2006-1755-mobr-12Rei.gif
2006–1755-mobr-12Rei.gif • Autor: Respekt

2006-1755-vobr-12Rei.jpg
Autor fotografie: Pavel Reisenauer • Autor: Respekt

Ptáte-li se Berlíňanů, jak se žije v německé metropoli, často se dočkáte poněkud otřepané odpovědi, že Berlín je „chudý, ale sexy“. Autorem výroku je sociálnědemokratický starosta Klaus Wowereit. A není to jeho jediné prohlášení, které zlidovělo. Podobně často se parafrázuje starostovo „Jsem gay, a tak je to taky dobře“, kterým před pěti lety veřejně oznámil svoji sexuální orientaci. Wowi, jak si sám nechává s oblibou říkat, prožívá dobrá politická léta: v září s přehledem obhájil svůj mandát, když berlínská SPD získala v městských (zemských) volbách přes 30 % hlasů a vládního partnera si může vybírat mezi Zelenými a postkomunisty. Wowereitova hvězda stoupá a po berlínské radnici přichází na řadu vrcholná spolková politika.

A tak je to taky dobře

Starosta Wowereit má za sebou ukázkovou západoberlínskou kariéru. V devatenácti vstoupil do sociální demokracie, vystudoval práva na Svobodné univerzitě a v roce 1979 se stal místním zastupitelem čtvrti Tempelhof. Na magistrátní (zemské) zastupitelství povýšil v roce 1995 a politický talent i čich prokázal o šest let později, kdy se mu v metropoli podařilo odstavit od moci dominantní křesťanské demokraty.

V roce 2001 otřásl Německem skandál okolo společnosti Bankgesellschaft Berlin (BgB). Ta vznikla v polovině 90. let fúzí soukromé Berliner Bank s dalšími bankovními institucemi s výrazným podílem státu.…

200642-vobr-01_obalka_velka.gif
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 41 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

200642-vobr-01_obalka_velka.gif
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 41 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte