Reklama
 
200639-vobr-01_obalka_velka.gif

2006/39

Koupit vydání
200638-vobr-01_obalka_velka.gif Vydání 17.–24. 9. 2006 200640-vobr-01_obalka_velka.gif Vydání 29. 9. – 6. 10. 2006
Editorial
Editorial Marek Švehla Vážené čtenářky, vážení čtenáři, Respekt zažívá nejdramatičtější dny ve své sedmnáctileté historii. Téměř všichni redaktoři podali výpověď a existence časopisu je vážně ohrožena. Důvodem je nedůvěra nebo nesouhlas s kroky, které podniká nový strategický ředitel ve snaze připravit modernizaci Respektu.
Minulý týden
Minulý týden Ivan Lamper Česká konsolidační agentura, známá též pod jménem Česká korupční, zahájila prodej posledního velkého balíku dluhů ve své historii. Na dvoukolejné trati z Brna do Zastávky závodily parní vlaky. Hodem dlouhým 82,19 metru se na exhibici v Mladé Boleslavi rozloučil se sportovní kariérou fenomenální atlet, oštěpař Jan Železný (40). Noviny přinesly zprávu, že Thajsko prožilo státní převrat.
Dopisy
Dopisy Respekt Dopisy od našich čtenářů.
Scéna
Mimochodem Tereza Brdečková Milý pane Ivo Lejsku, jako ředitel 4. základní školy v Chebu jste 21. 9. uvedl pro deník MF Dnes: „Snažíme se mít na všech vedoucích postech ve škole muže. Divadlo Respekt Problémy utečenců ilustruje tento divadelní projekt. Televize Respekt Výběr z televizních programů pro tento týden. Výstavy Respekt To nejlepší z výstav pro tento týden. Knihy Respekt Ty nejlepší knihy pro tento týden. Kulturní tip Respekt Výpravná encyklopedie Vesmír vznikla jako srozumitelná příručka pro zájemce o základní tajemství vesmíru.
Kultura
Protestujte, ale klidně Zora Hesová Opět se bouří muslimové, tentokrát po něšťastně zvoleném citátu z úst papeže Benedikta XVI., a opět mezi nimi zaznívá hlas katarského „televizního muftího“, Jusúfa Al-Kardávího.
Civilizace
Diktátor? Nevadí, jen když je s námi Karel Černý V posledních desetiletích zaznívá v soukromých debatách vedených na Středním východě stále častěji přesvědčení, že USA a Západ vůbec se sice verbálně zasazují o demokracii a občanské svobody, avšak fakticky podporují místní zkorumpované a tyranské vlády. www.bpb.de Tomáš Lindner Ten, kdo na webu narazí na „Spolkovou centrálu pro politické vzdělávání“ (Bundeszentrale für politische Bildung, BPB), se možná trochu ulekne. politicaltheory.info David Klimeš Když se to narodilo, bylo to takové malé nic. Doktorand z newyorské New School for Social Research Alfredo Perez v lednu 2003 spustil svou anglicky psanou stránku Political Theory Daily Review. Pravda, která bolí Martin Uhlíř Z přítmí vědeckých laboratoří občas vypluje na světlo skandál obrovských rozměrů.
Rozhovory
Jsme na cestě k problémům Jaroslav Spurný, Marek Švehla Luděk Niedermayer je viceguvernérem České národní banky.
Téma
Tady vládne Slota Silvie Lauder Co se to na Slovensku děje? Ze středoevropského tygra pronikajícího do učebnic ekonomie je postrach Evropy.
Zahraničí
Armáda miluje Thajsko Radek Palata Donedávna byl označován za nejúspěšnějšího premiéra moderní thajské historie. Na své cestě za mocí si však nadělal až příliš mnoho nepřátel. To lze říci na adresu Tchaksina Šinavatry, v úterý sesazeného armádním pučem. Bruselský Slovan u prahu Turecka Tereza Šupová Bulharsko se propracovalo do Evropské unie pomalu, ale jistě. Staronový spojenec z Bukurešti Zbyněk Petráček Ta země vyvolává dojem nejbizarnějšího nováčka EU. Vždy šla svou vlastní, trochu podivnou cestou a i teď se nabízí postkomunistické Evropě coby jakési vypouklé zrcadlo. Vídeň volí strany i změny Robert Schuster Budou pokračovat reformy v režii lidovců? Nebo se vrátí „stará dobrá velká koalice“? Právě o tom rozhodnou nedělní rakouské volby. Gyurcsány proti davu Petr Morvay Maďarsko zažilo šok. Pondělní demonstrace před parlamentem v centru Budapešti přerostla v útok na budovu veřejnoprávní televize na vedlejším náměstí.
Diskuse
Před 5 lety Respekt Zatímco hitem tehdejší módní sezony nadcházejícího podzimu se stala podle dobových zpráv barva stepi, jinak byl 39. týden roku 2001 všeobecně v zajetí úplně jiného problému: válka Západu s afghánským Tálibánem byla na spadnutí. S dějinami nelze manipulovat Petr Koura, Oldřich Tůma Podle historika a redaktora LN Petra Zídka (<a href="http://respekt.cz/c1-36281600-schazeji-nam-rebelove">Scházejí nám rebelové</a>, Respekt č. 37/06) by historici, kteří v 50. letech psali brožurky o amerických imperialistech, neměli nyní ovlivňovat způsob, jakým je u nás období komunismu zkoumáno. Euro, nebo život? Respekt Následující řádky přinášejí ukázku z internetové čtenářské debaty nad článkem &bdquo;Hrátky s rozpočtem&ldquo;, který jsme publikovali v minulém čísle.
Ekonomika
Noví Evropané ve víru nejistoty Charles Wyplosz Maďarské nepokoje potvrdily obavu: ve východní Evropě se věci vážným způsobem hatí. O svůj infarkt se suďte doma Jan Kovalík Americký soud, na který se obrátilo 20 tisíc uživatelů nebo pozůstalých po uživatelích léku proti bolesti Vioxx firmy Merck, vzkázal minulý týden stěžovatelům bez amerického občanství, ať se obrátí na domácí soudy. Pro zhruba čtyřicítku českých poškozených to znamená jediné. Dostanou zlomek odškodného, které by vysoudili v USA.
Domov
Temelín, Temelín... Tomáš Sachr Ještě nedávno budil vášně snad každého Čecha, hovořilo se o něm jako o největším problému česko-rakouských vztahů, sepisovaly se petice, občanští aktivisté na něj šplhali s fosforovými transparenty. Strach a radost a biolíh nad Suchohrdly Jáchym Topol Měli dostat velké peníze a práci hned za plotem, ale řekli, že mají raději slunečnice &ndash; a sousedy. Respekt vyhrál v ruském dluhu Jaroslav Spurný Zrovna v této vzrušené době vyhrál týdeník Respekt důležitou bitvu dlouhé a otravné války. Jeden den v životě Petr Kučera Všední dny mého života se již třetím rokem nesou ve znamení studia architektury na Stavební fakultě ČVUT v Praze. Léčebna pro národní paměť Anneke Hudalla Generální ředitel Národního muzea Michal Lukeš byl pověřen česjiz vládou, aby do roku 2009 vdechnl nový život památníku na Vítkově. Přitom tady &ndash; přísně vzato &ndash; není nic, co by bylo možné oživovat.
Komentáře
Neutrálem v Libanonu Zbyněk Petráček Ten obrázek si mohou vybavit jen hodně bělovlasí pamětníci: německá marína jede do boje. Šéfšpion odchází Jaroslav Spurný Vláda se pustila do reformy tajných služeb. Zatím nepřesvědčivě, trochu zmateně, ale je dobře, že citlivé téma otevřela. Maďarská revoluce 2006 Luboš Palata &bdquo;Revoluce 2006&ldquo; rychle utichá. To však neznamená, že se nemůže opakovat, daleko rozsáhlejší a nebezpečnější. Ve hvězdách Erik Tabery Že je můj dědeček známý herec, mi došlo až ve chvíli, kdy mi při záběru na hořícího Jana Husa s nadšením říkali: to je tvůj děda. Železná opona na spadnutí Jiří Sobota V úterý vystaví Evropská komise Bulharsku a Rumunsku hodnotící zprávu, která rozhodne, zda obě balkánské země přistoupí k Evropské unii už za tři měsíce, nebo až v lednu 2008 a jak takové členství vlastně bude vypadat.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte