Ani ten nejrepresivnější režim si nemůže dovolit zrušit veřejné modlitby a kontrolovat obsah kázání. Opozice se pak formuje jen na bázi náboženského života. V posledních desetiletích zaznívá v soukromých debatách vedených na Středním východě stále častěji přesvědčení, že USA a Západ vůbec se sice verbálně zasazují o demokracii a občanské svobody, avšak fakticky podporují místní zkorumpované a tyranské vlády. Tyto názory ale nemají v autoritářských islámských státech šanci proniknout na jednání diplomatů, natož do médií, která jsou většinou podrobena tvrdé cenzuře. Proto zůstaly Západem dlouho nepovšimnuty. Napsal to významný orientalista Bernard Lewis ve své poslední knize The Crisis of Islam (2003).

Raketový vzestup islamistických hnutí, jehož jsme svědky ve všech muslimských státech, má nepochybně celou řadu příčin, z nichž mnohé jsou specifické pro příslušnou zemi. Má ale také mnoho společných jmenovatelů, které lze v různé míře vysledovat od severní Afriky přes Střední východ až po jihovýchodní Asii. Proč jsou zde islamisté – ať již umírnění či radikální – stále populárnější? Proč se stále častěji obracejí také proti Západu? Klíčovou roli hrají faktory politické a podpora autoritářských režimů je možná tím nejdůležitějším.

V muslimském světě trpí politické elity v očích obyvatel chronickou krizí legitimity. Navzdory všem slibům se jim nepodařilo nastoupit cestu modernizace po vzoru Západu, která by přinesla tolik…

200639-vobr-01_obalka_velka.gif
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 42 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

200639-vobr-01_obalka_velka.gif
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 42 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte