2006-1601-mobr-12Rei.gif
2006–1601-mobr-12Rei.gif • Autor: Respekt

2006-1601-vobr-12Rei.jpg
Autor fotografie: Pavel Reisenauer • Autor: Respekt

Když ho přivezli z porodnice, Leonid Brežněv již rok seděl v Kremlu. Když se pak na pohřeb generálního tajemníka sjeli světoví státníci a vyhlíželi změnu, bylo mu právě sedmnáct a s oblibou poslouchal skupinu Black Sabbath. A když slavil dvacetiny, zemi již vládl Gorbačov a bujela perestrojka. Dmitrij Medvěděv se od dosavadních ruských lídrů liší už generačně. A stane-li se za rok a půl ruským prezidentem, jak se nyní spekuluje po Putinem potvrzeném vlastním odchodu, bude to první hlava impéria, jejíž dospělost již nepoznamenaly dozvuky stalinského komunismu. Co to znamená v putinovském, respektive poputinovském Rusku? Zatím musíme při těchto otázkách brzdit koně. První ruský vicepremiér Medvěděv totiž patří mezi zhruba dvacítku „kremelských klonů“, jak putinovské partě možných následníků trůnu přezdívá ruský tisk. A byť spolu s ministrem obrany Sergejem Ivanovem tvoří dvojici favoritů, Putin nakonec rozhodne sám, jak velí imperiální tradice.

Vaše eminence velkovezíre

Rusové rádi diskutují o politice, ale snad nikdo z nich nepředpověděl, že v srpnu 1999 se ruským premiérem stane jakýsi Voloďa Putin. A i kdyby – nikdo by tehdy nevsadil na to, že jeden z desítek vysokých státních úředníků bude nejenom hlavou vlády, ale i prezidentem a poté nejpopulárnějším vůdcem Ruska od dob Stalina. Putin, zpočátku považovaný jen za náhodného kandidáta, se ukázal jako velice…

200638-vobr-01_obalka_velka.gif
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 42 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

200638-vobr-01_obalka_velka.gif
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 42 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte