Podle historika a redaktora LN Petra Zídka (Scházejí nám rebelové, Respekt č. 37/06) by historici, kteří v 50. letech psali brožurky o amerických imperialistech, neměli nyní ovlivňovat způsob, jakým je u nás období komunismu zkoumáno. Respekt požádal o názor dva jiné historiky, Petra Kouru a Oldřicha Tůmu.

V českých historických kruzích momentálně probíhá diskuse, kterou Petr Zídek nazval „historikerstreitem po česku“ a jež se točí především kolem osoby profesora Jana Křena. Domnívám se ovšem, že pozadí celého sporu je daleko širší a týká se daleko většího okruhu osob. Křen je v celém sporu zástupná a víceméně symbolická figura, ztělesňující generaci historiků, kteří v padesátých letech psali dějiny podle direktiv KSČ a v roce 1968 vystřízlivěli. Není to ovšem pouze jejich problém – v podobné situaci se nachází i střední generace historiků, z nichž někteří koncem 80. let taktéž psali době poplatné texty.

Historik Bořivoj Čelovský ve své dlouhodobé kritice Jana Křena postavil zásadní otázky, které by podle mého názoru historická obec měla řešit – nejedná se o profesní selhání historika, když v rozmezí čtyřiceti (nebo deseti) let napíše dvě naprosto odlišné interpretace stejných historických událostí? Může být historik, který se jednou dopustil záměrné manipulace s dějinami, autoritou?

Na rozdíl od Petra…

200639-vobr-01_obalka_velka.gif
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 42 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

200639-vobr-01_obalka_velka.gif
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 42 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte