200637-vobr-01_obalka_velka.gif

2006/37

Koupit vydání
200636-vobr-01_obalka_velka.gif Vydání 2.–9. 9. 2006 200638-vobr-01_obalka_velka.gif Vydání 17.–24. 9. 2006
Editorial
Editorial Erik Tabery Vážené čtenářky, vážení čtenáři, nejdříve se sluší poděkovat za neutichající smršť dopisů a dotazů ohledně plánovaných změn v Respektu. Vážíme si vaší obavy, aby se Respekt nebulvarizoval.
Diskuse
Bush není fundamentalista Pavel Jungwirth, Karel Kithier, Jiří Žemlička V článku Léto na americké univerzitě (Respekt č. 31/06) psal český chemik Pavel Jungwirth o svých dojmech z USA: frustraci amerických vědců z vývoje posledních let, kdy peníze na výzkum míří na podprůměrná pracoviště a Bushova administrativa se míchá do svobody vědeckého bádání. Před 5 lety Respekt Zatímco při psaní o rozpočtu před deseti lety nešetřil komentátor Respektu naivní chválou „prozíravosti a šetrnosti“ tehdejšího ministra financí Kočárníka, pět let nato – i díky zkušenostem z následků kočárníkovských fint – už z rozpočtových analýz čiší poučenější tón.
Dopisy
Dopisy Respekt Z dopisů našich čtenářů.
Scéna
Kulturní tip Respekt Kulturní tip pro tento týden. Televize Respekt Televizní tipy pro tento týden Divadlo Respekt To nejlepší z divadla pro tento týden. Výstavy Respekt Ty nejlepší výstavy pro tento týden. Hudba Respekt Ta nejlepší hudba pro tento týden. Knihy Respekt Ty nejlepší knihy pro tento týden. Mimochodem Jaroslav Formánek Hunolstein je německá osada na jednom z kopců v okolí řeky Mosely. V pečlivě udržovaných domech zde žije na 250 obyvatel. Zdroj pořádku a čistoty návštěvník pochopí při všeobecném sobotním úklidu. Mimo jiné se tu leští a umývají i venkovní parapety pod okny. To by na druhé straně Mosely, kde leží Francie, napadlo jen ne-napravitelného puntičkáře.
Kultura
Profesor zná své Zelené Robert Schuster Co se nepodařilo zeleným v Česku, mohlo by vyjít po volbách 1. října jejich kolegům v Rakousku. Ještě nikdy nebyli tamní ekologisté tak blízko vládnutí. Hlavní zásluhu na tom má jejich spolkový mluvčí (předseda) Alexander van der Bellen.
Minulý týden
Minulý týden Ivan Lamper Začala škola. České módní návrhářky zamířily na festivaly v Paříži a New Yorku. Na chvíli se vrátilo letní počasí. Z důvodů „nesrozumitelnosti a velkých rozporů“ zrušil pražský městský soud šest už přidělených licencí na digitální televize a přikázal Radě pro rozhlasové a televizní vysílání, aby to zkusila sepsat znovu a lépe. Na jasném nočním nebi bylo možné sledovat přelety Mezinárodní kosmické stanice.
Civilizace
Oběti modrého dýmu Armin Sandmann Trestáme jednotlivé kuřáky, za problémy přitom ale může obchod se závislostí na nikotinu, na němž vydělává i stát. Nejšťastnější místo na Zemi Jan Stejskal Česká republika žije na dluh. Příliš rychle „spotřebovává“ území, které má k dispozici – letos jí došlo už 18. července. Většina bohatých zemí dokonce do závislosti na zbytku světa upadá mnohem dřív. www.kosmo.cz Antonín Vítek Před dvěma roky vznikl nový portál o kosmonautice. Zrodil se souběžně se založením volného sdružení zájemců o výzkum vesmíru „Kosmo klub“. www.irinnews.org Tomáš Lindner Překonáváme informační propast. Tak zní heslo tiskové agentury IRIN, která denně podává zprávy z Afriky, ze Středního východu a z Asie.
Rozhovory
Scházejí nám rebelové Erik Tabery Historik a novinář <b>Petr Zídek</b> (35) otevřel v našich médiích debatu o tom, zda si jedna generace českých historiků neprivatizovala výklad dějin 20. století.
Téma
Díky za Usámu bin Filipa Erik Tabery, Tomáš Pavlíček Na český vládní můstek vylezl nový kapitán a ohlásil: &bdquo;Mým zásadním úkolem je zabránit komunistům v návratu k moci.&ldquo; Stejný cíl dnes s Mirkem Topolánkem sdílí většina představitelů zdejší demokratické politiky. A tak se šestnáct let po celonárodní protikomunistické vzpouře rozléhá Českem varovný chór: hlavně udržme na uzdě rudé! Spolu s tím ale na všech stranách kvete se stejnými rudými přátelská spolupráce. Takže proč se vlastně naši politici návratu komunistů bojí?
Zahraničí
Súdán vydírá Zbyněk Petráček V Súdánu mohou lidé o síle nezávislé justice jenom snít. Tamní vláda dala před týdnem ultimátum jednotkám Africké unie, které monitorují křehké příměří v Dárfúru &ndash; buď mají do konce září rozšířit svůj mandát nebo odejít. Western v Africe Zbyněk Petráček Finále soudního sporu v Botswaně ukazuje, že Afriku věru nelze házet do jednoho pytle. To, co by třeba v Súdánu zapadlo, je v &bdquo;nejstarší africké demokracii&ldquo; důvodem k zásadní kritice vlády. Je to kluk, Výsosti David Mervart Japonská císařská dynastie se konečně dočkala mužského následníka. Škoda jen, že se tím odsunuje zásadní modernizační debata. Švédi, hybaj do práce Ondřej Kundra Lina Soderbergová si myslela, že po promoci sežene dobře placené místo. Ani po šesti měsících však nemá štěstí. Boj s nezaměstnaností mladých je v dnešním Švédsku nejskloňovanějším volebním šlágrem. Euroústavou proti teroru Jiří Pehe Pět let po 11. září je Evropa častějším cílem teroristických útoků než Spojené státy americké. Důvodů evropské zranitelnosti je více. Ten hlavní ovšem spočívá v politické nejednotě.
Ekonomika
Důchodci budoucnosti Alexander Popov v roce 1940 na penzi každého jednoho důchodce skládalo celých 41 lidí v produktivním věku. Dnes na jednoho důchodce připadají v USA jen tři pracující a ve státech s nižší imigrací a porodností, jako Japonsko, dokonce pouze dva.
Domov
Topolánkova životní zkouška Jaroslav Spurný Proti sobě stojí šance trhnout do stranické kasy velké korupční peníze po dlouhém půstu a možnost dokázat, že předvolební sliby platí. A ODS slibovala, že úplatky a tlaky zájmových skupin nebudou mít na jeho vládu vliv. Začaly spory o televizi budoucnosti Silvie Lauder Rozjezd digitálního vysílání zabrzdil soud. Právem. Rozhodnutí o udělení licence provází chaos. Invaze prvních čistě digitálních stanic, ohlášená původně na jaro 2007, se odsune minimálně o několik měsíců, možná i let. Sofiina volba českého zdravotnictví Tomáš Pavlíček Nové vakcíny proti rakovině děložního hrdla mohou zachránit životy stovkám zdejších žen. Hlavní hygienik spolu s gynekology však oznámili, že se plošné očkování proti druhé nejčastější rakovině u žen podle jejich analýz nevyplatí. Na druhé straně vah je pět set životů ročně. Šéfy českého zdravotnického rezortu čeká těžké rozhodování. Jeden den v životě Tomáš Rychtera Osm, vstávám a jdu se umýt. Dneska se mně do práce moc nechce, ozvuky včerejšího piva napovídají, že to bude perný den. Cestou na tramvaj se stavuji na včerejším místě činu, v Trafice 67. Kasina s imunitou, špioni bez kontroly Zbyněk Petráček Europoslankyně Jana Hybášková považuje za největší české minus v boji proti terorismu neexistenci trestní odpovědnosti právnických osob. Tím je totiž Praha v rámci EU unikátní.
Komentáře
Natascha jako součást trhu Marek Švehla Honorář za rozhovor je vlastně vyjádření, kolik jsou teď diváci ochotni Natasche za její příběh zaplatit. A Natascha za to alespoň bude moct studovat a vůbec si zařídit nový život. Obilní estráda Jaroslav Spurný Obilní alarmy sedláků se stávají pravidelnou každoroční estrádou. Před třemi lety se obilí urodilo málo. Před pěti ho zase bylo moc. Nikdy ho prostě není tak akorát. Zamáčkněte slzu, televize jdou spát Erik Tabery Po debaklu s digitálními TV stanicemi si členové mediální rady zaslouží opravdu jediné &ndash; zabalit do celofánu a poslat do Číny. Langer proti zločinu Jaroslav Spurný Po letech dostal Ivan Langer vysněné jmenování šéfem vnitra a šanci předvést, co umí. Nový ministr se projevil rychle a rázně, dal najevo ochotu měnit. Tak trochu ale není jasné, co a proč. S Amerikou v pasti Marek Švehla V Afghánistánu proběhly volby, u moci je demokratický prezident Hamíd Karzáí, jeho moc se ale v praxi omezuje spíš jen na hlavní město a okolí. Tálibán prohrál, v posledních měsících ale opět ožívá, a dokonce ovládl část území. Ve hvězdách Petr Třešňák Před pětačtyřiceti lety v tento den vznikla organizace <em>World Wildlife Fund</em>, jeden z nejvlivnějších hráčů v globální ochraně přírody. Vděčíme jí nejen za záchranu indického tygra, nosorožce nebo pandy velké, ale také za vynález pragmatické ochranářské politiky.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte