„Libanon doplácí na rasismus, který nadřazuje Izraelce,“ hořekuje známá arabská spisovatelka do televizní kamery. Její rozhořčení podporuje obrázek davu Libanonců s vlajkami hnutí Hizballáh. Několik dalších záběrů ukazuje izraelské tanky a hořící město. Až dosud je všechno v normálu, ale pak to přijde: „Za všechno může Hizballáh a Írán,“ chladně pronáší bývalý velvyslanec USA v Izraeli a většina arabských diváků zbrunátní. V závěrečném stand upu se arabská reportérka vyjádří v tom smyslu, že to zase odnesou civilisti na obou stranách. A nikde žádné rozhřešení, které by jednoznačně odsoudilo izraelskou vojenskou akci.

Katarská televizní síť Al-Džazíra prolomila regionální tabu, podle kterého se s Izraelci nemluví. Vysílání ze severního Izraele i z obleženého Libanonu zvládá dobře, ačkoli v oblasti působení izraelské armády jsou arabští novináři zadržováni a reportéři se ocitají pod palbou. Není zdaleka jedinou arabskou televizí v Bejrútu, ale kvalitou zpravodajství své konkurenty výrazně převyšuje. A počet jejích diváků roste. Ve svém úsilí o objektivitu přitom zůstává osamocená, ostatní arabská média ji přijímají jen váhavě. „Prokletím demokracie je to, že musíte uvést názory obou stran,“ stěžuje si novinář arabského deníku Al-Haját. „Novinář musí být vždy připravený každému Izraelci před kamerou zatopit, přitlačit ho k zemi za ty jeho lži,“ doplňuje ho Al-Šarabaní ze sítě Al-Arabíja. Jenže „arabská CNN“…

200635-vobr-01_obalka_velka.gif
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 42 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

200635-vobr-01_obalka_velka.gif
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 42 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte