Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Zahraničí

Polská vláda na svahu Begergate

miér Jarosław Kaczyński čelí obviněním z politické korupce. Pro muže, který vyhrál volby s heslem „mravní obrody“, to může znamenat pád.

Premiér Jarosław Kaczyński čelí obviněním z politické korupce. Pro muže, který vyhrál volby s heslem „mravní obrody“, to může znamenat pád.

Když televizní stanice TVN odvysílala rozhovor mezi spolupracovníkem premiéra a poslankyní populistické Sebeobrany Renatou Begerovou, propukla mediální a politická bouře. Begerová za podporu Kaczyńského vlády žádá post náměstka na ministerstvu zemědělství a odpověď zní: „To by se dalo zařídit.“ Opozice vystoupila s výzvou k okamžité demisi vlády a novým volbám. Začalo se mluvit o „polské Watergate“ a nutnosti předvolat Kaczyńského před Státní tribunál – ideál mravní obrody v nové čtvrté republice byl podle mnoha komentátorů definitivně kompromitován. Výstižně to shrnula Magdalena Subotićová, redaktorka deníku Rzeczpospolita: „Pro lidi, kteří znají metody politiků, ta nahrávka není nijak šokující, pro veřejnost však ano.“ První průzkumy ukazují, že podpora Kaczyńského strany Právo a spravedlnost (PiS) dramatický klesla a pro předčasné volby se vyslovují dvě třetiny Poláků. Tak vypadá Polsko rok poté, co dvojí volební vítězství bratrů Kaczyńských mělo smést dosavadní zlořády.

Od Leppera k lidovcům

„Hvězdami“ posledních dnů byli Andrzej Lepper a poslanci jeho Sebeobrany. Když byl v rámci koaliční krize Lepper zbaven postu vicepremiéra, vláda tím přišla o parlamentní většinu. Jak k tomu došlo? Podle sociologa Tomasze Żukowského…

200640-vobr-01_obalka_velka.gif
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 41 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

200640-vobr-01_obalka_velka.gif
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 41 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte