2006-1568-mobr-22A.gif
2006–1568-mobr-22A.gif • Autor: Respekt

2006-1568-vobr-22A.jpg
Fotografie: Jazzman v diktatuře. – Autor: Archiv • Autor: Respekt

Proč si lidé vedou deník? Většinou chtějí zachytit, co jejich paměť časem nevyhnutelně vymaže, snaží se fixovat významný čas, pátrají po skrytých souvislostech ve vlastním životě a často je zajímá, jak se sami budou na své zápisky dívat po letech. Ale snad nikdo nepíše skutečně jen pro sebe: i když si to nepřiznáme, psát deník znamená vždycky nechávat za sebou stopy pro někoho jiného.

Osmdesátistránkový deník hudebního skladatele Jana Rychlíka (1916–1964) vyšel poprvé před sedmi lety časopisecky v Revolver Revue, kde byl vřazen do dobových souvislostí Rychlíkovým synem Janem a hudebním teoretikem Lubomírem Dorůžkou. Nynější nová knižní verze deník ponechala v nekomentované podobě, protože tahle stopa, kterou Rychlík zanechal, se dá číst vlastně i jako próza. Je to autoportrét brilantního muže bez iluzí, bez nereálných ambicí, ale také bez pocitů křivdy, člověka s duší poznamenanou válkou a tím, co přišlo po ní. Rychlík trpěl krutostí a šedí doby, ale zároveň se cítil povinen čelit marasmu a pasivitě, která stravovala tolik jeho známých. Věřil, že nakonec každá doba má své pasti a temné stránky a že omlouvat nepřízní doby vlastní nemohoucnost a selhání je stejně ubohé jako oportunisticky jásat s davem.

Jeho deník je krátkodobý experiment psaný od prvního ledna do poloviny dubna 1955. Pak nejspíš autora přestal bavit, možná proto, že psaní mu nepřineslo to, co od něj očekával. V krátkých…

200637-vobr-01_obalka_velka.gif
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 42 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

200637-vobr-01_obalka_velka.gif
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 42 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte