Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Zahraničí

Vyhnanci už nejsou vyhnaní

Mezi Polskem a Německem to vře. Historické konflikty se pojí s aktuálními spory. Za poslední roky nikoli poprvé.

Mezi Polskem a Německem to vře. Historické konflikty se pojí s aktuálními spory. Za poslední roky nikoli poprvé. Hlavní rozbuškou je Erika Steinbachová, předsedkyně Svazu vyhnanců. Ani to není poprvé. Teď je ale Steinbachová významnou poslankyní vládní CDU a polská konzervativně-populistická vláda bazíruje na „sebevědomém patriotismu“. I proto polský týdeník Wprost popsal nynější stav jako „studenou válku“ mezi Varšavou a Berlínem.

Od brambory po Irák

Léto přineslo sérii vyhrocených událostí. Začala to „bramborová aféra“ – satirický portrét prezidenta Lecha Kaczyńského a jeho přirovnání k bramboře v berlínském listu Die Tageszeitung. Podle většiny polských komentátorů text přesáhl hranice dobrého vkusu hlavně proto, že cílem nevybíravých útoků se stala i matka bratrů Kaczyńských a zesměšněna byla i otázka válečných škod ve Varšavě. Vzápětí Lech Kaczyński zrušil svoji účast na setkání „výmarského trojúhelníku“, tedy prezidentů Francie, Německa a Polska. Oficiálním důvodem byly zdravotní problémy, většina pozorovatelů to ale interpretovala jako odvetu za postoj německé vlády, která se od listu Die Tageszeitung nedistancovala.

Krátce poté přišel kritický 10. srpen, kdy Steinbachová v přítomnosti vládních představitelů otevřela v Berlíně kontroverzní výstavu „Vynucené cesty“, věnovanou především tématu Němců vysídlených ze střední Evropy po roce 1945. Polský premiér Jarosław…

200636-vobr-01_obalka_velka.gif
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 42 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

200636-vobr-01_obalka_velka.gif
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 42 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte