Trestáme jednotlivé kuřáky, za problémy přitom ale může obchod se závislostí na nikotinu, na němž vydělává i stát. Kouření bylo dlouhá desetiletí součástí image politiků i dalších známých lidí. Pomáhalo jim vyjádřit moc a určitý životní styl. Ludwiga Ehrharda, tvůrce znovuzrození německého hospodářství, si bez doutníku veřejnost ani neuměla přestavit, stejně jako Winstona Churchilla či později Gerharda Schrödera. Není proto divu, že když se v 60. letech minulého století objevilo první varování před zdravotními důsledky kouření, nesetkalo se s příliš velkou odezvou. Zřejmě se na tom podepsala i skutečnost, že úspěšní lidé dělali tabáku reklamu.

Politici a tabákový průmysl dlouho udržovali velice dobré vztahy. Stoupající daně z kuřiva plnily a dosud plní státní pokladny. A velké tabákové koncerny se ukázaly být velice štědré, pokud šlo o finanční dary v sociální oblasti, například do vzdělávacích institucí nebo domovů pro postižené děti. Symbióza ale nemusí trvat věčně. Většině zemí Evropské unie dochází dech při financování zdravotnictví a choroby související s kouřením znamenají další zátěž. Zdá se proto, že aliance bude vypovězena. Evropa hledí přes oceán a zajímá se o to, jak postupují proti kuřákům ve Spojených státech. V příštích letech můžeme čekat opatření, proti nimž je chystané zdražení cigaret v Česku zcela bezvýznamnou epizodou.

Kouříte? Máte padáka

Mnohé evropské země v poslední době zakázaly kouření…

200637-vobr-01_obalka_velka.gif
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 42 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

200637-vobr-01_obalka_velka.gif
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 42 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte