0:00
0:00
Astrounat Brázda
Odvaha nejen číst

Ekonomika29. 9. 20065 minut

Je „pan vedoucí“ přeplacený?

Už od roku 2001, kdy Francie přijala zákon, jenž požaduje, aby společnosti kótované na burze zveřejňovaly platy členů svého vedení, se noviny nemohou nabažit odsuzování chamtivých šéfů.

Raphael Hadas-Lebel

Milionové odměny pro manažery mají logiku, ale všechno má své meze.

Už od roku 2001, kdy Francie přijala zákon, jenž požaduje, aby společnosti kótované na burze zveřejňovaly platy členů svého vedení, se noviny nemohou nabažit odsuzování chamtivých šéfů. Zveřejňovány nejsou pouze fixní mzdy, ale i prémie, honoráře za činnost ve správních radách, výnosy z akciových opcí, penzijní spoření a další požitky, jako jsou firemní tryskáče nebo automobily s osobním řidičem.

V letošním roce kvůli tomu začaly topmanažerům padat hlavy. V červnu byl donucen k rezignaci Antoine Zacharias, předseda správní rady a výkonný ředitel firmy Vincy, největší francouzské stavební společnosti podílející se na veřejných zakázkách, když většina členů správní rady usoudila, že jeho odměny jsou pobuřující: 4,3 miliony eur mzda, 13 milionů eur odstupné, 2,2 miliony eur penze a odhadovaných 173 milionů eur akciové opce. Hlavní debata se však rozproudila kolem mimořádné prémie ve výši 8 milionů eur, kterou Zacharias požadoval po úspěšném provedení jedné finanční transakce na sklonku svého působení ve funkci.

Podobné události postavily téměř ve všech bohatých zemích znovu do popředí staré otázky: Jsou mzdy firemních šéfů příliš vysoké? Neměly by se změnit zákony upravující akciové opce? A ačkoli se okolnosti jednotlivých případů liší, základní témata zůstávají stále stejná, neboť se dotýkají otázek zákonnosti a morálky. Bude-li odměna manažerů vnímána jako neoprávněná,…

↓ INZERCE
Inzerce Budvar
Inzerce Budvar

Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.

Online přístup ke všem článkům a archivu

Články i v audioverzi a mobilní aplikaci
Možnost odemknout články pro blízké
od 150 Kč/měsíc