Ta země vyvolává dojem nejbizarnějšího nováčka EU. Vždy šla svou vlastní, trochu podivnou cestou a i teď se nabízí postkomunistické Evropě coby jakési vypouklé zrcadlo. Skuhráte na přežitky komunismu? Navštivte Rumunsko a skuhrat přestanete. Vzpomínáte se strachem na československou StB? Představte si Ceauseskovu Securitate a potýkání se zdejší tajnou policií najednou vypadá jako hra na indiány. Rumunská mince má ale i druhou stranu. Spojenectví s Rumunskem (v rámci protimaďarsky orientované Malé dohody) patřilo k masarykovskému a benešovskému étosu první republiky. V srpnu 1968, těsně před sovětskou invazí, se ve zdejším tisku objevovaly fotografie Nicolae Ceauseska a Josipa Broze Tita s titulem „naši přátelé“, a potom se Rumunsko jako jediný člen Varšavské smlouvy na útoku nepodílelo. Rumunsko jako jediný člen východního bloku nepřerušilo po šestidenní válce diplomatické styky s Izraelem, a protože je pěstovalo i s Palestinci, často právě v Bukurešti se odehrávala zajímavá diplomatická setkání a dojednávaly se budoucí dohody. V roce 1984 Rumunsko jako jediný člen východního bloku nebojkotovalo olympijské hry v Los Angeles a jeho sportovci, vydrilovaní režimem, sklízeli upřímný aplaus nic netušících Američanů.

To vše běželo podle hesla „nepřítel mého nepřítele je můj přítel“. Účelové spojence dnes už Rumunsko nemá. Do NATO vstoupilo před dvěma lety jako rovný mezi rovné. Zda stejně tak vstoupí do EU již 1. ledna 2007, nebo až o rok později,…

200639-vobr-01_obalka_velka.gif
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 42 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

200639-vobr-01_obalka_velka.gif
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 42 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte