200635-vobr-01_obalka_velka.gif

2006/35

Koupit vydání
200634-vobr-01_obalka_velka.gif Vydání 20.–27. 8. 2006 200636-vobr-01_obalka_velka.gif Vydání 2.–9. 9. 2006
Editorial
Editorial Marek Švehla Vážené čtenářky, vážení čtenáři, v novém čísle Respektu vás chci upozornit na drobný seriál v rubrice Civilizace. Ode dneška si tam můžete číst od různých více či méně známých lidí jejich tipy na zajímavé webové stránky. Dále bych vás rád požádal o shovívavost: během září v redakci malujeme a děláme různé stavební úpravy, nelze tedy vyloučit komplikace s telefonováním.
Diskuse
Před 10 lety Respekt Dvanáct miliard korun se utopilo v bažině nepřehledných spekulací ústavu jménem Kreditní banka Plzeň. Nesnažte se mi hrozit Respekt Dva televizní rozhovory. Za jeden byl novinář stažen z obrazovky, za druhý vstoupil do dějin žurnalistiky.
Ekonomika
Je po žních, žádáme další dotace Petr Fischer Je to každý rok stejné. Ať jsou počasí a úroda jakékoli, zemědělci vždycky přijdou s tím, že jim stát musí pomoci. Kdo chce padák, přistáváme Tomáš Sachr Vzít deset platů a jít si hledat práci jinde? Takové rozhodování by pro velkou většinu obyvatel Česka bylo velmi příjemné, vysoce kvalifikovaní zaměstnanci Českých aerolinií to tak jednoznačně ale nevidí.
Zahraničí
Muncha za amnestii Zbyněk Petráček Minulý týden se připomněla i další již zesnulá norská celebrita. V úterý tomu byly přesně dva roky, co z Muzea Edvarda Muncha v Oslu zmizely obrazy Madona a Výkřik. Překonali Heyerdahla Zbyněk Petráček Thor Heyerdahl zapomenut, napadne člověka při zprávě z minulého pondělka. Tři mexičtí rybáři po devíti měsících bloudění Pacifikem přistáli na Marshallových ostrovech. Mezi Bembou a Kabilou Tomáš Lindner Kongo zažilo první demokratické volby, ale do druhého kola nepostoupil ani jeden demokrat. Umění poblahopřát vítězi do arzenálu obou favoritů zřejmě nepatří. Mluvíme s nepřítelem Jan Boček Katarská televizní síť Al-Džazíra prolomila regionální tabu, podle kterého se s Izraelci nemluví. Ordnung muß sein pro Libanon Zbyněk Petráček Má šedesát let po holocaustu střežit bezpečnost židovského státu Bundeswehr? Nakonec nebude. Ale už samotná možnost znamená přelom. Hlas Evropy utichá s Francií Václav Nekvapil Debata o tom, jak může Francie pomoci v konfliktu mezi libanonským Hizballáhem a Izraelem, se točí především kolem toho, zda mohou mezinárodní síly zabránit dalším střetům a zda si Paříž může dovolit se v této exponované oblasti vojensky angažovat.
Domov
Děti s činkou nad hlavou Jaroslav Spurný, Jan Kovalík Nebylo to příjemné čtení, když deník MF Dnes uveřejnil nedávno rozhovor s bývalým českým šampiónem Otou Zarembou. Nejslavnější český vzpěrač je na podpoře, léty nadlidské dřiny a užíváním dopingu má zničené zdraví a svým trenérům slibuje pomstu. Jakou cenu za své budoucí úspěchy platí dnešní mladí vzpěrači a může zvedání činek při pohledu na Zarembu a další vzpěračské vysloužilce ještě někoho přitahovat? Úkol pro tři tisíce úředníků Ondřej Kundra Z pozice „evropského ministra“ by měl být Gandalovič hlavním mozkem českého předsednictví (potrvá půl roku od ledna 2009). Skalp plukovníka Kubiceho Jaroslav Spurný O co se dnes v českém politickém zákulisí vede nejlítější boj? Správná odpověď: O skalp policejního důstojníka Jana Kubiceho. Jeden den v životě Zuzana Voráčová Zdá se mi, že jsem zas u té moravské čarodějky, paní Čajkové. Čaruje kolem mě rukama, které jsou podezřele černé, a mumlá cosi o „slabéj energii na gyndě“. Rakovina děložního čípku, přechod, nebo jarní únava? Lidovci ukázali karty Ondřej Kundra, Silvie Lauder Byla to velká partie rozehraná na dvou frontách, vyžadující nervy hráčů pokeru. Její aktéři o ní možná jednou napíší ve svých pamětech, teď se spíš oklepávají z překotného tempa změn.
Komentáře
Pokorně, prosím Erik Tabery V závalu převratných událostí by ta zpráva neměla zaniknout – Česká televize odvolala moderátora Událostí a komentářů Davida Borka, protože prý nezvládl rozhovor s ministerským předsedou. Gripeny za miliardy ano, mír za miliony ne Jaroslav Spurný Politici v Bruselu se sice nedohodli, zda budou mít jejich vojáci právo odzbrojit jednotky Hizballáhu, vlastně ani nezaujali k napjaté situaci na hranicích nějaký jasný politický postoj. Nepohodlná pravda Peter Singer Horké léto na severní polokouli se hezky časově shoduje s premiérou dokumentárního filmu An Inconvenient Truth (Nepříjemná pravda), v němž vystupuje bývalý americký viceprezident Al Gore. Ve hvězdách Zbyněk Petráček Svými hmotnými škodami to byla asi nejzhoubnější válka vedená na našem území. Přinejmenším pro Prahu. Krajina po Kalouskovi Erik Tabery Schylovalo se k nejhorší události tuzemské polistopadové politiky a nakonec to skončilo přesně naopak. Česká politická scéna udělala další důležitý krok ke stabilní a přehledné demokracii.
Dopisy
Dopisy Respekt Dopisy od našich čtenářů.
Scéna
Mimochodem Viktor Šlajchrt Letošní babí léto má být podle meteorologů nadprůměrně teplé a slunečné. Už dlouho mne žádná zpráva tolik nepotěšila. Televize Respekt Ty nejlepší televizní pořady pro tento týden. Knihy Respekt Ty nejlepší knihy pro tento týden. Film Respekt To nejlepší z filmové produkce pro tento týden. Hudba Respekt To nejlepší z hudby pro tento týden. Kulturní tip Respekt Jedna z nejdůležitějších událostí podzimní divadelní sezóny propukne toto pondělí ve staré karlínské fabrice v Thámově ulici.
Kultura
Úspěšný Afričan Mogae Tomáš Lindner Loňská studie Světové banky zabývající se kvalitou vládnutí vyzdvihla především práci tří vlád – slovinské, chilské a právě botswanské.
Civilizace
Můj oblíbený web Martin Uhlíř Osel je zvíře užitečné, byť poněkud tvrdohlavé a vzpurné. Osla kupodivu lze nalézt i na webu v poněkud překvapivé podobě: jako internetový magazín nabízející novinky ze světa vědy. Můj oblíbený web Jan Stejskal Dočtete se, jak se nechat „ekologicky“ pohřbít – musíte se obejít bez balzamování, rakve z tvrdého dřeva a nákladných náhrobků. Pil jsi? Tak nenastartuješ Helena Březinová Skandinávie se na přední stránky novin dostává zřídka, prostě žádné zprávy, dobré zprávy. V severských společenstvích, která sama sebe hrdě přezdívají „blahobytná“, je vše více méně pod kontrolou. Naslouchat vesmíru Martin Uhlíř V hlavním sále pražského Kongresového centra to minulé úterý jiskřilo. Prostory, v nichž kdysi při sjezdech pokojně klimbali aparátčíci komunistické strany, zažily atmosféru fotbalového zápasu.
Rozhovory
Opíráme se o hůl, která je nalomená Karel Hvížďala Jacques Rupnik (56) je francouzský politolog a novinář narozený v Praze.
Téma
S puškou v ruce, s Biblí v srdci Marek Fak Americký politolog a publicista Fareed Zakaria jednou poznamenal, že Ameriku dělí od zbytku vyspělého demokratického světa „3G“ – guns, gays and God (zbraně, homosexuálové a Bůh).
Minulý týden
Minulý týden Ivan Lamper Gigantická kolize vzdáleného shluku galaxií poskytla astronomům první přímý důkaz existence neviditelné hmoty. Z Ruska do fotbalové Olomouce se vrátil Vlastimil Petržela. <strong>Neumějí si vážit ženy, mají ji jen jako hospodyni a ne jako rovnocenného partnera. A taky neumějí žít &ndash; jsou pořád v křeči, ve stresu, nad vším si lámou hlavu</strong>, odpověděla plavkyně Yvetta Hlaváčová na otázku magazínu Mladé fronty Dnes &bdquo;Co vám vadí na českých mužích?&ldquo;.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte