Reklama
 
200638-vobr-01_obalka_velka.gif

2006/38

Koupit vydání
200637-vobr-01_obalka_velka.gif Vydání 10.–17. 9. 2006 200639-vobr-01_obalka_velka.gif Vydání 24. 9. – 1. 10. 2006
Editorial
Editorial Erik Tabery Vážené čtenářky, vážení čtenáři, všechno jednou končí, a tak je za námi i 37. týden. Je na čase se s ním rozloučit, poděkovat, že nám poskytl dalších příjemných sedm dní. Nikdy nevíme, co nám přinese příští týden, takže ještě jednou díky, sedmatřicítko, možná se nám bude stýskat.
Minulý týden
Minulý týden Ivan Lamper Začala stavba tří větrných elektráren na hřebeni Neklid nad Božím Darem. České aerolinie obnovily pravidelnou linku do Bejrútu. Přes ostnaté dráty azylového tábora ve Velkých Přílepech uprchlo třicet odmítnutých žadatelů o azyl. Ve Vilémovicích shořel sklad slámy. Církev zavedla stokorunové vstupné do katedrály sv. Víta. Meteorologové oznámili, že babí léto vydrží až do konce září. Po anonymním udání, že pije za jízdy alkohol, dala policie dýchnout řidiči pražské tramvaje v Modřanech a naměřila mu 3,3 promile.
Dopisy
Dopisy Respekt Z dopisů našich čtenářů.
Scéna
Hudba Respekt Zajímavý koncert pro tento týden. Televize Respekt To nejzajímavější v televizi pro tento týden. Výstavy Respekt Nejlepší výstavy tohoto týdne. Knihy Respekt Ty nejzajímavější knižní novinky pro tento týden. Kulturní tip Respekt Třiadvacetiletá japonská spisovatelka disponuje vizáží oslňující barbíny a jazykem nesmlouvavého puberťáka. Ve svém románovém debutu z roku 2003 popisuje vztah mezi dospívající rebelkou Rui a punkerem Amou.
Kultura
Kremelský klon Medvěděv Alexandre Gajdamacký Dmitrij Medvěděv se od dosavadních ruských lídrů liší už generačně. A stane-li se za rok a půl ruským prezidentem, bude to první hlava impéria, jejíž dospělost již nepoznamenaly dozvuky stalinského komunismu.
Civilizace
www.lsbu.ac.uk/water/index2.html Pavel Jungwirth Nevím, kde se vzalo přísloví „Nevydělá si ani na slanou vodu“. Mě osobně bádání o slané vodě docela dobře živí. www.edge.org Michaela Mužíková Svět kolem nás je až příliš rychlý. Co se stane dnes, zítra jako by ani nebylo. Nic nemá absolutní platnost. K čemu to všechno je? Souhvězdí pro let k Měsíci Tomáš Přibyl Označit uplynulých třicet let americké pilotované kosmonautiky za slepou uličku je přinejmenším odvážné.
Rozhovory
Chceme pochopit velký třesk Martin Uhlíř Královský astronom Sir Martin Rees (64) patří k nejznámějším současným světovým vědcům.
Téma
Tady bude alternativa Jan Kovalík Kde se tady něco děje? To je možná úplně první otázka každého, kdo přijede na návštěvu do cizího města a chce si užít jinou kulturu, než co nabízí místní kulturáky nebo televize.
Zahraničí
V Levantě se jasní Zbyněk Petráček Válka v Libanonu skončila před více než měsícem bez vítěze a mohlo se zdát, že vše je zcela zacementováno. Turkmenbaši: plynem, solí i sekerou Tomáš Vlach V Turkmenistánu – na rozdíl od sousedního Uzbekistánu a Tádžikistánu – nejde o klanovou oligarchii, nýbrž o čistou diktaturu jednoho muže, velmi podobnou systému stalinskému. Z bankovek, mincí, billboardů i soch shlíží nejvyšší muž ve státě, doživotní prezident Saparmurad Nijazov alias Turkmenbaši – otec všech Turkmenů. Po něm či po příslušnících jeho rodiny se dnes jmenuje zhruba třetina všech obydlených míst v zemi a většina kolchozů a fabrik. Děti se musí ve školách povinně učit Ruchnamu, což je Turkmenbašim sepsaný recept na správný život. Bosna sobě napospas Matyáš Zrno Bosnu a Hercegovinu prvního října ji čekají parlamentní a prezidentské volby, už páté od dohody v americkém Daytonu a konce války v závěru roku 1995. Chceš změnit Jemen? Začni v Hadže Jitka Adamčíková Kdysi to bývala Šťastná Arábie. Potom země tradicionalistů, odkud vzešel Usáma bin Ládin. Dnes rozhoduje o svém osudu a mluví do toho i ženy. Až co řekne Nová Čína Robert Mikoláš Poté, co Peking již zkrotil domácí média, kterým zakázal bez souhlasu nadřízených orgánů informovat o katastrofách, nepokojích či ekologických haváriích, zaměřil se před týdnem i na zahraniční agentury.
Diskuse
Před 5 lety Respekt Na rozdíl od současného babího léta vládl tenkrát před pěti lety chlad, déšť a na horách dokonce první sníh. A po nárazu letadel do newyorských Dvojčat a washingtonského Pentagonu zavládl už úplný mráz. Index šťastného Fidela Castra Jan Stejskal, Aleš Tůma Autoři diskusních příspěvků Jan Stejskal a Aleš Tůma se zamýšlejí na tzv. indexem šťastné planety.
Ekonomika
Nomura čeká na výplatu Petr Fischer Česko neuspělo s odvoláním proti výroku arbitrů ohledně sporu s bankou Nomura. Dá se ještě ubránit před výplatou odškodnění? Ticho v České korupční Jaroslav Spurný Nedávná členka představenstva České konsolidační agentury Radka Kafková, obviněná před šesti týdny z korupčního jednání, konečně promluvila k veřejnosti.
Domov
Připomeňme si Kateřina Mahdalová Loni v červenci byl v Boleticích u Děčína otevřen kriminál pro mladistvé vrahy a extrémní násilníky. Rajterovo štěstí Tomáš Sachr Jana Rajtera neproslavilo ani pěstování nejzlatavějšího ječmene v Sudetech, ani chov nejstrakatějších krav na severočeských pastvinách. I když to obojí opravdu dělá, věhlas mu přinesla až tvrdohlavost. Jeden kopal s Přibylem, druhý šetřil erár Jaroslav Spurný Národní bezpečnostní úřad se stává stále tajemnější a neprodyšnější institucí. Vláda chce zvítězit nad body Tomáš Pavlíček Radost, obavy a vztek – takovou škálu pocitů vyvolává snaha Topolánkova kabinetu změnit nedávno zavedený systém trestů pro chybující řidiče. Jeden den v životě Anna Hradilková „Ty tam opravdu jedeš? A s dětma? Nejsi blázen? Je tam válka!“ To jsem slyšela denně, celý poslední měsíc. Stejně jako před dvěma lety, kdy jsem jela s dětmi navštívit manžela do Izraele poprvé. Ticho jako v hrobě Ernsta Kreischeho Anneke Hudalla Zářijová pocta Ernestu Kreischemu, jehož odboj proti Hitlerovu Německu byl dlouhá desetiletí úplně zamlčen, ukázala strach, s jakým se Češi otevírají tématu sudetoněmeckého antifašismu.
Komentáře
S Vondrou pro pivo Anneke Hudalla Alexandr Vondra v Berlíně navrhl svému protějšku Franku-Walteru Steinmeierovi, aby se Česko a Německo sloučily v tzv. „alianci pro pivo“. Putinův svět po Putinovi Zbyněk Petráček, Alexandre Gajdamacký Dva vrcholní lídři ohlásili svůj odchod. Ale zatímco Británie po Blairovi se bude utvářet podle daných pravidel, pravidla pro příští Rusko se právě vytvářejí. Varšava v době ledové Luboš Palata Dobré vztahy se sousedním Německem se zdají v našich dobách téměř samozřejmostí. Ale není to tak úplně pravda. Ve hvězdách Viktor Šlajchrt K historické úloze, kterou sehrál v posledních dnech druhé světové války, se profesor Albert Pražák dostal spíš jen shodou okolností. Hrátky s rozpočtem Jaroslav Spurný Vlastimil Tlustý odpískal euro, to je hlavní zpráva minulého týdne. Tímto tahem nás ministr financí zbavil jediné knuty, která nás nutila řešit tuzemské ekonomické nepořádky a rostoucí dluhy. Vláda se rozhodla, že ji nezajímá Evropa ani její rozpočtová pravidla, která nám do ní otvírají cestu. Takže máme zase volnost a můžeme si vládnout opravdu po svém. Kdo však aspoň trochu tuší, co tohle vládnutí Czech Made znamená, ten to s voláním „sláva“ nepřehání.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte