0:00
0:00
Astrounat Brázda
Odvaha nejen číst

Ekonomika2. 9. 20066 minut

Kdo šetří, není Čech

Už je to skoro jisté – eurem nebudeme platit ve slibovaném roce 2010, možná o rok či dva později, možná déle. Nejčerstvější odhad ratingové agentury Fitch z minulého pátku je rok 2011.

Fotografie: Před volbami vyměnili euro za dávky, teď mají dávky vyměnit za euro. • Autor: Respekt
Fotografie: Před volbami vyměnili euro za dávky, teď mají dávky vyměnit za euro.
Fotografie: Před volbami vyměnili euro za dávky, teď mají dávky vyměnit za euro. • Autor: Respekt

Už je to skoro jisté – eurem nebudeme platit ve slibovaném roce 2010, možná o rok či dva později, možná déle. Nejčerstvější odhad ratingové agentury Fitch z minulého pátku je 2011. Má to ale jednu podmínku: politici musí chtít. A to je problém. ODS jasný názor k přijetí eura nikdy neřekla a euroentuziasti z ČSSD najednou otáčí. A důvod, proč se euro posunuje? Je stejný jako u většiny dalších nováčků v EU. Nikomu se nechce šetřit, přesněji řečeno zavést rozpočtovou disciplínu, kterou od nás Unie kvůli přechodu na euro žádá.

↓ INZERCE
Inzerce Budvar
Inzerce Budvar

Jako Maďaři

Na výhodnosti eura se ekonomové shodnou, na rychlosti jeho převzetí už méně. Z pohledu běžných lidí zpříjemní cestování, odpadne protivné chození do směnáren, teď ale koruna posiluje, a tak turista koupí za české peníze v cizině každý rok o něco víc. Podnikatelům se zjednoduší agenda, možnost kalkulovat mzdy a další položky v eurech dál usnadní obchodovat se zahraničím. Pro investory se podnikání v Česku stane více průhledné, snáze budou moci srovnat byznys v Česku a jinde. Celkově vzato přechod na euro dál zvýší konkurenceschopnost českých firem. Nutno dodat, že Slovensko kvůli tomu plánuje přechod na euro už v roce 2008.

Možnost přijmout euro je důležitá i z politického důvodu. Stejně jako Češi před lety přijali řadu užitečných zákonů jen kvůli šanci na vstup do EU, tak teď funguje tlak na přijetí eura jako motivace k reformám špatně se…

Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.

Online přístup ke všem článkům a archivu

Články i v audioverzi a mobilní aplikaci
Možnost odemknout články pro blízké
od 150 Kč/měsíc