Říkají, že chtějí změnit svět. Aby na prvním místě nebyly peníze, ale člověk. Taková změna se ovšem bez peněz dělat nedá – a členové Humanistického hnutí jich zatím dokázali sehnat poměrně dost. Jejich program adopce afrických dětí na dálku podporují už léta tisíce přispěvatelů. Teď se však na zdejším dosud idylickém nebi ukázala mračna. Organizátoři adopcí se vrhli na politiku a kromě sbírek začali organizovat i demonstrace. To řadu rodičů postavilo před těžkou volbu. Platit dál na toto konto s rizikem, že peníze mohou protékat do stranické kasy či na podporu radikálů. Anebo to ukončit s vědomím, že je to zrada na nadějích pro jednu konkrétní nevinnou bytost.

Probuzení na golfu

Jan Tamáš (30) nechtěl v polovině devadesátých let zůstat pasivní. Cítil potřebu pomáhat lidem. Ale nechtěl si dát klapky na oči a léčit jen jeden druh ran – hledal něco všeobecného, co by zasahovalo do různých sfér života. A pak objevil Humanistické hnutí, spolek idealistů usilujících o svět bez násilí a utrpení. Stal se členem a s partou kamarádů odjel na výlet do Afriky, kde zažil zásadní zvrat. „V Nairobi jsem viděl luxusní golfové hřiště, oddělené zdí s ostnatým drátem a elektřinou od největšího slumu v Africe, kde živoří milion lidí. Došlo mi, že něco je špatně,“ vzpomíná Tamáš. Humanisti se rozhodli to změnit. Na místě dali dohromady tým místních studentů zapálených pro stejnou věc a česká verze mezinárodního projektu adopce na dálku byla na…

200636-vobr-01_obalka_velka.gif
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 42 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

200636-vobr-01_obalka_velka.gif
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 42 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte