Poškozujeme naše dobré jméno

Chceme reagovat na článek Srbovi odborníci na zakázky se vracejí (Respekt č. 34/2006). Text obsahuje vyjádření, která se dotýkají cti a osobní důstojnosti Tomáše Pfeffera a Martina Kovaříka, přičemž jsou v rozporu s prokazatelnými skutečnostmi. Martin Kovařík nebyl nikdy v souvislosti s výkonem odborné činnosti při zadávání veřejných zakázek vyšetřován, obviněn ani obžalován. Tomáš Pfeffer byl v březnu 2006 pravomocným rozsudkem Městského soudu v Praze v plném rozsahu zproštěn obžaloby v souvislosti s údajnou korupcí a předražováním veřejných zakázek na MZV. Zprošťující výrok soudu byl vynesen z ryze skutkových důvodů, neboť nebylo prokázáno, že se staly skutky, pro něž byl Tomáš Pfeffer stíhán. Z odůvodnění soudního výroku vyplývá, že veřejné zakázky organizované na MZV společností Certos byly zadány řádně a v souladu se zákonem, výběrová řízení byla transparentní, nedošlo při nich k žádné manipulaci, ceny veřejných zakázek odpovídaly předmětu a místu jejich plnění, žádná zakázka nebyla předražena a v souvislosti s výběrovými řízeními pořádanými společností Certos nevznikla žádná škoda.

Veřejné zakázky na vozidla pro pražský magistrát, výstroj pro městskou policii či internetové připojení pro Ředitelství silnic a dálnic, zmiňované v článku jako „podezřelé“, byly provedeny zcela v souladu se zákonem a žádná podezření nevedla k jejich prověřování ani vyšetřování kontrolními či jinými orgány. Výběrové řízení na rekonstrukci konferenčního centra zámku Štiřín společnost Certos neprováděla, stejně tak nemá nic společného s nájmem Českého domu v Moskvě. Obě tyto zakázky jsou nepravdivě zmiňovány v souvislosti s tvrzením Tomáše Kramára o tom, že mnoho zakázek Certosu zůstalo neprověřeno.

Tomáš Pfeffer a Martin Kovařík považují nepravdivá vyjádření autorky článku za pokus ohrozit jejich vážnost u spoluobčanů a způsobit jim vážnou újmu v podobě zpochybnění důvěryhodnosti a poškození dobrého jména a pověsti.

Tomáš Pfeffer, Martin Kovařík, Praha

Jde především o důvěryhodnost

Z rozsudku, o němž jsme v našem článku psali, nevyplývá, že veřejné zakázky organizované na MZV společností Certos byly zadány řádně a v souladu ze zákonem. Soud zkoumal pouze tři zakázky – společnost Certos ale byla v letech 1998–2002 výhradním organizátorem veřejných soutěží ministerstva zahraničí. „Do dnešního dne společnost Certos (…) pro MZV zajistila více než stovku výběrových řízení,“ píše Tomáš Pfeffer v tiskové zprávě z léta 2002. U jedné ze soudem zkoumaných zakázek – na rekonstrukci ambasády v Záhřebu – činil rozdíl mezi vítěznou cenou a nezávislým posudkem bezmála dvacet milionů korun, navíc soud konstatoval, že projektová dokumentace byla v tomto případě „nekvalitní a pouze rámcová, ve své podstatě zpracovaná toliko pro účely územního rozhodnutí. Fakticky dvě třetiny oceňovaných položek – celkem 66,7 % – bylo v této dokumentaci a v zadání MZV naprosto nedefinovaných.“ To je považováno při organizování veřejných soutěží za hrubou chybu. Ministerstvo zahraničí proto Certosem organizovanou soutěž na rekonstrukci záhřebské ambasády posléze zrušilo, v další řadě zakázek ministerstvo dosáhlo výrazného snížení ceny.

Bývalý člen dozorčí rady Certosu Martin Kovařík neskončil před soudem (to jsme ani v našem článku nepsali), Tomáš Pfeffer byl osvobozen (to jsme v textu uvedli). Podle standardů vyspělých zemí je ale běžné, že stát či veřejná instituce (například Světová banka) zkoumá i pověst lidí, jimž pak svěřuje organizování veřejných zakázek, a také různá podezření, která se těchto lidí týkají. Zájmem číslo jedna je totiž důvěryhodnost u daňových poplatníků. A o tom byl náš článek.

Redakce

Dráhy a jejich technika

Reaguji na diskusi k článku Když zemře dítě (Respekt č. 31/06). Určitě jste si všimli, že když se něco stane na ČD, vždy je vinen někdo jiný než technika, kterou ČD používá. Je mi 45 let a nepamatuji si, že by selhal jediný výstražný nebo zabezpečovací systém. Zatímco Američanům padají raketoplány, Rusům kosmické lodě a Němcům na rychlovlaku klidně praskne kolo, technika ČD je nezpochybnitelná! Všichni známe přejezdy, kde nikdy nic nesvítilo, vlaky, které jezdí s otevřenými dveřmi, superfungujícími záchodky s tekoucí vodou. Doporučil bych technický personál ČD jako výchozí kádr pro založení ČESKÉ KOSMICKÉ AGENTURY, ať konečné můžeme Američany a Rusy předehnat.

Pavel Jášek

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte