Reklama
 
200636-vobr-01_obalka_velka.gif

2006/36

Koupit vydání
200635-vobr-01_obalka_velka.gif Vydání 27. 8. – 3. 9. 2006 200637-vobr-01_obalka_velka.gif Vydání 10.–17. 9. 2006
Editorial
Editorial Erik Tabery Vážené čtenářky, vážení čtenáři, prázdniny jsou pryč. Sen novinářů se splnil, protože končí okurková sezona s nezbytným bestiálním zvířetem ve zprávách, a obava školáků se naplnila, neboť zamíří do školy. Smutek se týká i těch, kteří už mají za sebou dovolenou, ale jako by ani nebyla. Ať už patříte k jakékoli skupině, stojí za to začít novou sezonu s Respektem v ruce.
Rozhovory
Musíme naplnit čtyři svobody Erik Tabery Alexandr Vondra, designovaný ministr zahraničí nové vlády, se narodil roku 1961 v Praze. Vystudoval geografii na Přírodovědecké fakultě UK, od poloviny 80. let byl aktivní v disentu (v r. 1989 byl mluvčím Charty 77).
Kultura
Hrdá Oriana se hněvá Zbyněk Petráček Fallaciová, ověnčená přívlastky "bigotní, xenofobní, bojující proti politické korektnosti", symbolizuje reportérskou žurnalistiku druhé poloviny 20. století.
Civilizace
Zelení Američané Pavel Jungwirth Na kalifornských silnicích právě probíhá malý souboj, který možná předznamenává nadcházející bitvu o udržitelnou budoucnost lidského rodu. Můj oblíbený web Karel Hvížďala Zajímá vás, jaké nepřesnosti, výmysly či falešné konstrukce předkládá čtenářům německý bulvární deník Bild? Můžete si o tom přečíst na internetu ve zvláštním blogu. Můj oblíbený web Zdeněk Lukeš Internetový magazín e-architekt už asi čtyři roky denně přináší novinky nejen z architektury a urbanismu. Když život určuje kasta Michaela Kreuterová Záměr indické vlády rozšířit téměř dvojnásobně počet míst, která mají na univerzitách vyhrazena studenti z nízkých kast, vyvolal v Indii bouřlivé reakce.
Téma
Základní instinkt Luboš Palata, Jaroslav Pašmik Německý Grafenwöhr má vojenskou základnu o rozloze více než 220 kilometrů čtverečních už od začátku minulého století, kdy bylo Bavorsko ještě královstvím. Jak vypadá dnešní soužití?
Zahraničí
Dopuješ? Tak do basy Zbyněk Petráček Elitní německá policejní jednotka GSG-9 se minulý týden podílela na rozbití gangu kšeftujícího s anaboliky. Co znamená Slota Monika Žemlová Na jižním Slovensku končí legrace. Množí se útoky na tamní Maďary a politici z toho jen vytloukají kapitál. Vyhnanci už nejsou vyhnaní Maciej Ruczaj Mezi Polskem a Německem to vře. Historické konflikty se pojí s aktuálními spory. Za poslední roky nikoli poprvé. Co jsi dělal 11. září? Michal Sedláček Od nejpřekvapivějšího útoku na USA v celé jejich historii uplyne právě pět let. Přesto Američany trápí mnohem více současnost než vzpomínání.
Domov
Neděkuji vám a odcházím Silvie Lauder Z politiky odchází předseda Evropských demokratů Jan Kasl, který vytrvale propagoval svoji profesi jako „službu veřejnosti“ a léta se tu nabízel občanům jako ochotný bojovník proti korupci. Přesto v celostátních volbách nikdy neuspěl a teď – „znechucen“ – odchází do soukromí. „Tady prostě slušný člověk nemůže v politice vydržet,“ opakuje Jan Kasl své zjištění, které by spolu s ním jako očividnou pravdu nepochybně podepsala i značná část zdejších občanů. Je-li to tak, co nás čeká? Lidičky a dětičky v sevření Dobra Jan Kovalík Členové Humanistického hnutí chtějí změnit svět, vedle programu adopcí na dálku se snaží i radikálně ovlivnit politickou situaci. Jde to dohromady? Jeden den v životě Václav Baláček A tady jsem, je mi třicet dva a můj typický den probíhá zcela podle šablony a pravidel nudy, až si říkám, že jestli někdo bude hledat ministra průměrnosti, lepšího nenajdou. Me gustas tu, školo Kateřina Mahdalová Jak vypadá v praxi projekt Koordinátor, který pomáhá uvést do praxe tzv. rámcové vzdělávací programy, páteř zdejší školské reformy? Znova do Prahy? Oh my God! Tomáš Pavlíček Být za předešlého režimu taxikářem, vekslákem nebo číšníkem znamenalo vstupenku do západního valutového světa. Zvlášť z pohledu zahraničních návštěvníků Prahy se v tomhle směru nic moc nezměnilo.
Komentáře
Dnes vaří ODS Marek Švehla ODS představila svoji vládu. Zřejmě jde o hodně dočasný kabinet, berme jej tedy spíš jen jako sondu do nitra strany. Pointa z Vídně Marek Švehla Únos a věznění vídeňské dívky Nataši Kampusch má jednu nám dobře známou paralelu - osud Kuby. Nechtějte znát můj názor Jiří Sobota Nad otázkami spojenými s protiraketovou základnou si lámou hlavu vojenští experti po celém světě. U nás to však podle ČSSD, Strany zelených, KSČM a části ODS hravě zvládne každý plnoletý Čech se svým selským rozumem. Češi mají klid Jiří Pehe Obraz postkomunistické střední Evropy je tedy na první pohled dosti pochmurný, možná je ale na místě střízlivější pohled. A nezískali ani metr Martin Kontra Po letech poklidných demonstrací je tu otázka: jak to, že komunita zastánců kol ve městech v Praze zatím nedosáhla absolutně ničeho? Ve hvězdách Erik Tabery Zemřela poslední žijící legenda tuzemské předválečné fotografie – Jan Lukas.
Diskuse
Před 10 lety Respekt „Vypadá to jako bomba: ministr financí Ivan Kočárník přiznal, že státní rozpočet by na konci roku mohl skončit schodkem kolem devíti miliard korun,“ začíná hlavní komentář prvního zářijového čísla Respektu před dekádou let. Já nic, já muzikant Pavel Klusák, Josef Chuchma Přinášíme polemiku mezi Pavlem Klusákem a redaktorem MF Dnes Josefem Chuchmou o současné hudební kritice v denících.
Ekonomika
Jsou zahraniční investoři vítáni? Karl P. Sauvant Liberalizace režimů přímých zahraničních investic prakticky všemi státy se stala hnací silou vnitropodnikového obchodu. Blíží se ale tyto dobré časy ke svému konci? Kdo šetří, není Čech Silvie Lauder, Marek Švehla Už je to skoro jisté – eurem nebudeme platit ve slibovaném roce 2010, možná o rok či dva později, možná déle. Nejčerstvější odhad ratingové agentury Fitch z minulého pátku je rok 2011.
Minulý týden
Minulý týden Ivan Lamper Skončily prázdniny a přišel déšť. V New Yorku zemřel Jan Lukas. Školám ubylo prvňáků. Naposledy zasedala vláda Jiřího Paroubka. Exkluzivní průzkum Handelsblatt Business Monitoru ukázal, že němečtí manažeři vidí budoucnost růžově, napsaly Hospodářské noviny. Evropská unie se rozhodla vyhlásit válku alkoholu. Zlevnil benzin.
Scéna
Mimochodem Tereza Brdečková Františkovi je dvanáct a chodí denně sám na procházku. Vezme to z Nerudovky vzhůru na Hrad, odtud na Loretu a Úvozem dolů. Ovšem byl párkrát viděn až u Karlova mostu. Hudba Respekt To nejlepší z hudby pro tento týden. Televize Respekt To nejlepší z televizních pořadů pro tento týden. Výstavy Respekt To nejlepší z výtvarného umění pro tento týden. Knihy Respekt Nejzajímavější knihy pro tento týden. Kulturní tip Respekt Výstava, která by vám neměla uniknout.
Dopisy
Dopisy Respekt Dopisy od našich čtenářů.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte