2006-1684-mobr-12Rei.gif
2006–1684-mobr-12Rei.gif • Autor: Respekt

2006-1684-vobr-12Rei.jpg
Fotografie: László Taroczkai. – Autor: Pavel Reisenauer • Autor: Respekt

Záběry demonstrantů z Budapešti obletěly celý svět. Během dnů se však mezi občany právem naštvanými volební lží premiéra Ference Gyurcsánye prosadily hlasy protisystémové krajní pravice. Jedním z lídrů již řídnoucího davu je László Toroczkai, předseda Mládežnického hnutí 64 žup. Právě on 18. září večer dovedl protestující lidi od parlamentu před nedalekou a vzápětí poničenou budovu televize. Ta se provinila pouze tím, že o něco dříve odmítla odvysílat petici, kterou Toroczkai přinesl.

Toroczkai se nedávno zviditelnil i v českých médiích, když jeho hnutí uspořádalo demonstraci před slovenským velvyslanectvím v Budapešti na protest proti násilí údajně páchanému na Slovensku na tamních Maďarech. Podobný protest plánovali v polovině září i v Bratislavě. Když ho tamní městský úřad zakázal, přišel Toroczkai na místo setkání sám. Vyšlo mu to. Slovenská policie ho celkem zbytečně zatkla a na pět let vypověděla ze země. Přidala další kamínek do pečlivě pěstované image mučedníka, nespravedlivě stíhaného za statečný boj se zavilými nepřáteli maďarského národa.

Byť je Toroczkai sám o sobě nevýznamná figura, stojí za bližší pohled. Jeho dosavadní životní pouť je podle vlastní biografie na webových stránkách hnutí ukázkovým příběhem, sociologickým průřezem osudů mnoha duchovních kolegů. Jeho názory jsou zase celkem výstižným chorobopisem maďarského pravicového extremismu.

Co slýchával doma

200640-vobr-01_obalka_velka.gif
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 41 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

200640-vobr-01_obalka_velka.gif
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 41 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte