Mimochodem Jaroslav Formánek Chtěl jsem psát o podzimu. Vždyť minulou sobotu kalendářně začal a v Paříži je prozatím příjemně slunný a teplý. Na internetu se však objevila překvapivá zpráva. Hudba Respekt Poslechněte si akustický bigbít brněnské kapely Květy. Televize Respekt Nejzajímavější pořady v televizi pro tento týden. Výstavy Respekt To nejlepší z výtvarného umění a fotografie pro tento týden. Knihy Respekt Ty nejlepší knihy pro tento týden. Kulturní tip Respekt To nejlepší ze soukromých sbírek současného výtvarného umění v Rudolfinu.
Kultura
Vůdce davu Toroczkai Petr Morvay Záběry demonstrantů z Budapešti obletěly celý svět. Během dnů se však mezi občany právem naštvanými volební lží premiéra Ference Gyurcsánye prosadily hlasy protisystémové krajní pravice.
Civilizace
Česko, energetický dinosaurus Martin Uhlíř Představme si nepravděpodobnou situaci: jednotlivé státy se mezi sebou dohodly, že tvrdě zakročí proti „klimatickým provinilcům“. www.christnet.cz Jeroným Klimeš Příslušníci vymírajících societ mají zvláštní druh rigidity. Jak se blíží jejich neodvratný konec, naplňuje je to zoufalstvím, které jim brání flexibilně hledat nové způsoby, jak zvrátit nepříznivý trend. Chceme lék na neštovice Tomáš Sachr, Martin Uhlíř Se špičkovým českým vědcem profesorem Antonínem Holým o jeho výzkumu.
Rozhovory
Nepoužívejte to slovo ghetto Jáchym Topol Daniel Hůle působí jako sociální pracovník přes deset let mezi Romy na pražském Smíchově.
Téma
Nečekat, co udělají oni Petr Třešňák, Tereza Brdečková, Marek Švehla Následující řádky podávají stručný návod k tomu, jak se může člověk proměnit z celkem nenápadného umělce a bohéma v nejdůležitější osobnost své země, v tvůrce jejích dějin a svobody.
Zahraničí
Ivánku, kamaráde, bacha na USA Zbyněk Petráček Sice jen časová shoda okolností, ale užitečná pro názorné srovnání. Co dal Thajcům květinový puč Robert Mikoláš Ať bude vládnout armáda, nebo zvolení politici, země musí řešit islámský problém na jihu. Tak zní poselství převratu i pro cestovní kanceláře. Účet pro Nasralláha Jan Fingerland Hasan Nasralláh, vůdce libanonského Hizballáhu, se stal v celém regionu téměř mediální hvězdou. I střízlivé hlasy vyhlásily v polovině srpna, těsně po uzavření klidu zbraní, jeho hnutí za vítěze na body. Polská vláda na svahu Begergate Maciej Ruczaj miér Jarosław Kaczyński čelí obviněním z politické korupce. Pro muže, který vyhrál volby s heslem „mravní obrody“, to může znamenat pád. Angelo, máme výročí Bára Procházková Vysoká nezaměstnanost, vyšší schodek rozpočtu, než dovoluje Evropská unie, a předčasné volby – tak vypadala situace před rokem v Německu.
Diskuse
Před 15 lety Respekt Ještě se ani příliš neohřál v křesle československého prezidenta a už se ta federace, v jejímž čele se revolucí ocitl, začala otřásat. Václav Havel tenkrát v říjnu 1991 oslavil pětapadesáté narozeniny. Obstarožní kampaň matky měst Petra Kolínská, Jan Heroudek Je vize města bez automobilové dopravy realizovatelná, nebo jde o utopii? Jaké problémy jsou s omezováním automobilové dopravy spojeny?
Ekonomika
Je „pan vedoucí“ přeplacený? Raphael Hadas-Lebel Už od roku 2001, kdy Francie přijala zákon, jenž požaduje, aby společnosti kótované na burze zveřejňovaly platy členů svého vedení, se noviny nemohou nabažit odsuzování chamtivých šéfů. Bushova černá díra Alexander Popov Ani jednu. Tak zní odpověď na otázku, kolik bitev vyhrál během americké války za nezávislost generál a pozdější první prezident USA George Washington.
Domov
Jednou odsud vypadneme Jáchym Topol Nedávná „Gabalova zpráva“ o romských ghettech vyvolala údiv veřejnosti i chmury na tvářích odborníků. Podle této vládní analýzy jsou totiž v Čechách stovky míst, kde v chudobě a izolaci, bez zájmu okolí, živoří více než 80 000 lidí. Kalamita v české zahrádce Tomáš Pavlíček V současném babím létě to zní sice jako z Marsu, ale je to tak: pro zimní les je nejhorší bezvětří. Nechte si svoje UNESCO Jan Kovalík, Anneke Hudalla V České republice znamená zápis na seznam kulturního dědictví UNESCO nejen hodně turistů, ale také ochranu památek. U našich sousedů se zatím šíří pochyby o tom, jestli titul stojí za to. Jeden den v životě Hana Bartošová Odpovědný. Pracovitý. Téměř nikdy nemocný. Přesto s nedostatkem sebedůvěry. Citlivý. Nápomocný. A úzkostný kvůli budoucnosti. Krásný svět bez dotací Tomáš Pavlíček Dožínky zcela jistě vznikly jako svátek radosti nad sklizenou úrodou, ale teď se to nějak zvrtlo. Alespoň v Čechách jsou dožínkové slavnosti v posledních létech spíš časem největších traumat. Buď se urodilo málo, nebo moc, byla zima, vedro, sucho, povodeň. A vrcholem byl letošek: přestože úroda byla co do výnosu téměř ideální, zemědělci opět svraštili tváře a natáhli ruku s požadavkem – státe, zaplať nám škody.
Komentáře
Teze ostrých hochů Jiří Sobota Europoslanci ODS si rádi stěžují, že je jejich kolegové z poslaneckého klubu, v němž je ODS v menšině, nechtějí na zasedáních pustit ke slovu. Muž, který do Česka vrátil dějiny Marek Švehla Kdyby žil Václav Havel na Západě, stála by v tuhle chvíli v knihovnách celá řada jeho podrobných životopisů, které by měly jasno, v čem nejvíc zemi prospěl. Polská politika je nemocná Luboš Palata Polsko je nemocný muž střední Evropy. Nemoc nevypukla parlamentními a prezidentskými volbami před rokem, ale trvá nejméně poslední tři roky. Ve hvězdách Zbyněk Petráček Chybně vyhodnocený raketový útok. Jaderné střely odpálené po falešném poplachu. Tak vypadají scénáře náhodného vzniku zničující války. Ten třetí na lince Jaroslav Spurný Aféra s odposlechy politiků a novinářů se v posledních dnech stala zrcadlem a stvrzenkou zdejších dlouhodobých, všelijak tlumených, ale vždy znovu se ke slovu hlásících obav.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte